15- 16 ve 17 yaşları orta ergenlik olarak adlandırabiliriz. Bu yazımızda 15, 16 ve 17 yaşlarda fiziksel gelişimi, okul başarısını, zihinsel gelişimini, sosyal gelişimini, arkadaşlık ilişkilerini, duygusal değişimini inceleyeceğiz.

Fiziksel Gelişim

Ergenlik çocukluk ve yetişkinlik arasında birçok fiziksel, psikolojik, fizyolojik ve duygusal değişimin gerçekleştiği bir gelişim dönemidir.
Daha küçük yaşlarda da olduğu gibi, bu yaş döneminde de çocuklar arasında birçok gelişim farklılıkları mevcuttur.
Ergenliğin ikinci aşaması olan orta ergenlik döneminde bireysel kimlik duygusu gelişmeye devam eder ancak artık bu bireysel kimlik gelişimi cinsel kimliği de kapsar.
Kızların çoğu mensturasyonun (adet görme) başlamasından iki yıl sonra fiziksel büyümelerini tamamlarlar.
Erkekler büyüme atağının büyük kısmını bu dönemde yaşarlar.
Bu dönemde ergenlerde cinsel dürtüler artış gösterebilir. Bu dürtüyü kontrol etme ve ifade etmeyi öğrenmek bu gelişim döneminin en önemli görevlerinden biridir.

Dünyayı anlama kabiliyeti

Bu dönemde ergen çocuğun soyut düşünme kabiliyeti gelişmektedir. Nedenler ve sonuçları artık çok daha iyi anlarlar.
Ergen çocuk davranışının sonuçlarını anlamaya başlamıştır.
Geleceği tahayyül edebilmeye başlar ve gelecek için planlar yapmaya başlayabilir.

Ergen Psikologu Ankara

Ergen Psikologu Ankara

Sosyal ve duygusal gelişim

Bu dönemin odak noktası kimlik oluşturmaktır. Bu dönemde ergenler “ben kimim” sorusunu yanıtlamaya çalışmaktadırlar.
Aile, toplum ve arkadaşları ile bağlantılı değer ve inançlarını belirginleştirmektedir.
Eleştiri ve tavsiyelere daha açıktır.
Halen hiçbir şeyin kendisine zarar veremeyeceği hissine sahip olabilir. Bu da tehlikeli faaliyetleri denemesine neden olabilir.
Bu dönemde ergenlerin çoğu cinsellik konusunda bazı deneyimler yaşarlar. Denemelerin miktarı çocuktan çocuğa değişebilir.
Bazı ergenler karşı cinsi seks objeleri olarak görebilir ya da başkaları tarafından saygı görmenin bir yolu olarak karşı cins ile flört etmek ve “çıkmak” isteyebilir.

Okulla ilgili konular

Ergen çocuğunuzun entelektüel kabiliyeti ve yaratıcılığı artacaktır.
Akademik başarının geleceği üzerindeki etkilerini görmeye başlayacaktır. Ergen çocuğunuz bu dönemde kendisine geleceğe yönelik bir yol çizebilir.
Ders başarısı konusunda daha fazla kaygı duyacaktır.
Bu dönemde ergenler çalışma yaşamına da girebilir. Çalışmak eğitimi engellemediği sürece sorumluluk, zaman yönetimi ve para kazanmayı öğrenmenin iyi bir yoludur.
Aile ile ilgili konular
Anne-baba ile olan çatışmalar daha da şiddetlenir. Ergenler kendi değerlerini bulmaya çalıştıklarından, sıklıkla anne babalarının değerlerini sorgularlar.
Büyük olasılıkla ergen çocuğun aile ile geçirdiği zaman azalacaktır.
Yeni davranışlar ve gelişim düzeyine uygun yeni kuralların belirlenmesi gereklidir.

Akranlarla ilgili konular

Bu dönem arkadaş ve akranlardan etkilenme açısından kritik bir dönemdir.
Bu dönemde çetelere katılma söz konusu olabilir.
Ergen çocuğunuz çok farklı davranışları deneyebilir
Bu dönemde ergenlerin çoğunun sadece birkaç yakın arkadaşı vardır.
Muhtemelen ergen çocuğunuzun karşı cinsten biri ile ilişkisi olacaktır.

Ergen çocuğunuz ile iletişiminiz

Her gün çocuğunuzu sözünü kesmeden, gerçekten dinlemek suretiyle iletişim kurmaya çalışın.
Ergen çocuğunuzun farklı görüşlerini kabullenmeye çalışın. Bunun bireysel kimliğini geliştirmesinin bir parçası olduğunu unutmayın.
Ergen çocuğunuzla etkileşim ve tartışmalarınızda sakin olmaya çalışın. Vaaz vermeye kalkışırsanız, iletişim çabucak kesilecektir.
Doktor, öğretmen, rehber öğretmen gibi ergen çocuğunuzun konuşabileceği başka bir yetişkinin de var olmasını sağlayın. Herşeyi sizinle konuşmak istemeyebilir.
Ergen çocuğunuzla doktora gittiğinizde, doktor ile baş başa görüşmesine izin verin.
Ergen çocuğunuzun arkadaşları ve faaliyetlerine ilgi gösterin.
Ergen çocuğunuza hoş şeyler söylemek için çaba gösterin. Sürekli olumsuzluklara odaklanmayın. Ergen çocuğunuzun da sizin kabul ve takdir etmenize ihtiyacı vardır.

