Psikoterapi Nedir? Psikoterapiye ne zaman gidilir?

Psikoterapi sözcüğü Eski Yunanca’dan gelmektedir. Ruh, can, nefes anlamında psyche sözcüğü ile iyileştirme, tıbbi tedavi anlamlarına gelen therapia sözcüğünün birleşiminden oluşmuştur.
Psikoterapi, terapist ve hasta arasındaki ilişkiyi temel alan bir iyileştirme yöntemidir. Psikoterapi, çeşitli psikolojik rahatsızlıklar ve duygusal zorlukları tedavi etmek için kullanılır. Psikoterapinin amacı rahatsızlık veren belirtileri kontrol etmek veya ortadan kaldırmaktır. Böylelikle hastanın daha işlevsel olması amaçlanır. Bununla birlikte psikoterapi dengeli, sağlıklı hissetmek ve anlamlı bir yaşam sürmek maksadı ile de başvurulan bir yoldur.

Ne Zaman Psikoloğa Gidilmeli?

Psikoterapi, günlük yaşam zorlukları, tıbbi hastalık, sevilen bir yakının kaybı, depresyon veya yeme bozuklukları gibi belli psikiyatrik rahatsızlıklar, travma gibi problemlere yardımcı olmaya çalışır. Kişinin genel hayatını eskisi gibi işlevsel olarak sürdürmesine engel olabilecek herhangi bir durum psikoterapiye başvurmak için geçerli bir nedendir. Psikiyatristler ve psikologlar psikoterapi alanında yetkili meslek gruplarıdır. Ancak özel eğitim aldıkları takdirde psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, psikiyatri hemşireleri ve diğer bazı ruh sağlığı profesyonelleri psikoterapi yapabilirler.

Ne Zaman Psikologa Gitmeliyim? Video
Psikolojik rahatsızlıklar ve duygusal zorluklar farklı insan grupları üzerinde ayrımcılılık yapmaz. Her etnik gruptan, birçok farklı sosyoekonomik statüden, farklı yaşlardaki kadınları ve erkekleri etkiler. Bu rahatsızlıklar kişinin düşünme yetisini, duygularını ve davranışlarını bozabilir. Bireyin okulda veya işteki günlük yaşamını etkileyebilir, ailesiyle veya arkadaşlarıyla olan ilişkilerini ciddi boyutlarda bozabilir.

Psikoterapinin nihai amacı hastalık belirtilerini ortadan kaldırmak, böylece kişinin yaşamını yeniden verimli bir biçimde keyif alarak sürdürmesini sağlamaktır. Bununla birlikte psikoterapi yalnızca duygusal-zihinsel rahatsızlıklarla sınırlı değildir. Kişi, hayatındaki problemlerin üstesinden gelemediğini düşündüğünde, duygusal açıdan iyi hissetmediğinde, her zamanki haline göre farklılıklar hissettiğinde psikologla veya psikiyatrla görüşebilir.

Sorun Yaşayan Herkes İçin Psikoterapi Gerekli midir?

Stres ve problemler herkesin hayatında etkilidir. Ayırıcı kriter, kişinin stresin üstesinden gelip gelemediğidir. Halledemediğini bildiği halde, ‘kendim hallederim / kendim halletmeliyim’ düşüncesi genellikle kişiyi psikoterapiye başvurmaktan alıkoyar. Problem devam ettiğinde, ciddiyetini, etki alanlarını koruduğunda ve kişi sorunların üstesinden gelemediğinde beklenen sonuçlar ortaya çıkar: Hayat kalitesinde bozulmalar, aile ve sosyal ilişkilerde zedelenmeler, iş performansında kötü yönde etkilenmeler başlayabilir. Kişi yaşadığı ızdırabla başa çıkabilmek için madde ve / veya alkol kullanımına yönelebilir. Hatta uzun süren problemlerin içinde kişi kötüye uyum yapıp kayıplarının farkında bile varmadan kötüleşen hayat tarzına alışabilir.

Hastalığı olan ya da duygusal bazı zorluklar yaşayan kişiler etiketlenme korkusuyla da çoğu zaman profesyonel yardıma başvurmazlar. Hastalığı nedeniyle toplum tarafından küçümseneceğini, dışlanacağını düşünürler. Psikoterapi veya ilaç tedavisine başlasalar bile önerilen tedaviyi uygulamazlar. Bu da sorunların zamanla kronikleşip daha da ağır hale gelmesine sebep olur.

