Evlenmeyi Düşünüyorsanız Dikkate Almanız Gereken 10Şey

Evlilik kararı alırken çiftler birçok konuyu dikkate almak zorunda olduklarının farkındalar çünkü bu hayatlarının en önemli kararlarından biri. Bu karar alma sürecinde partnerinizle ilişkinizde daha önce önemsemediğiniz küçük detaylar bile önem kazanabiliyor. Başlarda düşünmediğiniz şeyler ise sonradan sorun yaratabiliyor. Evlenmeyi düşünen herkesin sevgilisiyle ilgili dikkate alması gerektiğini düşündüğümüz konuları listeledik.

Sevgiliniz ailenizle iyi geçiniyor mu?

Evlenmek ailelerinizin de bir parçası olmak anlamına geliyor. Sevgilinizin ailesini çok sevmek zorunda değilsiniz ancak mesafeli olsanız bile saygılı olmak çok önemlidir. Bu sevgiliniz için de geçerlidir.

Paranızı idare edebiliyor musunuz?

Burada söz konusu olan zengin olmak değil. Evlilikte finansal konular bıçak sırtı gibidir, önemlidir. Sahip olduğunuz parayı hem partneriniz hem de siz nasıl idare edebiliyorsunuz dikkate almalısınız.

Onunla konuşabiliyor musunuz?

Sevgilinize çok aşık olabilirsiniz ama ilişkinizde dikkat etmeniz gereken bir konuda ciddi meseleleri ne kadar konuşabildiğinizdir.

Fedakarlık yapmaya hazır mısınız?

Evlilikte çiftlerin birlikte karar almasını gerektiren birçok durum olur. Ortak kararlar alınırken de fedakarlıkların yapılması kaçınılmaz olur. Hem siz hem de sevgiliniz fedakarlık yapıp, ödün vermeye hazır mısınız?

Sahip olacağınız sorumlulukları eşit paylaşmaya açık mısınız?

Mutlu evliliklerde dengeli sorumluluk paylaşımı çok önemlidir. Eğer evlilikte tüm yükün sizin omuzlarınızda olacağını düşünüyorsanız ya da sorumlulukları partnerinize yıkmak gibi bir düşünceniz varsa kararınızı gözden geçirmeniz gerekebilir.

Çocuk sahibi olma konusunda tutumunuz benzer mi?

Çocuk sahibi olmak bazı kişiler için temel bir hedefken bazı insanlar çocuk sahibi olmayı hiç istemezler. Sevgilinizle bu konu üzerindeki fikirleriniz uyuşmuyorsa evliliğinizde ciddi bir sorun yaratabilir.

Hasta olduğunuzda birbirinizle ilgilenmek zor geliyor mu?

Evlilik her zaman mutlu anlardan ibaret olmayacak, bu yüzden iyi günde ve kötü günde birlikte olacağınıza söz vermeniz beklenir. Hastalık zamanları gibi zor zamanlarda birbirinize bakacak olmak size ve sevgilinize zor gelmemeli.

Hayallerinizi izleyebilecek misiniz?

Evlendiğiniz için hayallerinizin peşinizden koşmayı bırakmak zorunda değilsiniz. Sevgiliniz eşiniz olduğunda siz bu konuda zorluk çıkaracak ve sizi engelleyecekse mutlu olmayacağınızı şimdiden söyleyelim.

Empati kurabiliyor mu?

Sevgiliniz yaşadığınız sorunlarda, karşılaştığınız durumlarda kendini sizin yerinize koyabiliyor mu yoksa her şeye yalnızca kendi penceresinden mi bakıyor? Hangisinin daha iyi olduğunu söylememize gerek bile yok bizce.

Gerektiği kadar olgun davranabiliyor mu?

Evlilik iki günde alınabilecek bir karar değildir, tüm büyüklerin söyledeği gibi çocuk oyuncağı da değildir. Evlenecek kişilerin, evliliğin getirdiği sorumlulukları üstlenebilecek ve bu durumun bazı fedakarlıklar gerektirecek bir olay olduğunu kabullenecek olgunlukta olması gerekmektedir.

Yazımızda bahsettiklerimiz hem sevgiliniz hem de sizde olması gereken özelliklerdir çünkü hiçbir ilişkide olmadığı gibi evlilik de tek kişinin çabası ve isteğiyle yürüyemez. Evlilik ciddi bir ortaklık gerektirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.