Psikoterapi Nedir? Psikoterapiye ne zaman gidilir?

Psikoterapi sözcüğü Eski Yunanca’dan gelmektedir. Ruh, can, nefes anlamında psyche sözcüğü ile iyileştirme, tıbbi tedavi anlamlarına gelen therapia sözcüğünün birleşiminden oluşmuştur.
Psikoterapi, terapist ve hasta arasındaki ilişkiyi temel alan bir iyileştirme yöntemidir. Psikoterapi, çeşitli psikolojik rahatsızlıklar ve duygusal zorlukları tedavi etmek için kullanılır. Psikoterapinin amacı rahatsızlık veren belirtileri kontrol etmek veya ortadan kaldırmaktır. Böylelikle hastanın daha işlevsel olması amaçlanır. Bununla birlikte psikoterapi dengeli, sağlıklı hissetmek ve anlamlı bir yaşam sürmek maksadı ile de başvurulan bir yoldur.

Ne Zaman Psikoloğa Gidilmeli?

Psikoterapi, günlük yaşam zorlukları, tıbbi hastalık, sevilen bir yakının kaybı, depresyon veya yeme bozuklukları gibi belli psikiyatrik rahatsızlıklar, travma gibi problemlere yardımcı olmaya çalışır. Kişinin genel hayatını eskisi gibi işlevsel olarak sürdürmesine engel olabilecek herhangi bir durum psikoterapiye başvurmak için geçerli bir nedendir. Psikiyatristler ve psikologlar psikoterapi alanında yetkili meslek gruplarıdır. Ancak özel eğitim aldıkları takdirde psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, psikiyatri hemşireleri ve diğer bazı ruh sağlığı profesyonelleri psikoterapi yapabilirler.

Ne Zaman Psikologa Gitmeliyim? Video
Psikolojik rahatsızlıklar ve duygusal zorluklar farklı insan grupları üzerinde ayrımcılılık yapmaz. Her etnik gruptan, birçok farklı sosyoekonomik statüden, farklı yaşlardaki kadınları ve erkekleri etkiler. Bu rahatsızlıklar kişinin düşünme yetisini, duygularını ve davranışlarını bozabilir. Bireyin okulda veya işteki günlük yaşamını etkileyebilir, ailesiyle veya arkadaşlarıyla olan ilişkilerini ciddi boyutlarda bozabilir.

Psikoterapinin nihai amacı hastalık belirtilerini ortadan kaldırmak, böylece kişinin yaşamını yeniden verimli bir biçimde keyif alarak sürdürmesini sağlamaktır. Bununla birlikte psikoterapi yalnızca duygusal-zihinsel rahatsızlıklarla sınırlı değildir. Kişi, hayatındaki problemlerin üstesinden gelemediğini düşündüğünde, duygusal açıdan iyi hissetmediğinde, her zamanki haline göre farklılıklar hissettiğinde psikologla veya psikiyatrla görüşebilir.

Sorun Yaşayan Herkes İçin Psikoterapi Gerekli midir?

Stres ve problemler herkesin hayatında etkilidir. Ayırıcı kriter, kişinin stresin üstesinden gelip gelemediğidir. Halledemediğini bildiği halde, ‘kendim hallederim / kendim halletmeliyim’ düşüncesi genellikle kişiyi psikoterapiye başvurmaktan alıkoyar. Problem devam ettiğinde, ciddiyetini, etki alanlarını koruduğunda ve kişi sorunların üstesinden gelemediğinde beklenen sonuçlar ortaya çıkar: Hayat kalitesinde bozulmalar, aile ve sosyal ilişkilerde zedelenmeler, iş performansında kötü yönde etkilenmeler başlayabilir. Kişi yaşadığı ızdırabla başa çıkabilmek için madde ve / veya alkol kullanımına yönelebilir. Hatta uzun süren problemlerin içinde kişi kötüye uyum yapıp kayıplarının farkında bile varmadan kötüleşen hayat tarzına alışabilir.

Hastalığı olan ya da duygusal bazı zorluklar yaşayan kişiler etiketlenme korkusuyla da çoğu zaman profesyonel yardıma başvurmazlar. Hastalığı nedeniyle toplum tarafından küçümseneceğini, dışlanacağını düşünürler. Psikoterapi veya ilaç tedavisine başlasalar bile önerilen tedaviyi uygulamazlar. Bu da sorunların zamanla kronikleşip daha da ağır hale gelmesine sebep olur.

Genellikle kronik problemler duygusal rahatsızlıklara yol açmaktadır. Böyle durumlarda kişi hem devam eden problemlerde hem de rahatsızlığın getirdiği sıkıntılarla ve yol açtığı kısıtlılıklarla uğraşmak zorunda kalır. Hiçbir çıkış yolu olmadığının düşünüldüğü ve psikiyatrik rahatsızlıkların eşlik ettiği durumlarda ise ciddi kayıplar yaşanabilmektedir. Dolayısıyla kişinin kendinin tanıması ve ne zaman kendini aşan bir problemle karşılaştığını ve yardım alması gerektiğini bilmesi gerekir.

PSİKOTERAPİNİN ÖZELLİKLERİ

Terapi Seansları

Terapinin hedeflerini ve ne sıklıkta ne kadar görüşüleceğini hasta ve terapist birlikte planlar. Çoğu seans haftada 1 kez yapılır ve yaklaşık 1 saat sürer. Psikoterapi acil durumlara yönelik kısa dönemli olabileceği gibi daha karmaşık, çoktandır devam eden sorunlara dönük uzun dönemli de planlanabilir. Bireysel, aile, çift ve grup terapileri şeklinde gerçekleştirilebilir. Psikoterapi hayatın her dönemi için yetişkinler, çocuklar ve ergenler için profesyonel bir destek ve tedavi yoludur.