Genellikle kronik problemler duygusal rahatsızlıklara yol açmaktadır. Böyle durumlarda kişi hem devam eden problemlerde hem de rahatsızlığın getirdiği sıkıntılarla ve yol açtığı kısıtlılıklarla uğraşmak zorunda kalır. Hiçbir çıkış yolu olmadığının düşünüldüğü ve psikiyatrik rahatsızlıkların eşlik ettiği durumlarda ise ciddi kayıplar yaşanabilmektedir. Dolayısıyla kişinin kendinin tanıması ve ne zaman kendini aşan bir problemle karşılaştığını ve yardım alması gerektiğini bilmesi gerekir.

PSİKOTERAPİNİN ÖZELLİKLERİ

Terapi Seansları

Terapinin hedeflerini ve ne sıklıkta ne kadar görüşüleceğini hasta ve terapist birlikte planlar. Çoğu seans haftada 1 kez yapılır ve yaklaşık 1 saat sürer. Psikoterapi acil durumlara yönelik kısa dönemli olabileceği gibi daha karmaşık, çoktandır devam eden sorunlara dönük uzun dönemli de planlanabilir. Bireysel, aile, çift ve grup terapileri şeklinde gerçekleştirilebilir. Psikoterapi hayatın her dönemi için yetişkinler, çocuklar ve ergenler için profesyonel bir destek ve tedavi yoludur.

Gizlilik (Mahremiyet) ilkesi,

Hastanın izni olmadan hastanın durumunu, anlattıklarını başka şahıslarla paylaşmamak psikoterapinin en temel ilkesidir. Normal şartlarda terapi ilişkisi özgün, içten ve profesyonel bir ilişki olarak planlanır. Terapi ilişkisinin bu niteliklerini bozacak sosyalleşmeler, samimi ve fiziksel yakınlıklar, çıkar ilişkileri psikoterapinin temel değerleriyle uyuşmaz.

İlaç mı Psikoterapi mi?

İnsanların zihninde ilaçla mı terapiyle mi iyileşecekleri konusunda bir karmaşa olabilir. Birçok psikolojik rahatsızlığın tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapinin birleşimi tek başına kullanılmalarından çok daha iyi sonuç verir. Bu, hastanın terapistine danışarak alacağı ortak bir karardır.

Psikoterapi Çeşitleri

Psikiyatristler, uzman psikologlar ve diğer ruh sağlığı çalışanları birçok farklı terapi çeşidi kullanabilirler. Hangi terapi modelinin kullanılacağı hastanın rahatsızlığına durumuna ve tercihine göre belirlenir.
En sık kullanılan terapi çeşitleri:

• Bilişsel- Davranışçı Terapi: Kişilerin kendilerine zarar veren düşünce kalıplarını ve davranış şekillerini fark edip değiştirmelerine yardımcı olur. İşlevsel olmayan bu düşünce ve davranışları doğru düşüncelerle ve işe yarar davranışlarla değiştirir. Yeni öğrenilen beceriler gerçek hayatta pratik yapılır.
• Kişilerarası Psikoterapi: Yaşanılmamış yas, sosyal veya iş rollerinde değişiklik, önemli kişilerle yaşanan anlaşmazlıklar, insanlarla ilişkide zorluk gibi altta yatan kişilerarası problemlerin anlaşılmasına ve çözüm yolları geliştirilmesine yardımcı olur.
• Psikodinamik Terapi: Bu yaklaşıma göre kişinin iyilik hali ve davranışları çocukluk ilişkilerinden, tecrübelerinden, psikolojik çelişkilerinden ve bilinçaltında duran uygunsuz tekrarlayıcı düşünce ve duygulardan etkilenir. Hastanın terapist ile olan ilişkisi kullanılarak kişinin kendini daha iyi anlaması ve eski davranış şekillerini değiştirmesi amaçlanır.
• Psikoanalitik Yaklaşım: Psikodinamik yaklaşımın daha yoğun uygulanan şeklidir. Seanslar haftada 3 kez veya daha fazla olabilir. Psikanaliz ruhsal çözümleme anlamına gelir. Günümüz şartlarında sosyal ve ekonomik gerçekler psikanalizin rahatsızlıkların tedavisinde uygulanabilir bir terapi yöntemi olması için engel oluşturmaktadır.