68 Yorum | 15-16-17 Yaş Gelişimi ve Psikolojisi
 1. Ben şuan 16 yaşındayım ve bazen kendime saçma sapan şeyler söylüyorum kendi kendime diyorum ki sen salaksin birşey yapamiyorsun kendime oz güvenin yok ve bazen istemedigim şeyleri yapıyorum ama onları aslında yapmak istemiyorum aklım hep başka yerlerde bir türlü aklımı basıma alamiyorum mesela 2dakikalik önce denilen şey 1dakika sonra aklımda kalmıyor lütfen yardim edin nasıl bir yol gozlenmeliyim

  • Kardeşim, bi laf vardır; “bir şeyi kırk defa tekrarlarsan o şey gerçek olur” diye, kendine bu şekilde davranma. İnsan, isteyince ve gücü yettiğince yapamaya cağı şey yoktur.
   Yapman gerekenlere gelince;
   -Olumsuz düşünceleri bir kenara atıp, hayata pozitif bakmalısın.
   -Gelişim döneminde oldugun icin bi takım sıkıntılarla karşılaşabilirsin, o sıkıntıları gözünde büyütmemeli ve aşmak için çare üretmelisin.
   -“Yapabilirim” “başarabilirim” diyebilmelisin.
   -Kendi içinde olumsuz düşüncelere yenik düşmemelisin.
   -Egitici kitaplar okumalı ve zihnini geliştirebilirsin.
   -En önemlisi, Allah’a yönelmelisin, Unutma ki; derman derdi verenden istenir 🙂
   Allah yar ve yardımcın olsun kardeşim.

  • Reis merhaba sendeki durum bende de var bir çözüm bulursan bana dön

  • biliyomusun bendede aynı şeyler var istemediğim şeyler yapıyorum.ve sanırım ben ergenliğe erken girdim şuan 13 yaşındayım ve kendime saçma sapan sorular sorup kendi kendim, yıpratıyorum ve sorularımı kontrol edemiyorum.

 2. Merhaba benim adım Tuğba,yaşım 17 internetten destek grupları var mı diye araştırdım ama pek bir sonuç alamadım. Bu yüzden buraya sorunumu yazmak istedim. Benim ailemle pek bir sorunum yok ne maddi manevi yönden de tabi ama ailem her defasında hevesimi kırıyorlar. Mesela bu yaz o kadar çok planım vardı ki üniversiteyi almanyada okumak istiyorum. Bu yüzden de birçok kursa kaydettim kendimi. Sağlık açısında da sırtım da 3 büyük fıtık var var ve daha küçük fıtıkları bile saymıyorum. bu yüzden de kendimi baskete yazdırdım. Çünkü doktorum hayatıma yeni bir spor dalını almamı ve artık bu sporu hayatım boyunca devam etmemi söyledi. Ben izin vereceklerini sanıyordum. Çünkü basit şeyler o kadar. Ama izin vermediler. Bizim işlettiğimiz küçük bir market var. Ve daima oraya gitmem için vermediler. Bu yaz bilmiyorum hayatımda o kadar çok karışık şeyler oluyor ki bu yanında çok hafif kalır. Geceleri uyuyamıyorum. Sabahlarıda geç kalktığım içinde babam bir ton laf söylüyor kalbim kırılıyor. Ne desem hemen alıyorlar ve bu yüzden çok sanşlıyım biliyorum. Ama ben bunları istemiyoorum sadece biraz özgürlük istiyorum. Kaydettiğim kurslara gitmek, yeni şeyler keşfetmek ve kendimi geliştirmek istiyorum sadece bunu başka birşey istemiyorum.

  • yaş 15 Bende aynı sorunları yaşadım ama
   dedim ki bu böyle olmaz kendi sorunlarıma çare aramaya başladım kendi öğretmenim oldum bi nevi.
   Dışarı çıkıyorum ailem bişey diyor gece 11 de gel diyor artık sanki üzerimde bi hükmü yokmuş gibi ailemin dediklerini hiçe sayıp gece 12 de 1 geldim salladım böyle zamanlar için bi söz vardı da hatırlayamadım yarın saatir araştırıyordum 😀

  • Ailenle konus bunu karsina al ve seni dinlemesini soyle ve onlarla konusurken onlara güvenver sen cok istedigini belirt yasinin kucuk olmadigini soyle

 3. 17 yaşındayım ve galiba ergenliğin en kötü taraflarını yaşıyorum. Stres, kaygı, zaman zaman gelen özgüvensizlik ve değersizlik hissi.. Maddi manevi kolay bi hayatım yok. Her istediğim şey olmuyor, 3 ay öncesine kadar şişman ve kendinden nefret eden bir kızdım. Şuan ise fazla kilolarından kurtulmuş ama hala şişman hisseden birisiyim. Öyle olmadığını biliyorum ama kendime hakim olamıyorum işte. Öfke kontrolü problemim var. Sinirlerime hiç hakim olamıyorum, ve sinirlenince dayak yemiş çocuk gibi hüngür hüngür ağlıyorum :/ annem çalışıyor, eve geç geliyor geldiğindeyse biraz oturup direkt olarak uyuyor. Onunla konuşamıyorum, ona bi problemimi anlatmak istediğimde beni susturuyor, azarlıyor. Kimseye derdimi anlatamıyorum, evet yakın arkadaşlarım var ama onlarla da konuşamıyoruz, beni anlamıyorlar. Bizim dertleşmelerimiz genellikle onların sevgilileriyle ilgili problemleri oluyor. Ygs stresi var birde, eğer kazanamazsam hayal kırıklığı.. Babam zaten yok, ayrılar ve görüşmüyoruz… Yani bunu okuyan arkadaşlar , hayatınızda sahip olduğunuz güzel şeyleri farkedip kıymetlerini bilin, ve insanları anlamaya çalışın 🙁

  • Kardeşim bende 17 yaşındayım ve 17 yaşıma girer girmez karanlığa düştüm bitmiş gitmiş Bi olayı hala kafama takıyorum sanki dışarı çıktığım Zaman milletten dayak yicek gibiyim çalışıyorum sosyal hayatım yok babam yok derdimi anlatabilicek Bi arkadaşım yok yalnızım ama herşeyde Bi hayır vardır diyorum ama az kaldı 18me gircem ve 18 olduktan sonra Aydınlığa çıkıcam gibi hissediyorum Allah büyüktür tevekkül edelim Allah yar ve yardımcımız olsun

   • sadece ergence düşünüyorsun aklını kullan ve kendini bil . Mesela çık rüzgara sorgula kendini. Düşün.VE en iyisi ol.