Gizlilik (Mahremiyet) ilkesi,

Hastanın izni olmadan hastanın durumunu, anlattıklarını başka şahıslarla paylaşmamak psikoterapinin en temel ilkesidir. Normal şartlarda terapi ilişkisi özgün, içten ve profesyonel bir ilişki olarak planlanır. Terapi ilişkisinin bu niteliklerini bozacak sosyalleşmeler, samimi ve fiziksel yakınlıklar, çıkar ilişkileri psikoterapinin temel değerleriyle uyuşmaz.

İlaç mı Psikoterapi mi?

İnsanların zihninde ilaçla mı terapiyle mi iyileşecekleri konusunda bir karmaşa olabilir. Birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapinin birleşimi tek başına kullanılmalarından çok daha iyi sonuç verir. Bu, hastanın terapistine danışarak alacağı ortak bir karardır.

Psikoterapi Çeşitleri

Psikiyatristler, uzman psikologlar ve diğer ruh sağlığı çalışanları birçok farklı terapi çeşidi kullanabilirler. Hangi terapi modelinin kullanılacağı hastanın rahatsızlığına durumuna ve tercihine göre belirlenir.
En sık kullanılan terapi çeşitleri:

• Bilişsel- Davranışçı Terapi: Kişilerin kendilerine zarar veren düşünce kalıplarını ve davranış şekillerini fark edip değiştirmelerine yardımcı olur. İşlevsel olmayan bu düşünce ve davranışları doğru düşüncelerle ve işe yarar davranışlarla değiştirir. Yeni öğrenilen beceriler gerçek hayatta pratik yapılır.
• Kişilerarası Psikoterapi: Yaşanılmamış yas, sosyal veya iş rollerinde değişiklik, önemli kişilerle yaşanan anlaşmazlıklar, insanlarla ilişkide zorluk gibi altta yatan kişilerarası problemlerin anlaşılmasına ve çözüm yolları geliştirilmesine yardımcı olur.
• Psikodinamik Terapi: Bu yaklaşıma göre kişinin iyilik hali ve davranışları çocukluk ilişkilerinden, tecrübelerinden, psikolojik çelişkilerinden ve bilinçaltında duran uygunsuz tekrarlayıcı düşünce ve duygulardan etkilenir. Hastanın terapist ile olan ilişkisi kullanılarak kişinin kendini daha iyi anlaması ve eski davranış şekillerini değiştirmesi amaçlanır.
• Psikoanalitik Yaklaşım: Psikodinamik yaklaşımın daha yoğun uygulanan şeklidir. Seanslar haftada 3 kez veya daha fazla olabilir. Psikanaliz ruhsal çözümleme anlamına gelir. Günümüz şartlarında sosyal ve ekonomik gerçekler psikanalizin rahatsızlıkların tedavisinde uygulanabilir bir terapi yöntemi olması için engel oluşturmaktadır.

Psikoterapinin Koçluktan Farkı Nedir?

Bir meslek olarak koçluk ile geleneksel psikoterapinin en belirgin ve basitleştirilmiş farkı başvuru nedenleridir: bir grupta iyileşmek isteyenler diğer grupta ilerlemek isteyenler bulunur. En iyi koçluk desteğini psikopatoloji ve insanla görüşme sanatını bilen, bu konuda uzun ve tanımlanmış eğitimlerden geçen bir psikoterapist sağlayabilir.

Psikoterapist Seçmek

Psikiyatristler, uzman psikologlar, psikologlar, sosyal hizmet çalışanları psikoterapi alanında uzmanlaşabilirler. Bu sebeple ilk olarak seçeceğiniz uzmanın yeterlilik sahibi olması çok önemlidir. Ruh sağlığı alanındaki bazı yasal boşluklardan ötürü birçok yetkisiz ve niteliksiz insan alanda ruh sağlığı hizmeti verdiğini iddia etmektedir.

Psikoterapi İşe Yarar mı?

Araştırmalar psikoterapi alan kişilerin belirtilerinin azaldığını hatta kaybolduğunu ve yaşamlarında daha işlevsel olduklarını göstermektedir. Duygu ve davranışların geliştirilmesinin beyin ve vücutta da olumlu değişikliklere yol açtığı bilinmektedir. Psikoterapinin diğer olumlu sonuçları arasında daha az hastalanma, daha az tıbbi problem ve iş sürekliliğinde artış bulunmaktadır.

Psikiyatrik bozuklukların tedavi edilmemesi psikolojik ızdırabın daha da artmasına, madde kötüye kullanımına, iş hayatında düşük performansa aile ve arkadaşlık ilişkilerinin bozulmasına ve hatta intihara bile sebep olabilir.

64 Yorum | Ne Zaman Psikologa Gitmeli?
 1. Merhabalar;ben kendimi zaman zaman çok aslında sıklıkla çok mutsuz hissediyorum. Evliyim ve iki oğlum var. Kendi içimde sürekli proplemler yaşıyorum. Sizce psikoloğa gitmeli
  miyim?

  • Merhabalar, psikologa gitmek için ciddi bir ruh sağlığı problemi yaşamanıza gerek yok. Birçok kişi yaşadığı küçük problemlerde dahi psikolog yardımı alabilmektedir. Sizin tarif ettiğiniz durumda da bu sıkıntıları aşabilmek adına size önerimiz psikoloğa gitmeniz yönünde olacaktır.

 2. Merhabalar 28 yaşındayım 6 yaşımdayken abimi 15 yaşınadayken babamı kanserden kaybettim. Bir yıl önce evlendm annem kızkardeşmle kalıyor. Annemi yalnız baıraktığm için kendimi zaman zaman suçlu hissediyorum ve eşimle yaşadığım en küçük tartışmada dahi annemi yalnız bırakmamış da payı olduğu için daha çok öfkeleniyorum. Detaylar çok yoruyor beni ve 1.5 yıl önce ilk ciddi sinir krizini geçirdim olay anının çok azını hatırlıyorum kendimi yerde çığlık atarak zemine vurduğumu kısmen hatırlıyorum. Özet bu sizce ne yapmalıyım lütfen bilgi verir misiniz.