Psikoterapinin Koçluktan Farkı Nedir?

Bir meslek olarak koçluk ile geleneksel psikoterapinin en belirgin ve basitleştirilmiş farkı başvuru nedenleridir: bir grupta iyileşmek isteyenler diğer grupta ilerlemek isteyenler bulunur. En iyi koçluk desteğini psikopatoloji ve insanla görüşme sanatını bilen, bu konuda uzun ve tanımlanmış eğitimlerden geçen bir psikoterapist sağlayabilir.

Psikoterapist Seçmek

Psikiyatristler, uzman psikologlar, psikologlar, sosyal hizmet çalışanları psikoterapi alanında uzmanlaşabilirler. Bu sebeple ilk olarak seçeceğiniz uzmanın yeterlilik sahibi olması çok önemlidir. Ruh sağlığı alanındaki bazı yasal boşluklardan ötürü birçok yetkisiz ve niteliksiz insan alanda ruh sağlığı hizmeti verdiğini iddia etmektedir.

Psikoterapi İşe Yarar mı?

Araştırmalar psikoterapi alan kişilerin belirtilerinin azaldığını hatta kaybolduğunu ve yaşamlarında daha işlevsel olduklarını göstermektedir. Duygu ve davranışların geliştirilmesinin beyin ve vücutta da olumlu değişikliklere yol açtığı bilinmektedir. Psikoterapinin diğer olumlu sonuçları arasında daha az hastalanma, daha az tıbbi problem ve iş sürekliliğinde artış bulunmaktadır.

Psikiyatrik bozuklukların tedavi edilmemesi psikolojik ızdırabın daha da artmasına, madde kötüye kullanımına, iş hayatında düşük performansa aile ve arkadaşlık ilişkilerinin bozulmasına ve hatta intihara bile sebep olabilir.

36 Yorum | Ne Zaman Psikologa Gitmeli?
 1. Merhabalar;ben kendimi zaman zaman çok aslında sıklıkla çok mutsuz hissediyorum. Evliyim ve iki oğlum var. Kendi içimde sürekli proplemler yaşıyorum. Sizce psikoloğa gitmeli
  miyim?

  • Merhabalar, psikologa gitmek için ciddi bir ruh sağlığı problemi yaşamanıza gerek yok. Birçok kişi yaşadığı küçük problemlerde dahi psikolog yardımı alabilmektedir. Sizin tarif ettiğiniz durumda da bu sıkıntıları aşabilmek adına size önerimiz psikoloğa gitmeniz yönünde olacaktır.

 2. Merhabalar 28 yaşındayım 6 yaşımdayken abimi 15 yaşınadayken babamı kanserden kaybettim. Bir yıl önce evlendm annem kızkardeşmle kalıyor. Annemi yalnız baıraktığm için kendimi zaman zaman suçlu hissediyorum ve eşimle yaşadığım en küçük tartışmada dahi annemi yalnız bırakmamış da payı olduğu için daha çok öfkeleniyorum. Detaylar çok yoruyor beni ve 1.5 yıl önce ilk ciddi sinir krizini geçirdim olay anının çok azını hatırlıyorum kendimi yerde çığlık atarak zemine vurduğumu kısmen hatırlıyorum. Özet bu sizce ne yapmalıyım lütfen bilgi verir misiniz.

  • Yaşanılan bütün bu olaylar zihninizde çözülmeden hayatınıza bir şekilde devam etmişsiniz. Bunlardan daha az öneme sahip olaylar dahi hayatmızda travmalarda sebep olabilmektedir. Geçmişte yaşadığınız olaylar ve anne ile olan ilişkiler, görüldüğü kadarıyla şu anki yaşamınızı ve ilişkilerinizi ciddi olarak olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple psikolog yardımı almanızı önerebilirim.

 3. Merhaba 17 yaşındayım ve kendimi tam olarak çaresiz hissediyorum hep güçlü olduğumu ve yaşadıklarımla yalnız başa çıkmam gerektiğini düşündüm sevilmedigimi düşündüm hep kafamdaki düşünceleri hic atamiyorum düşünmekten uyuyamiyorum sinirlerimi ve tepkilerimi kontrol edemiyorum sizce ne yapmalıyım?