   • 18 yasina gelince sadece reşit oluyorsun şükretmen tadkir edici bisi blki sorun sendedir hayata pozitif bakmayi dene dayak yicekmisim gibi dedin dayak ye nolcak dunyanin sonumu yada onlar bana ne yapabilir de onceden yasadigin olayi. Hata olarak goruyorsan eger bunun farkindaysan ne mutlu sana

  • sevgili kardeşim, öncelikle seni tebrik ediyorum demek ki kafana koyduklarını yapabiliyorsun. sen güçlü bir kızsın 🙂 sıkıntılarını ve dertlerini kimseye açamadığın için içinde biriktirmişsin. vücudda bunu engel olarak algılar. engel kalkmadığı içinde sinirsel tepkiler sergiler. bu durumda yapman gereken tek şey sakin olmani, her şeyin geçici olduğunu, sebeblerin sadece imtihanlar için birer perde oluğunu, aslında yanlız olmadığını kendine telkin etmelisin. kendine pozitif enerji yüklemelisin. yere sirt ustu yapabilirsin ben öyle yapıyorum. en azından psikolojik olarak kendini kuvvetlendirebilirsin. annen ile aran iyi olsa güzel olur. ama demek ki annenin bu iletişim bozukluğundan bir haberi yok farkında değil yani. iletişiminizin iyi olabilmesi için onunla sevgi ile bağlantı kurabilirisn. sevgi her şeyin ilacıdır. hayat çok kısa. dün geçmiş yarın daha gelmemiş. tek bugünümuz var. “carpe diem ” yani anı yaşa. insan bu hayata şükür ve ibadet için gelmiştir. bu dünyada sen bir askersin. askerin bütün ihtiyaçlarıni komutan karşılar. öyle değil mi ?kendini rabbinin “kollarına” bırak ve Ona teslim ol,tevvekul et. ben böyle kurtuldum sıkıntılarımdan. seni çok iyi anlıyorum . sunuda kesinlikle unutma sıkıntılar başariya giden yolda olur. demek ki bazı kabiliyetlerin ortaya çıkacak ki bunlar ile karşılaşıyorsun. ve son olarak insan sadece maddeden ibaret değildir. manevi yönüde vardır. iki tarafida dengeli doyurmak gerikir. çoğu zaman bu dengesizlik yüzünden sıkıntı çekeriz. yani kaderimizi kendimiz çizeriz. istisnalar hariç.
   inşallah bir nebze yardımcı olabilmişimdir.
   Allaha emanet ol.

  • Seni anlamadigini soyle yada annenle hafta sonu konusmayi dene

 4. Ben gül 14 yasindaki kızımın bir erkek arkadaşı var ve bu arkadası made kullandığı için eşimle ben görüşmesini istemiyoruz fakat kızım ondan vszgeçmiyor ne yapacağımızı bilmiyoruz onun için her şey den vaz geçiyor

  • Ben bunun sorununun manevi bir eksiklik olduğunu düşünüyorum.Çünkü yetişkinler gençlere Islamiyeti dogru bir sekilde anlatmiyorlar bu da onların yanlış yollara sapmasina neden oluyor.Ve de onların yanlışlarını anlatırken üslup çok etkilidir.Son olarak onlara yaklaşım tarzınız da çok önemli onlara bir arkadaş gibi yaklaşmanız lazım.Eger bunlar işinize yararsa ne mutlu bana

  • Eger sevgilisi varsa ona istedigi sevgiyi vermemissinizdir ona sevgi kelimeler kullanin ve onunda kullanmasini saglayin

 5. merhaba ben gülay 14 yaşında kızım var .kızımın ir türlü önüne geçemediğim bir huyu var ..beğendiği ve ya gördüğü şeyleri izinsiz alıyor .çantamı karıştırıyor ve para vb şeyleri cüzdanımdan alıyor
  bunun ne kadar yanlış olduğunu anlatsam da olmadı arkadaşlarının ufak eşyalarını alıyor neden aldın diye sorunca da buldum ben almadım diyor ..bende buna inanmıyorum bana yalan söylemesini istemiyorum yaptığının yanlış olduğunu ona bir türlü anlatamıyorum ve bu onda alışkanlık haline geldi ne yapacağımı bilemiyorum..

 6. Merhaba 14 yaşındayım çok utangacım ve içime kapanığım ve bunlar bir çok olaya sebep oluyor ikincisi ise sevdiğim bir kız var ama başka erkeklerle çok iyi geçinip yüz veriyor bu yüzden ona açılamıyorum diyorum kendime boş ver kafana takma ama böyle düşündüğüm halde içimde bir huzursuzluk var bu iki konuda lütfen yardımcı olun

  • Utangacligin sebebi ozgven eksiklogi kirilma korkusu dislama eger sen bu sekilde davranirsan ezilirsin vunku senin birsey yapamayacgina inanip seni ezebilir. Arkadas edin ve sevgili mevzusuna gelirse onunla sevgili olmak yerine arkadas ol sevgili olursan mutlaka ayrilirsjn ama arkadas kalirsan onunla hep konusursun her sekilde her konuda ona acilirsin onu sık sık gorursun