  • Yaşanılan bütün bu olaylar zihninizde çözülmeden hayatınıza bir şekilde devam etmişsiniz. Bunlardan daha az öneme sahip olaylar dahi hayatmızda travmalarda sebep olabilmektedir. Geçmişte yaşadığınız olaylar ve anne ile olan ilişkiler, görüldüğü kadarıyla şu anki yaşamınızı ve ilişkilerinizi ciddi olarak olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple psikolog yardımı almanızı önerebilirim.

 3. Merhaba 17 yaşındayım ve kendimi tam olarak çaresiz hissediyorum hep güçlü olduğumu ve yaşadıklarımla yalnız başa çıkmam gerektiğini düşündüm sevilmedigimi düşündüm hep kafamdaki düşünceleri hic atamiyorum düşünmekten uyuyamiyorum sinirlerimi ve tepkilerimi kontrol edemiyorum sizce ne yapmalıyım?

  • Fenomen Psikoloji 19 Ekim 2014 saat 10:56 Cevapla

   Yaşadığınız problemler günlük hayatınızın akışını sıkıntıya sokuyorsa, kendinizi sıklıkla kötü hissediyorsanız bir uzman yardımı almanızı öneririm. Bazen insan ne kadar bilgili ya da tecrübeli olsa da kendi problemlerini çözemeyebilir.

 4. Merhaba ben 18 yaşındayım ve kendimi hiç iyi hissetmiyorum ara ara çok mutsuz oluyorum ,içimde bir sıkıntı oluyor ağlayasım geliyor ve kendimi durdurmaya çalışıyorum,

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:59 Cevapla

   Merhaba,
   Eğer bu sıkıntılı duygular hayatınızı ve ilişkilerinizi de olumsuz etkiliyorsa durdurmaya çalışmak da işe yaramayacaktır. Bu nedenle bir uzmandan destek almanızı önerebilirim.

 5. merhaba. bn 14 yaşındayım. evde saçma saçma hareketlerde bulunuyorum. kendimi deli gibi hissediyorum. çok değişik bişey. anlatamıyorum. mutluyken ansızın mutsuz, mutsuzken ansızın mutlu hissedebiliyorum. gerçekten acayip şeyler. ileride psikolog olmak istiyorum ve buna acayip ilgi duyuyorum. gerçekten bir psikoloğa gitmek istiyorum ama ilgi duymamdan mı yoksa başka bir şeyden mi bilmiyorum. fakat aileme de söyleyemiyorum. ayrıca bazen en ufk şeye ağlıyorum. birisinin en ufak tepkisinde ağlıyorum ama bunu da kimseye söylemiyorum. normalde bu kadar fazla duygusal değilimdir ama artık acayip bi duygusallık bşladı bnde. ilgilenirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

 6. merhaba. bn 14 yaşındayım. evde saçma saçma hareketlerde bulunuyorum. kendimi deli gibi hissediyorum. çok değişik bişey. anlatamıyorum. mutluyken ansızın mutsuz, mutsuzken ansızın mutlu hissedebiliyorum. gerçekten acayip şeyler. ileride psikolog olmak istiyorum ve buna acayip ilgi duyuyorum. gerçekten bir psikoloğa gitmek istiyorum ama ilgi duymamdan mı yoksa başka bir şeyden mi bilmiyorum. fakat aileme de söyleyemiyorum. ayrıca bazen en ufak şeylere bile ağlıyorum. en ufak tepkide duygusallaşıyorum. eskiden bu kadar duygusal değildim ama artık acayip bi duygusallık başladı.ilgilenirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 16:02 Cevapla

   Betül merhaba,
   Senin yaş grubunda çoğu zaman duygu ve düşünce değişimleri normal sayılabilir. Ancak bu durum senin günlük hayatını veya ilişkilerini, işlevselliğini olumsuz ekiliyorsa ve hala devam ediyorsa bir uzmandan destek almanı öneririm. İyi günler

 7. En yakın arkadasima asiri derecede bagliyim bazen ailemden daha onemli olabiliyor benim icin. Son 2 aydur ona özendigimi dusunuyormus bunu 2 ay once ogrendim . Ben yaklasik 1 yıldır yapıyomusum bunu. 2 aydan beri cok degistim yemek yemiyorum hep susuyorun surekli ağlayan birisiyi ama daha fazla agliyirum sizce ne yapmalıyım arkadasimi kaybetmek istemiyorum ona cok ihtiyacım var cidden onsuz yapamam dedigim tek insan

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:55 Cevapla

   Merhaba Büşra,
   Bu arkadaşınla ve diğer tüm arkadaşlarınla olan ilişkilerinde öncelikle kendin gibi olman işe yarar olacaktır. Mutlaka onları kaybetmemek için çabalayacaksın, kendi sorumluluk dilimine düşen şeyleri yapacaksın ancak bu sırada da kendi ihmal etmemeni öneririm. Sen kendin olmazsan zaten bu ilişki de senin ilişkin olmayacaktır. Eğer ağlamaların ve olumsuz duygudurumun devam ediyorsa mutlaka bir uzmandan destek alabilirsin.

 8. herkes üstüme geliyor sanki bu aralar ıntıhar etmek ıstıyodum bunu babam ogrendı kızdı ve tartıştık ama bu ıntıhar dusuncesını aklımdan cıkaramıyom 1 aydan berı boleyım mutsuzum hıc bırsey yapasım gelmıyo ıstahtan kesıldım derdımı kımsye dıyemıyom psikoloğa gıtmelımıyım

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:49 Cevapla

   Merhaba Fatma hanım,
   Eğer hala bu şekilde devam eden şikayetleriniz varsa en kısa sürede bir psikiyatri uzmanından destek almanızı öneririz. İyi günler