  • Fenomen Psikoloji 19 Ekim 2014 saat 10:56 Cevapla

   Yaşadığınız problemler günlük hayatınızın akışını sıkıntıya sokuyorsa, kendinizi sıklıkla kötü hissediyorsanız bir uzman yardımı almanızı öneririm. Bazen insan ne kadar bilgili ya da tecrübeli olsa da kendi problemlerini çözemeyebilir.

 4. Merhaba ben 18 yaşındayım ve kendimi hiç iyi hissetmiyorum ara ara çok mutsuz oluyorum ,içimde bir sıkıntı oluyor ağlayasım geliyor ve kendimi durdurmaya çalışıyorum,

 5. merhaba. bn 14 yaşındayım. evde saçma saçma hareketlerde bulunuyorum. kendimi deli gibi hissediyorum. çok değişik bişey. anlatamıyorum. mutluyken ansızın mutsuz, mutsuzken ansızın mutlu hissedebiliyorum. gerçekten acayip şeyler. ileride psikolog olmak istiyorum ve buna acayip ilgi duyuyorum. gerçekten bir psikoloğa gitmek istiyorum ama ilgi duymamdan mı yoksa başka bir şeyden mi bilmiyorum. fakat aileme de söyleyemiyorum. ayrıca bazen en ufk şeye ağlıyorum. birisinin en ufak tepkisinde ağlıyorum ama bunu da kimseye söylemiyorum. normalde bu kadar fazla duygusal değilimdir ama artık acayip bi duygusallık bşladı bnde. ilgilenirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

 6. merhaba. bn 14 yaşındayım. evde saçma saçma hareketlerde bulunuyorum. kendimi deli gibi hissediyorum. çok değişik bişey. anlatamıyorum. mutluyken ansızın mutsuz, mutsuzken ansızın mutlu hissedebiliyorum. gerçekten acayip şeyler. ileride psikolog olmak istiyorum ve buna acayip ilgi duyuyorum. gerçekten bir psikoloğa gitmek istiyorum ama ilgi duymamdan mı yoksa başka bir şeyden mi bilmiyorum. fakat aileme de söyleyemiyorum. ayrıca bazen en ufak şeylere bile ağlıyorum. en ufak tepkide duygusallaşıyorum. eskiden bu kadar duygusal değildim ama artık acayip bi duygusallık başladı.ilgilenirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

 7. En yakın arkadasima asiri derecede bagliyim bazen ailemden daha onemli olabiliyor benim icin. Son 2 aydur ona özendigimi dusunuyormus bunu 2 ay once ogrendim . Ben yaklasik 1 yıldır yapıyomusum bunu. 2 aydan beri cok degistim yemek yemiyorum hep susuyorun surekli ağlayan birisiyi ama daha fazla agliyirum sizce ne yapmalıyım arkadasimi kaybetmek istemiyorum ona cok ihtiyacım var cidden onsuz yapamam dedigim tek insan

 8. herkes üstüme geliyor sanki bu aralar ıntıhar etmek ıstıyodum bunu babam ogrendı kızdı ve tartıştık ama bu ıntıhar dusuncesını aklımdan cıkaramıyom 1 aydan berı boleyım mutsuzum hıc bırsey yapasım gelmıyo ıstahtan kesıldım derdımı kımsye dıyemıyom psikoloğa gıtmelımıyım

 9. Mrblar 26 yaşındayım 3 yıllık evliyim ve 1.5 yaşında bir kızım var. Eşimle severek evlendik. Evlendiğimiz den beri sürekli kavga tartışma eşimin benim annemle tartışması.ailesine çok düşkün olması ve beklenmeyen bi hamilelik. Ben en az 2 yıl çocuk istemiyordum ama evlendikten 8 ay sonra hamile kaldım..ilk zamanlar kızıma ısınamadm hep eşimi suçaldım çocuk ağlayıp ca yemeyince sanki bütün bunların sebebi sensin dercesine hep ona yüklendim. .neyse tam herşey yoluna girmiş derken bu sefer de eşimin önce annesi sonra babasının benimle çok kötü sözler sarfettiler. . Eşim benim haklı oldugumu söylüyor ama bir yandan da barışmamm için çok ısrarcı davranıyo. . O ısrar ettikçe ben barışmıcam diyorum ve yine kavga ediyoruz…3 yıldan beri o kadar çok kötü günler geçirdim ki şimdi her şey e çok cabuk sinirleniyorum artık hiç bir şeye tahammülü yok..kızım iştahsız bir bebek yemek yemiyo..o yemek yemeyince hemen ağlıyor um.. Allah kahretsin diyorum niye evlendim diyorum evliliğimi sorguluyorum. .sizce ben ne yapmalıyım. .artık hiç bir şey den zevk almıyorum ve hep yanlız kalmak istiyorum