 7. Merhaba, ben 16 yaşındayım. Fakat yaşımdan olgun hissediyorum kendimi. Annemle her tartışmamiz da yeminler ederek benden nefret ettiğini söylüyor. O böyle yapınca bende ona karşı kinleniyorum tabii. 2 tane abim var ve annem sürekli onları benden üstün tutuyor, sevgisini eşit paylaşmıyor. Belki ergenlik yaşındayım diye böyle düşündüğümü zannedeceksiniz fakat gerçekten öyle. Bu saatten sonra da beni sevmesini beklemiyorum zaten ama insan arkadaşlarının annesinin yaklaşımını görünce kiskaniyor, kötü oluyor. 8 yaşında bir sırrımı anlatmıştım anneme. Sevdigim bi cocuktu ve 6-7 yıl oldu öleli. Annemle her tartışmamiz da bana onun adını söylüyor bu yüzden cok kötü oluyorum. Tam yanımda olması, arkadas gibi yaklaşması gereken zaman da bana üvey evlat gibi yaklaşıyor. Bende sanırım bu psikoloji de oldugum icin arkadaslarimla cabuk tartışan biriyim. Sinirlenice yakınımı kaybetmiş gibi Ağlıyorum. Yaklaşık 8 aydır da erkek arkadaşım yok, olsun da istemiyorum. Çünkü guvenemiyorum kimseye. Papatyalari kimseyle paylasamiycak kadar cok seviyorum.Müzikle uğraşıyorum, sürekli şarkı söylüyorum. Cevremdekiler sesimi cok begenirken, annem karga diyor. Aslında yazacak cok sey var da, anlatamıyorum..

  • Bence kimseyi dinlemene gerek yokk sonucta yayat senin

  • ahhhh beee canm kardesim cooook iyi anliyorum senniiii …..

  • Bak, ben hayatta herneyse önüme ne gelip geçiyorsa dağıtıyorum her konuları ayırıyorum ve analiz ediyorum üstünden geçiyorum sorunun çözülmesi için plan yapıyorum (17 yaşındayım) ve bunlar vb. işte sorunumun çözülmesi için kimseye danışmam bir annem bir babam vardır beni en iyi anlayan ama ben anlamıyordum ve bunu bir süre sonra anladım bir çok detaylı bilgi öğrendim 16 yaşımdan 17 yaşıma gelene kadar bir çok şeyler öğrendim ben sınıfta kaldım Lise 1 öğrencisiydim daha önce sınıfta kaldım açıktan yazıldım şuan Lise 2 Açıktan okuyorum neyse arkadaşlar size söyliyeceğim bir konu var, tabiki bu yüzden yazdım bunları, arkadaşlar abiler kardeşler bizler geleceğin yıldızıyız önümüzdeki engelleri aşmak üzere bir takım bilgiler öğrenmek için bu yaşa geldik ve şuan önümüzdeki ve ileriki zamana bakıyoruz ve dikkatli ve özen göstererek arkadaş çevremizi iyi seçmemiz gereklidir ve arkadaşlar sosyal hayatımız için arkadaş çevremiz için güzel bir çalışma yapalım biz önümüze bakalım geleceğe bakalım gelecek bizim için çok önemli, özel hayatımız çok önemli hayatta doğru tercübeler kazanmaya bakın eksiğiniz varsa ihmal etmeyin herşeyimiz düzenli olsun ve hayattan çekinmeyin böyle arkadaşlarımız vardır gündemde olan kendisi için herseyi göze alan manevi yönden dikkatli olun gözünüz açık olsun kahvaltınızı düzenli olarak yapın bu sayede daha çok direnç kalacaksınız, hersey düzenli olarak gider hatalarınız elbette olacaktır ama gerçek anlamda dediklerimi beyin fırtınası yapın hayata pozitif olun negatif düşüncelere kapılmayın neyse arkadaşlar çok önemli ergenlik dönemindeyiz ama bunu atlatacağız bir noktaya geleceğiz o nokta çok onemli saygıyla sevgiyle anıyorum sizleri yotumlırınızı bekliyorum.

 8. Merhaba ben 17 yaşında 12. sınıf öğrencisiyim ders çalışamıyorum, mutsuzum, çok uyuyorum, ama uyanırken gozlerimi zor açıyorum, saçma sapan davranışlarda ve yanlış kelimeler kullanıyorum bunu farkında olmadan yapıyorum. Bazen yaptığım şeyleri hatırlayamıyorum, unutkanlık başladı, ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bana yardımcı olabilir misiniz?? Şimdiden teşekkür ediyorum..

 9. Ve çok takıntılı bir insanım

  • Bende çok takintiliyim mesela evden okula gitmek icin 1 saat öncedeen saçimi taramaya başliyorum kendimi çok kötü hissediyorum ayna karsisinda saatlerce sacimi tariyorum ve bazi fiziksel özelliklerimden utaniyorum örneğin burnum arkadaşlarima göre biraz büyük ve bunun icin çok utaniyorum kimseye yan durmak istemiyorum fotoğraflarda cirkinim bir ara kendimden nefret ediyordum ve ben bu burun yüzünden öźgüvensizim…

 10. Merhaba ben 14 yasindayim yakinda 15 olucam.Benim sorunum su kendimi kotu birsey yapmis gibi hissediyorum.Yapmadimi bildigim halde ya yaptiysam diye dusunuyorum.Zamnla gecer diye dusunuyorum. Ama aklima geldigi zaman zor nefes alir gibi oluyorum.Lutven bana yardim edin

  • sevgili kardeşim, senin problemin vesvese yani kuruntu. Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer. Ehemmiyet vermezsen söner. senin elinde anlayacağın. maddi olarak kendini nasıl doyuruyorsan aynı zamanda manevi anlamdada kendini doyurmalısın.

