Vajinismus Testi (Vajinismus muyum Testi)

Vajinismus birçok kadının yaşantısını olumsuz etkileyen problemlerden bir tanesi. Peki kadınlar yaşadıkları problemlerin vajinismus belirtisi olup olmadığını nasıl anlayabilirler? Aşağıdaki vajinismus testi (vajinismus muyum testi) ile vajinismus olup olmadığınızı konusunda fikir edinebilirsiniz.

Testten bağımsız olarak, sorularda geçen maddelerden iki ya da daha fazlasını uzun süredir yaşıyorsunuz bir uzmanla görüşmenizi öneririz.

 1. Cinsel ilişkilerim zor, sıkıntılı, ağrılı ve keyifsiz geçiyor


 2. Eşiniz ya da erkek arkadaşınız ile cinsel ilişkiye girmekten korkuyorsanız ya da ilişkiye giremiyor


 3. Cinsel ilişki esnasında acıdan ya da korkudan dolayı tam anlamıyla cinsellik yaşayamıyorsanız


 4. Kendi cinsel organınıza dokunamıyor musunuz?


 5. Kendi cinsel organınıza bakmaktan çekiniyor musunuz?


 6. Kadın muayenelerinden korkuyor ve korktuğunuz için muayene olmuyorsanız


 7. Tedavi amaçlı, gerekli olduğu halde vajinal krem, fitil kullanamıyor musunuz?


Burada kullanılar testler tamamen bilgi verme amaçlıdır. Kesinlikle tanı ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Tanı ve tedavi için lütfen hekimlere başvurunuz.

3 comments

 1. 4 senedir birliktelikten sonra evlendik.evlilik öncesi yüzeysel birlikte oluyorduk 1aydır evliyiz ve hala tam ilişki yaşamıyoruz.Ve ben buna ihtiyaç duymuyorum çünkü zaten bişekilde tatmin oluyorum ilerisine ihtiyaç duymuyorum,istemiyorum,reddediyorum.Eşim şuan anlayışla karşılıyor ama böyle olmaması gerektiğinin farkındayım.Sizce acele etmeden zamana bıraksam kendi kendine hallolabilcek bi problem mi?

 2. 7 yıldır birlikte olduğum erkek arkadaşımla 5 ay önce nişanlandım. Nişan öncesine kadar hiç cinsel ilişkiye girmemiştik yüzeysel ve önsevişmenin ötesine geçmeden idare ettik hep. Nişandan sonra evliliğin başlarında sıkıntı yaşamamak için cinsel birleşmeyi yaşamak istedik 3-4 kez denememize rağmen tam anlamıyla birleşme olmadı. Önsevişme yeterli , ıslaklık ve sertlik problemi de yok fakat vajina içini zorladığı anda çok canım yanıyor ve ilişki başlamadan bitiyor. sanki vajinada girecek bir yer yokmuş gibi bir acı yaşıyorum. Nişanlımın da ilk tecrübesi ama onun sertlik problemi olmadıktan sonra bunun da bir önemi yok sanırım. Muhtemelen problem bende ve psikolojik. Denemeye devam edelim mi yoksa en yakın zamanda bir terapiste veya jinekolojik bir muayeneye mi gitmeliyim? Teşekkürler

  1. Merhabalar Selin hanım, ilk olarak bir devlet hastanesinde jinekolga gitmenizi sonrasında fiziksel bir sorun yoksa merkezimizdeki cinsel terapistlere gelmenizi öneririz. Ayşe hanım ve Suphi bey bu konunun uzmanıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.