  • Merhaba anlattığınız kadarıyla birçok problem üstüste gelmiş durumda. Psikolog yardımı sorunlarınız konusunda size destek olacaktır.

 10. Icimde hep sıkıntı oluyo mutsuzluk mutluluktsn ağır baskin oluyo . Aşırı sinirliyim küçük biseyelri içimde cok büyütüyorum . Dusunmekden bazen kendimi dahada mutsuz ediyorum .kimseye guvenemiyorum çünkü zamanla cok sey yasadi guvendiklerim yari yolda bıraktı. Sıkmaya beni bunaltmaya gelemiyorum . Patliyorum kiziyorum . Sinirden bazen agliyorum ama kendimi acindirmak icin degil asla . Kucuklugumden beri insanlardan ugrasmaktan bıktım . Beni birisi sinur edicek bisey derse sinirleniyorum hemen bagriyorum . Sizce ne yapmaliyim .

  • Merhaba Arzu Hanım, bazen depresyonda sizin anlatığınız durumlara benzer belirtiler ortaya çıkabilir. Eğer kendi kendinize gösterdiğiniz çabalar yetmiyorsa, psikolog desteği faydalı olabilir.

 11. merhaba.Ben 20 yasindayim ve 7 ay once evlendim.Evlenme asamasinda bir takim engeller vardi onumuzde.Ailesel engeller.Ve evlenmek icin elimizden gelen herseyi yaptik.Birbirimize kavustuk.Ama evliligimizin 5. Ayinda atismalarimiz basladi.Benim kocami kiz kardeslerinden kiskanmam ve kocamin benden herseyini sakladigi dusuncesi icimi kavurup kkavgalarin buyumesine sebep oldu.Su an esimle, esimin kiz kardesleriyle ve kendi kardeslerimle bile aram iyi degil.Gun gectikce herkesten uzaklastigimi ve cevremde hemen hemen kimsenin kalmadigini gordum.Esimle cok ciddi atismalar yasadik.Agiza gekinmeyecek sozler soyledik, ve ben sinir krizi gecirdigim gunu dun gibi Hatirliyorum. Sizce yardim almalimiyim?

 12. Merhaba.ben 15 yaşındayım ve kendimi çok yalnız hissediyorum kimsenin beni bir türlü anlayamadığıni düşünüyorum ve daha 15 yasında olmama rağmen hayatta çoğu isteğim gerçekleşmediği için yaşamam için bi sebep olmadığını düşünüyorum ne yapmaliyim

 13. MERABA, ben 15 yaşndayım benim bir takım sorunlarım var tabi bana göre küçük ama ailem için büuük. ben istemedigim halde ihtiyacım olsada olmasa kendime ait olmayan para alma gibi çok kötü bir huyum var ve kendimi kontrol edemiyorum anneme söz versemde olmuyor engel olamıyorum ve ayrıca annemden babamdan cok uzaklaştım sogudum yani onlara kötü bişy olcak diye çok korkardım ama artık umrumda deyl gibi geliyor içim sızlamıyor bide erkeklerle çok konuşuyorum bir kişide kalma gibi bi hissim yok yani kendimi anlatamıyorum..