 11. ve bir sey daha var ben kpop dinliyorum kpopa bayiliyorum ama annem ve babam bunu bana yasakladilar kpop dertlerimin tek cozumu gibi geliyor hatta bir keresinde annemle tartistik ben telefonumda kpopla ilgili bisey yapiyodum o da geldi ve telefonumu almaya calisti ben de alamasin diye baya hizli cektim telefonu annem cok kizdi ve hatta birki gun benimle konusmadi sonra baristik ama artik kpop dinlerken kendimi suclu hisediyorum rhat nefes alamiyorum ve bu hic gecmezse diye cok korkuyorum.Ya butun hayatim boyunca korelilerden nefret edersem.Onlar benim en sevdigim seylerden biri onlardan nefret etmek istemiyoum cok seviyorum onlari.Sisze annemden telefonu oyle cekyigim icin ve bunu korelilerle ilgili birseyi gormesin diye yaptigim icin kkpop dinlerken kendimi suclu hissetmelimiyim

  • Merhaba bende kpop’u çok seviyorum benimde abim ve babam karşı çıkıyor. Ben de anlamıyorum sonuçta o şey bizi mutlu ediyor neden dinlemeyelim ki bence devam etmelisin ben korelilerin resimlerini paylaşıyorum diye abim kaç kere kızdı ben aldırış etmedim ve şuan o yokken koreyle ilgileniyorum. Babam da Koreye ilk başta kızıyordu şimdi ise dalga geçiyo bence takmamak lazım sonuçta biz seviyoruz onlar sevmeyebilir. Ve annenle bunu güzelce konuşabilirsin.

 12. Merhaba ben 16 yaşında bir erkeğim son aylarda bana birşeyler oldu hayata yaşamaya müthiş bir hevesim açıldı ama malesef yaşıyamıyorum maddi bi sıkıntım yok lakin vaktim olmuyor işyerimiz var orda çalışıyorum babam arkadaş ortamından uzak tutmak için beni 8.sınıfta okuldan aldı şimdi kayıtların başlamasını bekliyorum açık öğretimden devam edicem liseyi açıktan okursam üniversitede bir şeyler yapabilirmiyim çünkü hiç bi dersi hatırlamıyorum yaklaşık 2 sene oldu okulu bırakalı lütfen yardımcı olurmusunuz.

 13. 17 18 YAŞ ARALIĞI PSİKOMOTOR GELİŞİMİNİ DE ANLATIR MISINIZ?

 14. Merhaba arkdslar bende 17 yaşındayım ve ailem ile çok tartışıyoruz bu aralar okulla ilgili bi sorunum var derslerle ve bunun yüzüne ailemle tartisiyorum ama napiyyim bende eve gelince ders yapamıyorum çözemiyorum bir testi ve onun için sürekli tartisiyorum bunun için bana onereceginiz bir şeyler var mi nasıl aileme ve okulla ilgili sorunlarını karsilamaliyim ???

  • mrb enescğim ,daima anneyin babayın sözüne gideceksin.onların solediklerinden dısarıya çıkmyacaksın.Çuku her anne baba çocugunu en mükemmel yetiştirmek ister.Malasef dısarda binbir çeşit tehlikler sizleri bekliyor.Sakın anne ve babanı asla üzme..

 15. 1 Martta 17 yaşımda olucam. Annem sürekli olarak ilk denememde ünivesite kazanmazsam beni kendi istediği birisiyle evlendireceğini söyleyip duruyo. Ben de bu yüzden her konuda kendisine zıt gidiyorim. Onun sinirlerini bozmak için elimden geleni yapıyorum. Ama gece olup yattığım zaman sinirden ağlamaya başlıyorum. Ne kadar süre ağladığımı bilmeden ağalayarak uyuya kalıyorum. Okuldayken dersleri dinleyemiyorum. Dersleri dinlemek yerine en kolay yoldn nasıl intihar edebilirim diye düşünmeye başlıyorum. En yakın zaman içerisinde de planlarımı devreye sokmayı düşünüyorum. Bana bir şekilde yardımcı olun. Biliyorum çok aptala bir düşünce içindeyim ama başka çarem kalmıyor.

  • Sakın böyle bir şey düşünme. Ben de 17 yaşıma gireceğim.Dönüp geriye baktığımda ne kadar saçma şeylere kafamı yormuşum diyorum.Benim de arkadaşlarımla problemlerim oluyor. Ama kafaya takmayınca insan kendini daha iyi hissediyor. Allaha sürekli dua et. Bizi yaratıp bu günlere getirdiyse vardır bir bildiği. Kim bilir belki bir insana yardım edeceğiz ve bizim sayemizde daha iyi olacak. Keşke herkes intihar etmeyi değil de ülkesine, insanlara faydalı olmayı düşünse. O zaman dünya daha yaşanılır bir yer olurdu.

 16. benim kızım 16 ya yeni girdi ve ablasının kayınbiraderine aşık olmuş çocuk ta ona aşık olmuş çocuk 20 yaşında ve birbirlerini çok sevdiklerini söylüyorlar tabi ailede herkes buna karşı ne yapmalıyım görüşmeye devam ederken yakaladık şuan yanımda ama çok korkuyorum ne yapmalıyım lütfen bana yardım edin

 17. lütfen yardım edin ve kızım 16 yaşında aşk sorunu yaşıyor 20 yaşında ablasının kayınbiraderini seviyor tabi karşılıklı ne yapabilirim

 18. ben lise 2 yim.nasıl başlacağımıda bilmiorum bu yazıya.ben en ufak bir şeyi kafmaı takıp bu düşünceleyle günlerce yaşayabilecek biriyim.dışardan soğuk ve agresif gözüküorum.arkadaşlarımla ailemle bile düzgünce sorunlarımı anlattıüımda bunu bildikleri halde demedikleri kalmıor.daha iki dk önce yapmaz sandığım babam bana eğitiminni karşılığı bumu dedi o kadar yoruldumki.ben aşırıaktif mesane hastasıyım..sürekli mutsuzum.pireyi deve yapıorum.ifade edemiorum bazen kavga anaında yanlış kelimler seçiorum.sinirlendiğimde çok büyük patlıorum kriz geçiriorum.yoruldum.. ölmek bile ara ara aklıma geliyor ama cesaret edemiyorum.ailemi seviyorum ve onlar olmadan yaşayamama ama çok oyruldum biri bana desin lütfen çaresini.8

 19. Meraba ben 17 yasindayim ve stres korku ofke kotu hisler ile yaklasik 4 .5 aydir mucadele ediyorum neden boyleyim diye duyunuyorum aklima kotu kotu seyler geliyo bazen icimde kotu hisler oluyo bunun nedeni ne olabilir arkadaslar vede kendi kendine gecermii ?