 9. Mrblar 26 yaşındayım 3 yıllık evliyim ve 1.5 yaşında bir kızım var. Eşimle severek evlendik. Evlendiğimiz den beri sürekli kavga tartışma eşimin benim annemle tartışması.ailesine çok düşkün olması ve beklenmeyen bi hamilelik. Ben en az 2 yıl çocuk istemiyordum ama evlendikten 8 ay sonra hamile kaldım..ilk zamanlar kızıma ısınamadm hep eşimi suçaldım çocuk ağlayıp ca yemeyince sanki bütün bunların sebebi sensin dercesine hep ona yüklendim. .neyse tam herşey yoluna girmiş derken bu sefer de eşimin önce annesi sonra babasının benimle çok kötü sözler sarfettiler. . Eşim benim haklı oldugumu söylüyor ama bir yandan da barışmamm için çok ısrarcı davranıyo. . O ısrar ettikçe ben barışmıcam diyorum ve yine kavga ediyoruz…3 yıldan beri o kadar çok kötü günler geçirdim ki şimdi her şey e çok cabuk sinirleniyorum artık hiç bir şeye tahammülü yok..kızım iştahsız bir bebek yemek yemiyo..o yemek yemeyince hemen ağlıyor um.. Allah kahretsin diyorum niye evlendim diyorum evliliğimi sorguluyorum. .sizce ben ne yapmalıyım. .artık hiç bir şey den zevk almıyorum ve hep yanlız kalmak istiyorum

  • Merhaba anlattığınız kadarıyla birçok problem üstüste gelmiş durumda. Psikolog yardımı sorunlarınız konusunda size destek olacaktır.

 10. Icimde hep sıkıntı oluyo mutsuzluk mutluluktsn ağır baskin oluyo . Aşırı sinirliyim küçük biseyelri içimde cok büyütüyorum . Dusunmekden bazen kendimi dahada mutsuz ediyorum .kimseye guvenemiyorum çünkü zamanla cok sey yasadi guvendiklerim yari yolda bıraktı. Sıkmaya beni bunaltmaya gelemiyorum . Patliyorum kiziyorum . Sinirden bazen agliyorum ama kendimi acindirmak icin degil asla . Kucuklugumden beri insanlardan ugrasmaktan bıktım . Beni birisi sinur edicek bisey derse sinirleniyorum hemen bagriyorum . Sizce ne yapmaliyim .

  • Merhaba Arzu Hanım, bazen depresyonda sizin anlatığınız durumlara benzer belirtiler ortaya çıkabilir. Eğer kendi kendinize gösterdiğiniz çabalar yetmiyorsa, psikolog desteği faydalı olabilir.

 11. merhaba.Ben 20 yasindayim ve 7 ay once evlendim.Evlenme asamasinda bir takim engeller vardi onumuzde.Ailesel engeller.Ve evlenmek icin elimizden gelen herseyi yaptik.Birbirimize kavustuk.Ama evliligimizin 5. Ayinda atismalarimiz basladi.Benim kocami kiz kardeslerinden kiskanmam ve kocamin benden herseyini sakladigi dusuncesi icimi kavurup kkavgalarin buyumesine sebep oldu.Su an esimle, esimin kiz kardesleriyle ve kendi kardeslerimle bile aram iyi degil.Gun gectikce herkesten uzaklastigimi ve cevremde hemen hemen kimsenin kalmadigini gordum.Esimle cok ciddi atismalar yasadik.Agiza gekinmeyecek sozler soyledik, ve ben sinir krizi gecirdigim gunu dun gibi Hatirliyorum. Sizce yardim almalimiyim?

 12. Merhaba.ben 15 yaşındayım ve kendimi çok yalnız hissediyorum kimsenin beni bir türlü anlayamadığıni düşünüyorum ve daha 15 yasında olmama rağmen hayatta çoğu isteğim gerçekleşmediği için yaşamam için bi sebep olmadığını düşünüyorum ne yapmaliyim

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:10 Cevapla

   Merhaba,
   Dediğin gibi henüz 15 yaşındasın ve hayallerinin bir listesini çıkarabilirsin. Bu listede en kolay ulaşabileceğinden başla ve devam et. Olumsuz duygular hissettiğinde bil ki olumsuz bazı düşünceler geçiyor zihninden ama bu düşünceler ne kadar gerçek? Yoksa sadece duygularına dayanarak oluşan gerçek olmayan şeyler mi? Bunun gibi sorularla düşüncelerini dolayısıyla duygularını kontrol etmeye çalışabilirsin. Ancak yazdığın gibi hayatınla ilgili düşünceler çok ön planda olursa mutlaka bir uzmandan destek almalısın.

 13. MERABA, ben 15 yaşndayım benim bir takım sorunlarım var tabi bana göre küçük ama ailem için büuük. ben istemedigim halde ihtiyacım olsada olmasa kendime ait olmayan para alma gibi çok kötü bir huyum var ve kendimi kontrol edemiyorum anneme söz versemde olmuyor engel olamıyorum ve ayrıca annemden babamdan cok uzaklaştım sogudum yani onlara kötü bişy olcak diye çok korkardım ama artık umrumda deyl gibi geliyor içim sızlamıyor bide erkeklerle çok konuşuyorum bir kişide kalma gibi bi hissim yok yani kendimi anlatamıyorum..

  lütfen bana yardımcıı olunnn 🙁 🙁

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:15 Cevapla

   Rojin merhaba,
   Kontrolün dışında kendine ait olmayan para alma konusunda mutlaka bir uzmandan yardım almalısın. Karşı cinse olan ilginin artması gelişim dönemine paralel ancak bu konuda da iletişim ya da ilişkide kalmakla ilgili zorluk yaşadığını belirtmişsin. Yine bunları güvendiğin bir uzmanla aşabilirsin. İyi günler

 14. Ben 16 yaşındayım ve sürekli bir şeylerin kotu gideceğini ya da gitmesi gerektiğini düşünüyorum hatta istiyorum diyebilirim yani daha fazla acı çekeyim en azından bir şeyler yaşayayım istiyorum insanlarla sosyalleşemiyorum daha doğrusu yeni tanıştığım biriyle ilk bir kaç gün iyi iletişim kurup daha sonra kendimi geriye çekiyorum çok fazla konuşmuyorum ve kendimi sürekli mutsuz hissediyorum ders çalışamıyorum ona odaklanmak yerine sürekli bir şeyler düşünüyorum kendimle sık sık konuşuyorum ve hatta bazı kişileri yalnız olmadığıma ikna etmek için arada telefonla konuşuyormuş gibi de yapıyorum çok saçma biliyorum ama bazen kendime engel olamıyorum sizce destek almalı mıyım

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:18 Cevapla

   Selin merhaba,
   Evet destek alman sana iyi gelecektir. Özellikle düşünce ve duygularına odaklanıp hayatındaki her alanı düzene koyabilmek, iletişim becerilerini arttırmak için destek alabilirsin. İyi günler

 15. 16 yaşındayım bileklermi kestigim oldu . İnsanlari sevmiyorum çoknsogugum ve sinir krizleri geciriyoru bi psikologa gitmem gerekirmi ?