  lütfen bana yardımcıı olunnn 🙁 🙁

 14. Ben 16 yaşındayım ve sürekli bir şeylerin kotu gideceğini ya da gitmesi gerektiğini düşünüyorum hatta istiyorum diyebilirim yani daha fazla acı çekeyim en azından bir şeyler yaşayayım istiyorum insanlarla sosyalleşemiyorum daha doğrusu yeni tanıştığım biriyle ilk bir kaç gün iyi iletişim kurup daha sonra kendimi geriye çekiyorum çok fazla konuşmuyorum ve kendimi sürekli mutsuz hissediyorum ders çalışamıyorum ona odaklanmak yerine sürekli bir şeyler düşünüyorum kendimle sık sık konuşuyorum ve hatta bazı kişileri yalnız olmadığıma ikna etmek için arada telefonla konuşuyormuş gibi de yapıyorum çok saçma biliyorum ama bazen kendime engel olamıyorum sizce destek almalı mıyım

 15. 16 yaşındayım bileklermi kestigim oldu . İnsanlari sevmiyorum çoknsogugum ve sinir krizleri geciriyoru bi psikologa gitmem gerekirmi ?

 16. merhaba. Ben 15 yaşındayım. Acayip takıntılarım var. Aşırı şekilde ellerimi yıkıyorum sürekli kendimi kirli hissedip banyo yapıyorum ve kendimi aşıırı çirkin buluyorum bunun yüzünden fondoten sürüyorum hatta 1000 kat sürüyorum yüzüm iyice mahvoldu bunun yüzünden.Kötü bişey yasadıgımda ilk basvurdugum sey kendimi öldürmek istiyorum daha oncede yaptım herşeyi çok takıyorm kendi içimde çatışıyorum vb daha birçok şey var ne yapmalıyım ?

 17. Merhaba ben 16 yaşındayım herşeyden çok kaygılanıyorum aklıma olmadık şeyler geliyor ve bu olmadık şeyler için bile ağlıyorum artık bu kaygılar günlük hayatımı çok zorluyor annemde baskı yapınca daha çok kötüleşiyorum ne yapmam lazım psikologa gitmem gerekirmi ?

 18. 17 yasindayim 3-4 yil once bi arkadasimi kaybettim o kisi beni seviyodu senelerdir onu unutamiyorum kendimi suclu hissediyorum son 1 aydir cok kotuyum. Mutsuzum, hrp aglama istegi var ve en ufak seyde agliyorum, uyku duzenim bozuldu uyuyamiyorum. Her iki dedem agır sekilde hasta olme riskleri var. Aile ici sorunlarim var. Ustesinden kendim gelmeye calisiyorum ama olmuyor. Sizce psikologa gitmem gerekir mi?

 19. Merhabalar. 1 yillik bir iliskim var ancak iliskinin ilk baslarnda bu kadr kaptirmamistim kendimi uzun zamndir psikoljk olarak çökmus hissediyorum yaptigm en ufak hatada ya da gecmiste yaptigim bi hatayi soylemedim diye vicdan azabi çekiyorm bagimli haldeyim bni terkettignde nefes alamiyor gibi oluyorm kusuyorum yemek yiyemiyorm agliyorum. Terk etmese bile kucuk bi problemde hemn konusup halletmezsek kendime zarar verebiliyorm ondan nefret ediyorm ama cok seviyorum ayni zmanda ayrilmak istemiyorm bu bende büyük bir korku etkisi birakiyor. Bugun psikoloğa gitmeye karar verdim onunla bi gelecek istiyorm onun da bnimle bi gelecek istedgni biliyorum o yuzden belki bu kadr katlaniyorum. Ama nereye gidecegimi nasil yapacagimi bilmiyorum yardmci olur musunz?

 20. Merhaba, 17 yaşındayım. Kötü şeyler geçirdim. Annem beni küçükken bıraktı ve birkac yıl önce de onunla ilişkimi tamamen kestim. Ailemizde kayıp verdik ve bunu en küçük ayrıntısına kadar yakından yaşadım. 8-9 ay önce kendime zarar vermeye başladım. intihar girişiminde bulundum. çünkü kafamdaki acıları ve düşünceleri susturmam gerekiyordu. bunu yapmayı bıraktım ama bunun yerine kendime başka sekilde acı çektirdiğimin farkına vardım. takıntılarım var. herşeyi kafama çok takarım, aklıma iyi olmayan düşünceler sokarım. artık bu elimde değil. ve beni rahatsız ediyor. odaklanma problemi yaşıyorum. ve cok stresliyim. sizce ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olabilir misiniz?