 20. 17yasindayim yaklasik 4. 5ay once sine kadar cok iyiydim annemle bir kavga sonucu cok kotu hisler yasiyorum uzuntu kaygi uyku bozuklugu endise kotu hisiyat var lutfen bu hisler ergenliktenmi zamanla gecermi bilgi noluurr ?

  • Ergnlk falan hepsi kardeşim ayni şeyleri ve. Daha fazlasını yaşıyorum mesela ben sinirlendim de ve canımın skldnda Kendimi kaybedip kollarimi kesiyorum duvarları yumruklyrum

 21. merheba ben 13 yasımdayım biraz utangaçım evet biraz sinirliyim ama sinrlenince çok çabuk gülüyorum.bide şu sorunum var bnden büyük biri bni sevdiğini iddia ediyor adı E.Ç aslında evet seviyor gibiyim ama çevrsine onun nasıl biri olduğunu sorsam bn onu başka birini seviyorum diyor bnde bndan snra güvenemiyorum soruyorum yok öyle bişey diyor sosyal medya hesabına bile giriyorum evet onunda bi tayfası var ve sigara içiyodu bni sevdiğini sylediği zmn ona iyilik olsun diye bırakması için baskı uyguladım ve iddiaya gre bırakmış bizim ilçemiz küçük her zmn merkeze indiğimde görürüm o da bni grürü ama hiç konuşmadık gözümüzün içine bile bakamıyoruz utanıyoruz bnim arkamdan herkes bişeyler karıştırıyo en yakın arkadaşım biraz pinti eşyasını izin alıp kullanınca ya kanka off diyo ailemden habersiz sosyal medya hesabıda açtım okulumuzdaki rehber hocamızın çok sabırlı ve sakin biri olduğunu biliyorum ama hem utançtan hemde güvensizlikten ona hiçbişey anlatmadım…

 22. merhaba bende 18 yaşındayım ama boyum çok kısa okulda çok sevilirim ama kimse benimle hiç dolaşmaya çıkmaz kendimi çok yalnız hissediyorum sanki bir karanlık odanın içindeymişim gibi hissediyorum o yüzden ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bana birşey söyleyin

 23. Selam ben 15 yasindayim cok derdim var nedense oyle hissediyorum belki annem calisiyor beni boyle ayri tutuyor sanki erkek arkadasim varmis gibi hep boyle senden nefret ediyorum diyor ablam var o da benden 1 yas buyuk o hasas diyo ona hic oyle davranmiyo babam beni cok seviyo ama annem beni hic sevmiyo gibime geliyo hep benden nefret edercesine ofkesini bana kusuyor cok yoruldum artik cok olmek istiyorum ama kardeslerim var daha hayata bi cok pozitif bakacak seyim var ama…

 24. ben suan 16 yasındayım bundan 1 sene once bı sevgılım oldu cocuk benden her canı ıstedıgınde ayrılırdı her gerı dondugundede barısırdım suan o halıme cok kızıyorum ama ondan sonra mesela suan bı sevgılım var evet sevıyorum o da sevıyo bılıyorum ama ıcımde ona karsı hep bı guvensızlık var acaba o da mı oyle dıye arkadaslarım desenız onlara karsı da hep guvensızlık ıcındeyım bı kac kere anlatmaya calıstım anneme fakat ona da tam acıklayamadım ama bende o olaydan sonra kımseye guvenememe sorunu oldu nasıl gecer bılmıyorum ama bazen guvensızlıgımın o kısıye karsı sevgımın onune gectıgı de oluyor

 25. Arkadaşlar ben 15 yaşındayım bir kızla 1.5 sene çıktıktan sonra ayrıldık ondan sonra bidaha ne kızlara ilgim kaldı ne evlenmeye aklımda sürekli “ileride 2+1 ev alırım işime gidip gelirim zaten bekarlık sultanlıktır” gibisinden bi düşünce var. Sizce bu yanlış bir düşüncemi yoksa kızlarla aram baya iyi yeniden bir sevgili bulmayımı tercih etmeliyim