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:20 Cevapla

   Ayça merhaba,
   Kesinlikle önce bir psikiyatri uzmanından ardından buradaki tedavine destek niteliğinde terapi seansları için bir uzman psikologdan yardım almalısın.

 16. merhaba. Ben 15 yaşındayım. Acayip takıntılarım var. Aşırı şekilde ellerimi yıkıyorum sürekli kendimi kirli hissedip banyo yapıyorum ve kendimi aşıırı çirkin buluyorum bunun yüzünden fondoten sürüyorum hatta 1000 kat sürüyorum yüzüm iyice mahvoldu bunun yüzünden.Kötü bişey yasadıgımda ilk basvurdugum sey kendimi öldürmek istiyorum daha oncede yaptım herşeyi çok takıyorm kendi içimde çatışıyorum vb daha birçok şey var ne yapmalıyım ?

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:27 Cevapla

   Ayşe merhaba,
   Mutlaka öncelikle bir psikiyatriden destek almalısın. Psikiyatriden alacağın tedavinin yanında psikoterapi desteği de alman yararlı olacaktır.

 17. Merhaba ben 16 yaşındayım herşeyden çok kaygılanıyorum aklıma olmadık şeyler geliyor ve bu olmadık şeyler için bile ağlıyorum artık bu kaygılar günlük hayatımı çok zorluyor annemde baskı yapınca daha çok kötüleşiyorum ne yapmam lazım psikologa gitmem gerekirmi ?

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:31 Cevapla

   Selma merhaba,
   Anksiyete (kaygı) duygusu senin hayatını olumsuz etkilemeye başladıysa, işlevselliğini düşürüyor ve ilişkilerini zorluyorsa baş edebilmek için uzman bir psikologdan öncelikle kendin için destek alabilirsin. Ayrıca anne-babanın tutumuyla ilgili de psikologundan bir yönlendirme isteyebilirsin. İyi günler

 18. 17 yasindayim 3-4 yil once bi arkadasimi kaybettim o kisi beni seviyodu senelerdir onu unutamiyorum kendimi suclu hissediyorum son 1 aydir cok kotuyum. Mutsuzum, hrp aglama istegi var ve en ufak seyde agliyorum, uyku duzenim bozuldu uyuyamiyorum. Her iki dedem agır sekilde hasta olme riskleri var. Aile ici sorunlarim var. Ustesinden kendim gelmeye calisiyorum ama olmuyor. Sizce psikologa gitmem gerekir mi?

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:37 Cevapla

   Merhaba,
   Son birkaç yıl içinde üst üste olumsuz yaşantılardan geçmişsiniz ve hala da devam eden durumlar var. Üstesinden gelmeye çalışırken bu süreçte uzman bir psikologdan destek alabilirsiniz.

 19. Merhabalar. 1 yillik bir iliskim var ancak iliskinin ilk baslarnda bu kadr kaptirmamistim kendimi uzun zamndir psikoljk olarak çökmus hissediyorum yaptigm en ufak hatada ya da gecmiste yaptigim bi hatayi soylemedim diye vicdan azabi çekiyorm bagimli haldeyim bni terkettignde nefes alamiyor gibi oluyorm kusuyorum yemek yiyemiyorm agliyorum. Terk etmese bile kucuk bi problemde hemn konusup halletmezsek kendime zarar verebiliyorm ondan nefret ediyorm ama cok seviyorum ayni zmanda ayrilmak istemiyorm bu bende büyük bir korku etkisi birakiyor. Bugun psikoloğa gitmeye karar verdim onunla bi gelecek istiyorm onun da bnimle bi gelecek istedgni biliyorum o yuzden belki bu kadr katlaniyorum. Ama nereye gidecegimi nasil yapacagimi bilmiyorum yardmci olur musunz?

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:47 Cevapla

   Merhaba,
   Bu durumda öncelikle kendiniz için bireysel olarak bir uzman desteği almanızı öneririm. Onun sonrasında hala ilişkide problemler oluyor ve daha sağlıklı bir ilişki istiyorsanız eş terapisini öneririm. İyi günler.

 20. Merhaba, 17 yaşındayım. Kötü şeyler geçirdim. Annem beni küçükken bıraktı ve birkac yıl önce de onunla ilişkimi tamamen kestim. Ailemizde kayıp verdik ve bunu en küçük ayrıntısına kadar yakından yaşadım. 8-9 ay önce kendime zarar vermeye başladım. intihar girişiminde bulundum. çünkü kafamdaki acıları ve düşünceleri susturmam gerekiyordu. bunu yapmayı bıraktım ama bunun yerine kendime başka sekilde acı çektirdiğimin farkına vardım. takıntılarım var. herşeyi kafama çok takarım, aklıma iyi olmayan düşünceler sokarım. artık bu elimde değil. ve beni rahatsız ediyor. odaklanma problemi yaşıyorum. ve cok stresliyim. sizce ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:44 Cevapla

   Merhaba,
   Zorlu deneyimlerden geçmişsiniz ve bunların etkilerini yaşıyorsunuz. evet yaşantılar değiştirilemeyecektir ancak bunların sizde yarattığı duygu ve düşünceler değiştirilebilir. Daha sağlıklı bir yönlendirme yapılması adına mutlaka bir uzmandan destek almanız yararlı olacaktır. İyi günler