 21. Mrb 28 yaşındayım 4 ay dir sağlık sorunları yaşıyorum gittiğim bütün doktorlar bişeyi yoktür dediler. Sizce psikiyatri den yardım mı almaliyim

 22. Merhaba ben 33 yaşındayım 18 yıllık evliyim sorunlarım çok fazla terapi almak istiyorum fakat anlatacaklarım sonra sı eşimden ayrılmam gerekirse diye çok korkuyorum ve gitmek te kararsız kalıyorum ama artık gerçekten iyi değilim

 23. Merhaba, ben insanlarla konusurken söylenenleri sanki algilayamiyor gibi oluyorum. Mesela arkadaşım geliyor bir kaç şey söylüyor aynı konuşma esnasında o gün şu olaydan da bahsetmistim diyor ama mesela ben o olayı hiç duymamış oluyorum. Insanlarla iletişim kurarken ilk on on beş saniye ben ne diyecektim diye düşünüp konusacaklarimi toparlayamiyorum. Bunun utangaclikla ya da çekinme ile bir alakası yok. Ders çalışıyorum farklı stratejilerle fakat hiç birisinde istediğim sonucu alamıyorum. Önceleri ders calistiginda böyle degildim. Acaba psikiyatriye gidip ilac mi kullaniyim yoksa psikolojik problemler nedeniyle olabilir mi. Soruna anlam veremiyorum nöroloji psikoloji psikiyatri hangisinden baslamaliyim. Bilgi paylaşımında bulunursaniz çok sevinirim. Iyi akşamlar.

 24. Meraba, uzun süredir ciddiyet duygumu kaybetmil durumdayım. Yani kötü bi olay karşısında bile o olayı ciddiye alamıyorum, çok önemli çok ciddi olaylar bile bana çok normal gelmeye başladı yardım edermisiniz ?

 25. Merhaba ben 18 yaşındayım ara ara konuşurken zorluk çekiyor ve kekeledigimi hissediyorum bunun için bir psikologa gitmeliyim yardımı olurmu?

 26. merhaba evliyim çocuğum var çok da güzel mesleğim var ama kişilğimle çözemediğim sıkıntılarım var …sürekli sinir öfke içimde büyütüyorum aşamıyorum kendimle ilgili sıkıntılarım bar aslında hep mutsuz oluyorum hep sinirleniyorum gitmeliyim psikoloğa sizce

 27. merhaba ben çok çekingenim 15 yaşındayım kimse ile konuşamıyorum ve benim için çok sıkıntı oluşturuyor bunu aşmak istiyorum peki bunu psikoloğa giderek aşabilrimiyim kendimde sosyal fobi olduğunu düşünüyorum

 28. içsel çatışmalarımı ve kavgalarımı nasıl sonlandırabilirim?Gece boyu saat başı uykudan kalkıp gün içinde yaşadıklarımı sorguluyorum.

 29. ben hayatta bi çok şeyi gereksiz ve zaman kaybı olarak görüyorum. uyku uyumak bna göre bi zaman kaybı diye düşünmeye bile başalar oldum buara.uyuyamıyorum. bişey daha var bir bitkiyi ters ekmek ve öyle büyümesini istiyorum. içimdeki bu durum aklımı bastırır oldu. şuda bi gercek ki ben bu duyguyu bastrmak istemiyorum. piskoloğa gitmelimiyim yada bir öneriniz varmı ? lütfen cewap verin..

 30. Trafik kazasi geçirdim ameliyat dan dolayi 1 sene okula gidemediğim için bu senede okula gittiğimde kendimi hep bi korku icin de hissetiğim için bıraktım saclarimi kestirdigim icin ameliyat yuzunden kendime olan ozguvenim yok ölu gibiyim şuanda tek başıma dışarı çıkmaya tereddütlü olmaya başladım arkadaş ortamlarımın hepsini sildim evden dışarı çıkmak istemiyorum bunalıyorum kimseyle konuşmak istemiyorum bunun için psikologa gitmeliyim


[yukarı]

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi bizimle paylaşın ve size yardımcı olalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Hakkında


Fenomen Psikoloji Ankara Çankaya Uzman Psikologlarla hizmet veren bir kurumdur. Çocuk ve ergen psikolojisi, yetişkin psikolojisi, evlilik ve aile sorunları, aile danışmanlığı, cinsel sorunlar, psikolojik ölçme ve değerlendirme konularında uzman ekibiye hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.