Wisc-r Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi

Wisc-r Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi

Eğitimin Amacı:  WISC-R zeka testini uygulama, değerlendirme ve raporlama yeterliliği, yetkinliği ve ehliyeti kazandırmak.

Eğitimin Tanıtımı: Türkiye’de standardizasyonu, geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış en önemli zeka testlerinden birisi olan WISC-R testi 6-16 yaş grubu bireylere uygulanır ve bu yaş grubundaki bireylerin zeka bölümünü yani IQ puanını ortaya çıkarır. Test; 6 sözel, 6 performans olmak üzere 12 alt testten oluşmaktadır. Test sonucunda bireyin sözel, performans ve genel olmak üzere üç zeka bölümü yani üç IQ puanı elde edilir.

Sözel Bölüm

1- Genel Bilgi:  Çocuğun doğal çevre, okul çevresi ve kültürel ortamından ne kadar bilgi aldığıyla ilgili ve bilgi düzeyini gösteren bir alt testtir.

2- Benzerlikler: Çocuğun iki şey arasında benzerlik kurarken soyutlama ve genelleme yapıp yapamadığını, ayrıca bunu doğru ifade edip edemediğini gösteren bir alt testtir.

3- Aritmetik: Dikkati bir probleme yönlendirebilme ve öğrenme yeteneğini gösteren, zaman sınırlaması olan bir alt testtir.

4- Sözcük Dağarcığı:  Çocuğun bildiği sözcük sayısını ve ifade becerisini gösteren bir alt testtir.

5- Yargılama: Muhakeme, akıl yürütme, duygusal ve mantıksal olgunluk düzeyini gösteren bir alt testtir.

6- Sayı Dizisi: Çocuğun işitsel uyaranları anımsama gücünü gösteren bir alt testtir.

Performans Bölümü

1-Resim Tamamlama: Dikkati görsel uyaranlara yoğunlaştırabilmeyle ilgili bir alt testtir. Çocuktan resimde eksik olan detayları ayırt etmesi istenir.

2-Resim Düzenleme: Olaylar dizisini algılama, neden- sonuç ilişkisi kurabilme, muhakeme gücüyle ilgili bir alt testtir.

3-Küplerle Desen: Görsel – hareketsel – mekansal koordinasyonla, parçalar arası ilişkide bütüne giderken ön tahmin yeteneğiyle ilgili bir alt testtir.

4-Parça Birleştirme: Görsel- hareketsel koordinasyonla, parça –bütün ilişkisini kavramayla ilgilidir.

5-Şifre: Çalışma hızı, görsel hareketsel koordinasyon, sıraya koyma, psikomotor hız, görsel uyaranları anımsama ve konsantrasyon yeteneği ile ilgili bir alt testtir.

6-Labirentler: El-göz koordinasyonu, figür- zemin algısıyla ilgili bir alt testtir. *Sayılar ve labirentler alt testleri yardımcı ek testlerdir.

 

Eğitim Programı: Eğitim süresi 3 gün/24 saattir.  Programda ilk önce alt testlerin tanıtımı, anlatılması, nasıl yapıldığı, nasıl raporlandığı bilgileri aktarılacak daha sonra raporlama örnekleri gösterilecektir. Katılımcıların yapacakları uygulamaların raporlarını gönderemelerinin ardından belgeleri verilecektir.

Eğitim Tarihi: 1-2-3 Mart 2014 (Cumartesi-Pazar-Pazartesi)

Eğitim Saati: 10:00-18:00

Eğitim Sonunda Verilecek Belge: Katılımcılara uygulama raporlarını göndermelerinin ardından uygulama sertifikası verilecektir. Uygulama yapmayıp göndermeyenlere ise katılım sertifikası verilecektir.

Eğitim Ücreti: 1100 TL + KDV (Eğitim ücretine Wisc-r Çantası dahildir.)

Eğitime Katılmak İçin: Eğitime kesin kayıt yaptırmak için 24 Şubat 2014 Pazartesi gününe kadar aşağıdaki hesap numarası 100 TL eğitim kapora bedelini yatırmalısınız. 100 TL’yi aşağıdaki hesap numarasına açıklama kısmına Wisc-r yazarak gönderiniz. Kesin kayıt yaptırmadan önce ve parayı yatırdıktan sonra aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize haber veriniz.

Hesap Bilgileri

Beyhan BUDAK Adına

Garanti Bankası Ayrancı Şubesi

IBAN: TR02 0006 2001 2840 0006 6381 83

ADRESİMİZ

Fenomen Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Uğur Mumcu Cad. No:54/1 Çankaya Ankara

İletişim Numaralarımız

0532 160 26 65

0312 446 40 76

6 comments

 1. Merhabalar, wisc-r uygulayıcı eğitimleriniz olacak mı? Eğitim tarihlerinizi bizlere mail yoluyla bildirme imkanınız var mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba, şu anda planlanan bir Wisc-r eğitimimiz yoktur.

 2. merhaba,
  waıs r kursu acacak mısınız?

  1. Maalesef, şu an için böyle bir eğitim planımız yok.

 3. merhaba,
  bir sonraki wisc-r uygulayıcı eğitiminiz hangi tarihlerde?
  Teşekkürler

  1. Şu anda planlanan bir wisc-r eğitimimiz yoktur. Açılacağı takdirde anasayfada eğitimler kısmında ilan edilecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.