 21. Mrb 28 yaşındayım 4 ay dir sağlık sorunları yaşıyorum gittiğim bütün doktorlar bişeyi yoktür dediler. Sizce psikiyatri den yardım mı almaliyim

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:40 Cevapla

   Merhaba,
   Bahsettiğiniz sağlık sorunları eğer doktorların kontrolleri sonucunda fiziksel bir soruna işaret etmiyorsa ama buna rağmen de şikayetleriniz devam ediyorsa duygularınızın bedeninizi etkilemesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle psikiyatriye başvurabilirsiniz. İyi günler

 22. Merhaba ben 33 yaşındayım 18 yıllık evliyim sorunlarım çok fazla terapi almak istiyorum fakat anlatacaklarım sonra sı eşimden ayrılmam gerekirse diye çok korkuyorum ve gitmek te kararsız kalıyorum ama artık gerçekten iyi değilim

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:34 Cevapla

   Merhaba,
   Öncelikle eş terapisi için destek alma kararı alırken ilişkinize nasıl bir yön vermek istediğinize karar verebilirsiniz. Eğer problemleri çözüp daha sağlıklı bir ilişki için destek almak istiyorsanız, aynı zamanda eşiniz de bunu istiyorsa bilimsel olarak ilişki iyileştirilebilir.

 23. Merhaba, ben insanlarla konusurken söylenenleri sanki algilayamiyor gibi oluyorum. Mesela arkadaşım geliyor bir kaç şey söylüyor aynı konuşma esnasında o gün şu olaydan da bahsetmistim diyor ama mesela ben o olayı hiç duymamış oluyorum. Insanlarla iletişim kurarken ilk on on beş saniye ben ne diyecektim diye düşünüp konusacaklarimi toparlayamiyorum. Bunun utangaclikla ya da çekinme ile bir alakası yok. Ders çalışıyorum farklı stratejilerle fakat hiç birisinde istediğim sonucu alamıyorum. Önceleri ders calistiginda böyle degildim. Acaba psikiyatriye gidip ilac mi kullaniyim yoksa psikolojik problemler nedeniyle olabilir mi. Soruna anlam veremiyorum nöroloji psikoloji psikiyatri hangisinden baslamaliyim. Bilgi paylaşımında bulunursaniz çok sevinirim. Iyi akşamlar.

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:23 Cevapla

   Merhabalar,
   Bahsettiğin durum odaklanmakla ilgili zorlanmayla ilgili olabilir. Tabi ki tam olarak kaynağını ve buna göre neler yapılabileceğini belirlemek için uzmandan destek almalısın. Öncelikle bir uzman psikologa gidebilirsin. Zaten ilaç desteği alman gerekirse seni mutlaka psikiyatriye yönlendirecektir.

 24. Meraba, uzun süredir ciddiyet duygumu kaybetmil durumdayım. Yani kötü bi olay karşısında bile o olayı ciddiye alamıyorum, çok önemli çok ciddi olaylar bile bana çok normal gelmeye başladı yardım edermisiniz ?

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 15:03 Cevapla

   Merhabalar,
   O olayın ciddi ya da çok önemli olduğunu bilmenize rağmen sanırım yaşadığınız duyguyla örtüşmüyor. Önemli olan sizin hayatınıza bunun etkisi. Yani normal kaşıladığınızda ne oluyor? ya da ne olmuyor? Eğer bunun cevabı hayatınızı olumsuz etkiliyorsa düşünce ve duygularınızla ilgili çalışmak için destek alabilirsiniz. İyi günler

 25. Merhaba ben 18 yaşındayım ara ara konuşurken zorluk çekiyor ve kekeledigimi hissediyorum bunun için bir psikologa gitmeliyim yardımı olurmu?

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 14:59 Cevapla

   Merhaba,
   Eğer günlük hayatınızı olumsuz etkiliyor ve işlevselliği düşürüyorsa uzman bir psikologdan destek alabilirsiniz. İyi günler

 26. merhaba evliyim çocuğum var çok da güzel mesleğim var ama kişilğimle çözemediğim sıkıntılarım var …sürekli sinir öfke içimde büyütüyorum aşamıyorum kendimle ilgili sıkıntılarım bar aslında hep mutsuz oluyorum hep sinirleniyorum gitmeliyim psikoloğa sizce

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 14:58 Cevapla

   Merhaba,
   Hayatta pek çok şey yolunda gidiyor olsa da kimi zaman kişiler bazı duygularıyla baş etmekte zorlanabilir. Yaşadığınız öfke duygusunun temel sebebi o olaylara verdiğiniz anlamlar olmalı. Öfke kontrolü ve yeni anlamlar kazanmak ile ilgili çalışmak için bir uzman bir psikologdan destek alabilirsiniz. İyi günler

 27. merhaba ben çok çekingenim 15 yaşındayım kimse ile konuşamıyorum ve benim için çok sıkıntı oluşturuyor bunu aşmak istiyorum peki bunu psikoloğa giderek aşabilrimiyim kendimde sosyal fobi olduğunu düşünüyorum

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 14:53 Cevapla

   Sena merhaba,
   Bahsettiğin durum sosyal ortamda ve kişiler arası ilişkilerde yaşadığın anksiyete (kaygı) duygusuyla baş edemediğin için ortaya çıkıyor. Bu durum Bilişsel Davranışçı terapi yöntemi ile aşılabilir. İyi günler

 28. içsel çatışmalarımı ve kavgalarımı nasıl sonlandırabilirim?Gece boyu saat başı uykudan kalkıp gün içinde yaşadıklarımı sorguluyorum.