 26. Ben 5 yaşındayken annem ile babam ayrıldı ben annemide babamıda çok seven bir kızdım ve duygularımı saklamazdım üzgünsem sonuna kadar ağlardım ana okulunda sosyal bir çocuktum ayrılıktan sonra ilk okula başladım annem yoğun çalışan bir kadındı annem geç gelirdi ablamla aramda iki yaş var aramızda durmadan bir kavga olurdu ama hiç biri ciddi kavgalar değildi yani geçer giderdi kavgalarımız 1. sınıfta derslerim kötü geldi annem ablamı ders çalışmak için zorlamadığı kendiliğinden çalıştığı için ablam başarılı bir öğrenciydi notlarımı gören annem çok şaşırmıştı 1. sınıftan sonra platonik sevgilerim başladı aynı zamanda bir televizyon bağımlılığım oldu kuzenimle aynı yaşıtız kuzenimin öğrencilik hayatı hep başarılı geçti ister istemez kuzenimle kıyaslandım , yılar geçtikçe başarısızlığım arttı ve içime kapanıklığımda arttı 8. sınıfta her gün yarın çalışırım diyip sınava girdim hayli ile kötü bir not aldım meslek lisesine gittim orada başarılı olduğumda ilk defa mutlu olduğumu hissetim ve orada çok değerli 3 arkadaş edindim okulun ilk 30una açılan sınıfa 4ümüzde girdik 10. sınıfta otobüsle gidip geliyordum okula ve okulumuza yakın başarılı liseler var ve ister istemez okulumdan formamdan utanmaya başladım meslek lisesinin beli bir kesimi %10 kısmı iyi öğrenciler olduğunu düşünürüm %90 kısmı ise gerçekten kötüdür herneyse otobüste %90lık kısımdan çok olduğu için onuların haraketlerinden utanır forma saklar oldum dediğim gibi aile gelirimiz ortalamanın biraz üstünde olduğu için temel liseye geçtim orada da gözde bir öğrenciydim not verirdim ve notlarımla ve orada da iyi bir arkadaş edindim istenmediğim bir şekilde o arkadaşımla rahat hisstemiyorum onu gerçekten diğer arkadaşlarımdan daha çok seviyorum ama rahat olamıyorum o arkadaşım zeki biri ve sanırım onun yanında çok kasılıyorum o temel liseden bir nedenle arkadaşımla birlikte ayrıldık başka bir temel liseye geçtik geçtiğimiz temel lise fen liselerinden öğrenci alıyor ve kuzenimde o liseye 11. sınıfın başında geçmişti geçtiğim temel lisede öğrenciler gerçekten bilinçli bir şekilde ders çalışıyor ve zekiler sesizliğim artı ve ilk geçtiğim temel lise kadar bildiğim sorulara cevap vermiyorum sınıf ortalaması altında kaldım 12. sınıfı da da orada olucam ve başarılı bir öğrenci olmak istiyorum o arkadaşımın annesi türkçe öğretmeni ve bana arada ders veriyor gönüllü olarak ailecek o kadar iyi insanlar ki ama rahat hissedemiyorum zamanla geçmesini umuyorum onları ailemin yüzünü kara çıkarmak istemiyorum ygs ve lys’den herkes gibi bende iyi notlar almak o arkadaşımla aynı üniversiteye gitmek istiyorum ama gün geçtikce stresim bir o kadar artıyor ve telefon bağımlısı gibi bir şeyim aslında sosyal medya hesaplarımı kapattım ama bir türlü bırakamıyorum …

 27. Merhaba arkadaşlar ben Ebrar.17 yaşındayım ve ergen psikolojisine meraklıyım.İnsanları dinleyip onlara yol göstermeyi severim.İnstagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz ; lasemena.
  Sizi hep dinler ve size yol gösteririm.Arkadaşlık kurarım.Erkek kız farketmeden bana yazın 🙂

 28. 16 yaşındayım.
  bakıyorum çevreme akranlarım hep çok mutlular onlarda olan çoğu şey yok bende. Allah resmen çoğu şeyi benden alıp başkalarına verdi…
  Eskiden çok yakışıklıydım bi karizmam vardı, artık yok.
  Eskiden kendime güvenim vardı, artık yok.
  Hiçbir işi beceremiyorum, sakarım. Aklınıza gelebilecek bütün işlerde kötüyüm.
  Sadece içimi dökmek için buraya yazdım, benim bir çözümüm yok sanırım. Açıkçası bu saatten sonra da bir çözüm istemiyorum. Nasılsa alıştık, hayat bitiyor. Millet hem bu hayatta hem öbür hayatta mutlu olacak, biz de eşşek gibi hem burda hem de öbür tarafta batıcaz. Aman be ne olacak başkaları mutlu olsun beni kim düşünecek zaten bu zamana kadar düşünen oldu mu ki şimdi düşünecekler.

 29. Merhabalar 15yasindayim ve annemin babamin abimin. Beni sevmediklerini dusunuyorum bazen neden dersenizde sabah uyandigimda anneme kahvalti hazirlamasini istiyorum ama kendisi bilgisayardan kalkip bana bir seyler yapmasi zor her gun bagris cagris eve babam geldiginde hep bir kavga gereksiz yere bazen onlara soyluyorum bilgisayardan basinizi kaldirip benimle lgilenmiyorsunuz diye verdikleri cevap ise bu babam diyorki ben butungun calisiyorum eve ekmek parasi getiriyorum birakta oturayim diyor annem ise ben burda kafa dagitiyorum diyo abim ise disari ciktigi zamanlarda benide almasini istedigimde hyr diyorlar benim ailem biraz cok kuralci su saatte cikma bu saatte gel hep evden kacicam diye tehtit savurdugumda defol git (bunu argo olarak soyluyor)naparsan yap diyor ve gecelerdir uyuyamiyorumm sizce napmm gerek

 30. Merhaba ben rümeysa. 15 yaşındayım. Hatta 16 diyelim. Okulda arkadaşlarımın yanınada daha minyon kalıyorum yüzüm küçük ve çocuksu. Yaşıtlarımla takılmayı pek sevmiyorum. Genelde benden 3-4 yaş büyük insanlarla takılıyorum. Ortamlarda sevilen bir kız oluyorum ama kendime karşı hiç özgüvenim yok. Çekingenlik yok ama nasıl desem. Çok güzel insanlar var. Kendimi hiçbir zaman güzel bulmadım ki değilim de. Bana bir yardımcı olsanız ? Nasıl özgüven kazanabilirm ki ben şimdi.

 31. Merhaba ben 17 yaşındayım sinir stres depresyon vb. Bir çok şey gibi şeyler yaşıyorum hem çalışıyorum hem okuyurum (açık öğretim) çalışma saatim 13 saat ve hangisine yetişeceğimi şaşırıyorum ne yapacağımı bilemiyorum ama okumak dünyada tek istedim bir şey elimden geldiği kadar ders çalışıyorum ama bana hiç faydası yok yorgunluktan hiç bişey yapamıyorum okuma açısından öz güvenim %100 ama ne yapacağımı bilemiyorum çalışma mecburiyetindeyim aileme destek vermek zorundayım bana lütfen yardımcı olun

 32. Merhabalar benim erkekkardeşim 16 yaşında ve bu aralar surekli huzursuz oldugunu söylüyor dün akşam da tanıdıgı birinin intihar ettigini ogrendi ama yaklaşık 2 haftadır huzursuz oldugunu söylüyor ve bugün durduk yere eve gidip namaz kılmak istiyorum dedi farkındayım maneviyata yönlendirmeliyim ki yapıcam da ama başka neler yapabilirim onun için

