Klinik Psikolog Zeynep Karaca, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. Lisans eğitimini Çankaya Üniversitesi Psikoloji bölümünden İngilizce eğitim alarak mezun olmuştur. Lisans eğitimi sırasında Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde stajyer psikolog olarak çalışmıştır, poliklinikte ve yataklı serviste tedavi gören çok sayıda danışan grubuyla çalışma imkânı bulmuştur.  Lisans eğitimi sonrasında özel bir anaokulunda psikolog olarak çalışmıştır. Çocukların gelişim ve gözlemlerini takip edip, kurum içi danışmanlık ve eğitim süreçlerini yürütmüştür.

Yüksek lisans eğitimini, Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimi sonrasında özel bir danışmanlık merkezinde genç ve yetişkin bireylerle online ve yüz yüze psikolojik danışmanlık hizmeti vermiştir. Eğitimleri ve çalışma süreci boyunca Bilişsel Davranışçı Terapi, Kişilerarası Psikoterapi ve süpervizyonu, ISST Şema Terapi ve süpervizyonu eğitimlerini almış, Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI), Beier Cümle Tamamlama Testi, Nöropsikolojik Testler (NPT) psikolojik değerlendirme ve ölçüm araçlarının uygulama ve raporlamasında yetkinlik kazanmıştır.

Tüm bu eğitim ve çalışma hayatı boyunca birçok kongre ve eğitimlere katılmış, sunumlar yapmıştır. Bireysel terapi süreçlerinde danışanın ihtiyacına uygun olarak Şema Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi uygulamaktadır.

Türk Psikologlar Derneği ve Uluslararası Şema Terapi Derneği üyesidir.

Meslek hayatını ve çalışmalarını Fenomen Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde sürdürmektedir.

 

Genç -Yetişkin Çalışma Alanları

Depresyon

Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları

Fobiler

Panik Atak

Sosyal Kaygı Bozukluğu

Obsesif Kompulsif Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Kişilik Bozuklukları

Dürtü Kontrol Bozukluğu

Öfke Kontrolü

Uyku Bozuklukları

Psikosomatik Bozukluklar

Tekrarlayan Yaşam ve Kişilik Örüntüleri

İletişim Sorunları

Yas Süreci

 

Ebeveyn Danışmanlığı

Anne Baba Tutumları

Akran Zorbalığı

Boşanma Süreci

Çocuk Odaklı Aile Danışmanlığı

Çocukluk Dönemi Depresyonu

Kaygı (Anksiyete) Bozukluğu

Fobiler

Sosyal Kaygı Bozukluğu

Obsesif Kompulsif Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Okula Başlama Süreci

Yas Süreci

Gelişim Dönemi İletişim Problemi