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 14:50 Cevapla

   Gül Hanım merhaba,
   Bu gibi anksiyete (kaygı) durumlarıyla baş edebilmek bazen kolay olmayabiliyor. Ancak kendinizi sorguladığınız anlarda zihninizden geçen düşüncelerin gerçekliğine odaklanabilirsiniz. Ne kadar gerçek? Olduğundan daha büyütüyor olabilir misiniz? ya da En kötü ne olur? gibi soruların cevaplarıyla duygularınızı da gerçekliğe çekebilirsiniz. Zorlandığınız noktada yine bir uzmandan destek alabilirsiniz. İyi günler.

 29. ben hayatta bi çok şeyi gereksiz ve zaman kaybı olarak görüyorum. uyku uyumak bna göre bi zaman kaybı diye düşünmeye bile başalar oldum buara.uyuyamıyorum. bişey daha var bir bitkiyi ters ekmek ve öyle büyümesini istiyorum. içimdeki bu durum aklımı bastırır oldu. şuda bi gercek ki ben bu duyguyu bastrmak istemiyorum. piskoloğa gitmelimiyim yada bir öneriniz varmı ? lütfen cewap verin..

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 14:43 Cevapla

   Merhaba,
   Zihnimizden her türlü düşünce geçebilir. Bizler bunlardan hangilerini ön plana çıkarıyorsak veya hangilerine önem veriyorsak onların duygusal ve davranışşal bir takım etkilerini yaşarız. Eğer bu düşünceler sizin sağlığınızı ya da günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa bir uzmandan destek almanızı öneririm. İyi günler

 30. Trafik kazasi geçirdim ameliyat dan dolayi 1 sene okula gidemediğim için bu senede okula gittiğimde kendimi hep bi korku icin de hissetiğim için bıraktım saclarimi kestirdigim icin ameliyat yuzunden kendime olan ozguvenim yok ölu gibiyim şuanda tek başıma dışarı çıkmaya tereddütlü olmaya başladım arkadaş ortamlarımın hepsini sildim evden dışarı çıkmak istemiyorum bunalıyorum kimseyle konuşmak istemiyorum bunun için psikologa gitmeliyim

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 14:41 Cevapla

   Fidannur Hanım merhaba,
   Öncelikle büyük geçmiş olsun. Zor bir süreçten geçmişsiniz ve etkilerini yaşıyorsunuz. Kendinizi daha iyi hissetmeniz için bir uzmandan destek almanızı öneririm. Böylece daha kolay bir şekilde hayatınıza kaldığınız yerden en iyi şekilde devam edebilirsiniz. İyi günler

 31. Merhaba benim aslında anlatacak çok şeyim var öncelikle 20 yasindayim hayalperestim ama haddinden fazla bazen gerçek dünyadan tamamen bağlantımı koparmak istercesine. öylekı hayal kurarken kafamda yarattığım adama aşık oluyor ve sürekli hayal kuruyorum farklı fetiş derecesinde fantazilerim oluyor ve bana şiddet gösteriyor ama sonunda yine bana geliyor ve bazen o kadar gercekci olması için kendimi kaptırıyorum ki sanki oymus gibi hissedip kendime dokunuyor yani kızların yaptığı masturbasyon da dahi kendi vucuduma dokunup hayal kuruyorum
  Bazen kendime bir sebebten öfkelenip başıma sert darbelerle vuruyor ne bileyim o anki duruma gore gülüyor ağlıyorum migrenim de bu sebepten olabilir belkide.kendimi bazen dış dünyadan tamamen izole edip hayal dünyamda mutluluk arıyorum ki bu belkide bir eş bir sevgiliye ihtiyacim olduğundandır korumacı bir ele bilmiyorum ailemi de sevmek için cok cabaliyorum ama kindarimdir ve annemin küçükken bana sirf dersi calismadigim icin sopayla dovmesi seni esirgeme yurduna vericem orda senin gibilerini dövüyorlar diyip gozumu korkutmasi yaramazlik yaptigim icin kafami yalanciktan tuvalete sokuyomus gibi yapmasi kardesimle yaramazlik yapinca karanlik tuvalete ikimizi de kitlemesi ve yine ben yaramazlik yaptigim icin sirf gozum korksun diye elimi bicakla kesmekle gozumu korkutmasi ve ki amacı sadece cocugunun gozunu korkutmak ve ona sakayla karisik kafami tuvalete sokmaya calistin hatirliyorum anne dedigimde bana yalancıktan yaptım sinirliydim demesi ne ilginç değilmi belkide sirf bundan sebebtir annemi
  yillarca öpmedigimi sırf gururuma dokundugu icin ona sıkı sıkı sarılıp annem diye öpemeyisim.evet biliyorum o zamanlar bir anneye en cok ihtiyacım oldugu zamanları ondan nefret etmekle gecirdim babami küçükken annemden sırf bu yüzden daha çok severdim ama o da ben büyüdükçe psikolojik şiddet uyguladı ikiside beni dost dediğim kızla kıyaslayarak ondan nefret etmemi sagladilar bahane neydi
  Ders çalışmak ve azim onlara göre bunlar bende olmayan şeylerdi şimdi de hala o kizdan da onu anneme öven annesinden de nefret ediyorum annemi babami su an seviyorum tabiki onlarda benı ama bu sevgi bana yetmiyor bencil ve kıskancım ama hayat bana bunları zorladigina inanıyorum bazı zaman kibirli bir kızı oynuyorum bazen kendimi fazlasıyla acındırıyorum ilk ve son erkek arkadasimla oldugum donem 17-18yaslarindayim onu kazanmak için türlü türlü kafamda stratejiler planlar kurnazliklar yaptım ve kazandım ama benden ayrildiginda hayatta asla yapmam dediğimiz şeyi yapiyoruz o basit sevgiliye yalvariyoruz ben iki gun araliksiz yalvardim sonunda artik bir sevgilim var mutluyum dedi ve gitti simdi iyiki gitmis diyorum o cok ama cok bencil ve kendini begenmisti ve ben bunu bana söylemesine Ragmen onu sevdim hırsla baslayip saplantılı bir aşka dönüşene dek hemde gerci sonunda üzülen taraf yine ben oldum kusura bakmayin çok uzun yazdım ama buna şu an ihtiyacim var ve birde en önemli şey ben fazla duygusalim ve aşırı dindar olmasam bile kurallara riayet ederim sırf bundan sebeb hatta kendime zarar verecek boyutta işkenceler yaparım eski sevgilim terkedince yapmadim tabiki onu saplantılı bir şekilde sevsem de onun icin kendime zarar verecek Bayılacak degildim basit bir erkek icin degmez sadece kendimle alakali bir durum var bu küçükken maksadimin belkide ilgi çekmek oldugu içindir ellerimi bıçakla çizerdim bir kere yaptım ama hala aklimdadir izi kalmadı annemin ilgisini cekmek icindi ama ilgilenmedi ve dogru olani yaptigini büyüyünce anladim bide küçükken yine anneme kızıp dolabı mın askılığına ip geçirip ağlayarak kendimi bogmaya çalışırdım küçükken değişmez huyum ölmek istemek ama sonu yine korkuyla bittiği için şanslısındır hem ölmek istemek neden hayatı kaldıramamak hemde ölmekten korkmak 🙂 ama ayaklarım yere değerdi tabi çocuk kafası.Ve su an bile çok duygusal bir film izlesem veya bir günah işlediğimi hissetsem pisman olunca kendime demirle kaplı bir kemerle sırtım morarana dek vururdum ama annemler duymasın diye sesimi içime gömerdim resmen en azından artık duygularimi fazla saklayamiyorum insanların yanında annem olsa dahi aglamazdim ama aglıyorum artık belkide içime içime ağlamak tan vücudumdaki gözyaşlarım taşıyordur her seye ağlamam hatta çok ama çok zor ağlarım ama yine de göz yaşım akar artık sadece kendime demir iple sırtıma darbeler atarak işkence yaptigim bir sır Köşeye sıkıştıgimi hissedene kadar korkagim kabul ama tamamen artık başıma bir felaket gelecegi
  ni anladığım an koruyucu bir haraketle minik kedinin içinden öfkeli bir aslan çıkartiyorum korkumu ancak öfkem kapatıyor.Kıskancım hemde çok kindardim ama indirgemeyi başardım zor durumda kalmadığım sürece dürüstum. Kizlarin yaptigi Mastürbasyona 17 yaşımda başladım
  Hayal kurmamda bir araç oldu sanki benim için çok daha gerçekci hissettiriyor bana bir Girdap içindeyim hayaller ve gerçekler Acı ve Zevk Aşk ve Kurgu SadoMazosist hayallerle dolu bir yalan gıdabında sürükleniyorum.çoğu zaman çok atik sosyal bir hayatım var ama eve geldikten sonra sadece yatağım ve uyku dünyam sınırlı %25 sosyal hayatım %45uyku %30 hayal dünyası diyebiliriz Üniveristeyi ve bölümümü begenmedigim için bıraktım sınava tekrar gircem ama ailem geldiğim günden beri eğer kazanmasan tekrar oraya gidersin diyor ve ben ne bölümümü ne de orayı sevdim hayalim bu değildi üniversite yi kazandığım için mutlu oldum hatta benden beklemediği için çok çok fazla mutlu oldum ama aslında istediğim o bölüm değilmiş hiç olmamış işte bu yüzden tekrar başa sardım destek bekliyorum ama hep tehtivari sözler içimi döktüm bu benim hayatım boyunca söylemek istediğim cümlelerdi ve ilk kez su an bana gerçekten yardım edebileceğinizi düşünerek söylüyorum bunları sadece karşı taraftan nasıl göründügümü merak ediyorum hiç bir arkadaş malesef tecrübeli insanların yerini tutmuyor bu sebebten yazmaya karar verdim