 33. merhaba arkadaslar ben 15 yasındayım ama ıcımı sureklı umıtsızlık kaplıyo sankı mutlu oldugumda arkamdan bıse butun yasam enerjımı emıyo oa an mutlu olduysam yarım saat sonra o kadr mutsuz ve umıtsız oluyorum kı bazen ben bıle kendımı tamıyorum cok cıddı oluyorum ruh halım hıc bırbırını tutmuo nasl anlatacagımı gercekten bılmıyorum bazen o kdr cok uyuyorum kı ama hala yorgun ve halsız hısssedıyorum bazen yasamak ıcın anlam yokmus gıbı gelıyo blmıyorum sureklı durdurak bılmeyen bır bas agrım var ne yaptıysam hangı doktara gıttıysem gecmıyo yanı bılmıyorm

 34. Ben 17 yasindayim. Hayattan sadece huzur bekliyorum. Ne yapsam beceriyorum. Hep bir gerginlik hissediyorum. Evde ya görünmezim ya da çıkıntı. Ailem kendi başıma aldığım en ufak kararı bile değiştirmeye çalışıyor. Ailem beni takdir etmiyor ve en basit hareketlerimi bile acımasızca eleştiriyor. Çevremdeki kimse bana saygı gostermiyor. Okulda 1 2 kişi ile yakın arkadaşım. Neredeyse hepsi yapmacık ve umursamaz geliyor. Beni dinleyecek insan yok. Nasıl bu ruh halinden kurtulabilirim?

 35. Ben 16 yaşındayım ve annemi hep azarliyorum en son sinirliyken bana güldü ben bağırdım anneme sonra uzaniyorum sarılmak için geldi gittim git git die bağırdım hala gülüyordu ln g*t lemi dinliyon ln git dedim ve baya kırıldı konuşmuyoruz şuan ben napiyim napicagimi bilmiyorum hep azarliyorum çocuk gibi ama elimde deil

 36. Ah çocuklar, ah! beni kocalttınız yaşım elli sinmeyen belli, yanımda yöremde sinen ebe. Ben psikolog değilim, dört çocuk babasıyım ve 17 yaşında bir oğlum var. sizin gibi içine kapanık, öz güveni yok, sinirli, yüzüne gülenden nefret ediyor, çalışıyor ama bin türlü sıkıntılarla, her gün nasihatler ediyorum, sensin diyorum, kendi kararlarını ver, kendi yapmak istediklerini yap, kendi yemek istediklerini ye, giymek istediklerini giy diyorum ama nafile hiç bir lafım fayda sağlamıyor. Bazen karışmayayım, hatırını sormayayım, selam dahi vermeyeyim diyorum içime dert oluyor sorduğuma selam verdiğime pişman oluyorum, öz annesi olmadığından eş desteğide alamıyorum ancak yine de yavrumun bu sıkıntılarından kurtulması için gece gündüz mücadele ediyorum. biliyorum yaş kemale erdiğinde bu problemler kendiliğinden yok olacaktır, ancak tehlikeli yollara girmesinden korkuyorum. Bu bir babalık duygusudur ve evlat mevzusunda kati kararlar veremiyorum. siz siz olun, benim gibi yapmayın çocuklarınızı her yaşta uzaktan gözlemleyin ve gelişim sürecinde gözlemlerinizi biraz artırın, birde yanlış ve tehlikeli hareketleri, takıntıları olması halinde sakince uyarıp yine uzaktan takip edin. biraz suyu akışına bırakmak lazım, gün gelir akan su yolunu dosdoğru bulur ve ulaşacağı yeri bulur. Saygılarımla! Sakın Çocuklarınıza Şiddet Uygulamayın, 0-20 yaş çocuklar birer emanettir.

 37. Ben 16 yaşındayım hatta 17 ye girmek üzereyim
  Kendime güven sorunum var.Mesela 1.5 yıllık kız arkadaşım var annem ve annesi de biliyor durumu karşı çıkan yok yani o kadar aşığız ki birbirimize kalpten hissediyoruz ikimizde bunu sevgimizden hiç şüphemiz yok yani.Benim sorunum bu yaşlardaki psikolojiden mi bilmiyorum ama sevgilimde bende sürekli aklımız evlilikte hani yaşımız erken ama gerçekten çok ciddi düşünüyoruz anneme de anlattım bu konuyu.
  Ben evden sıkıldım artık hep baskılar var artık kendi hayatımı istiyorum kendi evimi sevdiğim insanla aynı evde yaşamayı istiyorum onu gerçekten çok istiyorum ikimizde çok istiyoruz kendi hayatımızı kurmayı.Bi an önce askere gidip gelsem diye sabredemiyorum hiç.
  Ama neden hep kendi hayatımı kurmayı istiyorum anlayamadım onu herkesten kıskanıyorum deli gibi hemde.
  Peki neden bu kendi hayatımı kurup sevdiğimle yaşama isteği ?

 38. Ben 15 yaşındayım. Ve çok büyük s orunlarlaa karşılaştım. Okulu 7. Sınıfın yarısında bıraktım. Evde kardeşime baktim 5 6 ay. Sonra annem beni bazı olaylaar yüzünden yatılı kursa gönderdi. 2 senedir kurstayim. Şuan tatildeyim ve çok kötü şeyler yasiyorum. Ayrıca 4 senedir aile sorunlarım var. Sizce bi psikologa gitmeli miyim?


[yukarı]

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi bizimle paylaşın ve size yardımcı olalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Hakkında


Fenomen Psikoloji Ankara Çankaya Uzman Psikologlarla hizmet veren bir kurumdur. Çocuk ve ergen psikolojisi, yetişkin psikolojisi, evlilik ve aile sorunları, aile danışmanlığı, cinsel sorunlar, psikolojik ölçme ve değerlendirme konularında uzman ekibiye hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.