Erken boşalmanın birçok nedeni vardır. Nedenlerinin farklı farklı olmasına ragmen, erken boşalma sorunu, tedavi olabilen bir problemdir. Birçok erkek aslında tedavi edilebilen bir problem olmasına rağmen, uzun yıllar boyunca hem kendileri hem de partnerleri mutsuz olmaktadır.
Ankara Erken Boşalma Tedavisi
Ankara Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma tedavisi, birçok farklı uygulama ve tedavi yöntemleriyle yüz güldüren sonuçlar vermektedir. Erken boşalma tedavisinin ilk aşaması, erken boşalmanın fizyolojik mi yoksa psikolojik kaynaklı mı olduğunun tespit edilmesidir. Eğer erken boşalma fizyolojik kaynaklı ise, çok gecikmeden tıbbi müdahalenin yapılması gerekir. Ancak genelde erken boşalmanın nedenleri psikolojik kaynaklı olmaktadır.

Erken boşalma tedavisinde kullanılan yöntemleri genel olarak ikiye ayırabiliriz. Sağlıklı ve kalıcı çözümler sağlayan yöntemlerle geçici çözüm sağlayan yöntemler. Bu yöntemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Bireyin  kendi başına bulup uygulayabileceği gerçekçi ve sağlıklı yöntemlerle erken boşalma tedavisi (dur-başla yöntemi, mastürbasyon egzersizleri, lokal anestejik pomadlar, pozisyon değiştirme, yer değiştirme gibi).
  • Kişinin kendi başına bulduğu sağlıksız-zararlı veya geçersiz yöntemlerle erken boşalma tedavisi (bitkisel ilaçlar diye satılan gıda takviyeleri, alkol alımı, yoğun mastürbasyon, başka şey düşünme, hocaya gitme, muska yazdırma gibi).
  • Doktor önerisi ile kullanılan ilaçlarla erken boşalma tedavisi; bu ilaçların kullanımı vakaların %90‘ında geçici, %10’unda kalıcı çözüm sağlayabilir (antidepresan ilaçların bazıları).
  • Psikoterapi yöntemiyle erken boşalma tedavisi; doktor önerisi ile hastaya göre düzenlenen davranış, bilgi, telkin ve egzersizlerden oluşan kombine yöntem, gerekirse bu yönteme dinamik denilen geçmiş yılların problemlerine ait özellikle çocukluk dönemine ait psikoterapi eklenebilir.

Erken boşalma tedavisinde, kalıcı bir çözüm istiyorsanı en geçerli yöntem psikoterapi yöntemidir. Erken boşalmada psikoterapiyle tedavi, psikolojik nedenli erken boşalmalarda çok başarılı sonuçlar vermektedir. Eğer kişi psikoterapiye istekli ve uygun ise, erken boşalmada neredeyse hastaların tamamına yakınında olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Psikolog Randevu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.