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 13:37 Cevapla

   Hilal Hanım merhaba,
   Yazdıklarınızda zorlu yaşantılarınızdan bahsetmişsiniz. Bugün de bunlarla ve hayatın getirdiği diğer durumlarla baş edebilmeye çalışıyorsunuz. Bunlarla ilgili yetişkin psikiyatristi ve uzman bir psikologdan destek almanızı acilen öneriyorum. İyi günler.

 32. BAĞIRARAK KONUŞMA.
  Hocam Merhabalar. Hocam insanlarla konuşurken ve birseyler tartışamaya başlarken. Bir kaç kelimeden sonra. Karşımdaki bireye sesimi yükselterek konuşuyorum. Ve bunun sonrasında insanların bana kırıldığıni düşünüyorum. Ve buna üzülüyorum. insanlarla bu şekilde konuşmamak istemesemde. Kendimi kontrol edemiyorum. Bu durumu nasıl aşabilirim Hocam. Yardıma ihtiyacım var.

  • Çocuk Ergen Psikologu Cansu Küçüködük 07 Ağustos 2018 saat 13:28 Cevapla

   Merhabalar,
   Öncelikle o konuşmalar sırasında zihninizden neler geçiyor ve bunların duygularınıza ve davranışlarınıza hatta bedeninize nasıl etki ettiğini fark etmeniz gerekir. Fark ettikten sonra ise bunları durdurup sizde oluşturduğu duygunun (ki genellikle öfke oluyor sanırım) şiddetini aşağı çekebilirsiniz. Bu bir terapi yöntemidir tek başınıza yapmak zor olabilir. Bu nedenle bir uzmandan destek alabilirsiniz. İyi günler.

 33. Merhaba ailevi sorunlar yaşıyorum kalbimde zaten ritim bozukluğu var en ufak can sıktığımda kalbim sıkışıyor ve sürekli moralim bozuk uzerimde baskı var zaten psikologa gitmeli miyim


[yukarı]

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi bizimle paylaşın ve size yardımcı olalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Hakkında


Fenomen Psikoloji Ankara Çankaya Uzman Psikologlarla hizmet veren bir kurumdur. Çocuk ve ergen psikolojisi, yetişkin psikolojisi, evlilik ve aile sorunları, aile danışmanlığı, cinsel sorunlar, psikolojik ölçme ve değerlendirme konularında uzman ekibiye hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.