Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi ve Terapisi
Vajinismus Tedavisi ve Terapisi

Vajinismus için hangi tedavi yöntemleri kullanılır ve tedaviler nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisinde en fazla tercih edilen ve en iyi sonucun alındığına inanılan tedavi yöntemi ‘’cinsel terapi’’ yöntemidir. Cinsel terapi davranışsal, dinamik ve bilişsel psikoterapileri kapsayan bir uygulamadır.

Vajinismus tedavisi için bilişsel tedavi yöntemleri

Kişilerin cinsellik, ilk gece gibi durumlarda öğrendikleri yanlış bilinçaltına yerleşen bilgiler’’ bilişsel çarpıtma’’ olarak adlandırılmaktadır. vajinismus tedavilerinde bu yanlış bilgilerden arınmak ve yanlışlıkların yerine doğruların öğrenilmesi şarttır.

Çoğu vajinismus vakalarında kadınlar vajinanın son derece dar olduğunu ve erkek cinsel organının içeri giremeyeceğini düşünür. Ancak vajina bir bebeğin çıkabileceği kadar esnek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle vakalarda ilk olarak cinsel bölgeyi tanıma terapileri uygulanmakta ve daha sonra bazı egzersiz hareketlere yönlendirilmektedirler.

Vajinismus için davranışsal terapi yöntemleri

Kesin bir sonuca ulaşabilmek için sadece cinsel bilgi sahibi olmak yetersizdir. Vajinismus kadınların bilinçaltına yerleşen bir korkudur ve bu yanlışlığın düzeltilmesi için de bazı yöntemler gerekir. Kişinin kendi kendine ya da eşi ile uygulayacağı bazı egzersizler kendini tanımayı bilhassa genital organın tanınmasını sağlamak amacı ile uygulamalı tedavi yöntemidir. Bu tedavi ‘’davranışsal cinsel terapi’’olarak adlandırılmaktadır.

Dokunmak, hissetmek ve görmek tedavinin başlıca şartıdır. Bu uygulama ile kesin çözüm elde edilebilmektedir.

Vajinismus için dinamik terapi yöntemleri

Çocukluk çağında cinsel benliğin pekiştiği bir dönem vardır. bu dönemde çözümlenemeyen bazı psikolojik olgular her iki cinste de ilerleyen yıllarda cinsellik ile alakalı bazı sorunların yaşanmasına yol açabilir. Örneğin, cinsel isteksizlik, erken boşalma gibi. Vajinismus tedavisi için kullanılan dinamik cinsel yaklaşım ile bilinçaltına yerleşen ve çözümlenemeyen problemlere yönelik cevaplar aranır ve bilinçaltında kişiye aşılamaya çalışılır. Dinamik yaklaşım diğer iki yöntemden daha uzun süre sürmekte ve daha çok gayret istemektedir.

Çoğu vakalarda vajinismus kulaktan duyma yanlış bilgiler nedeni ile ortaya çıkmakta ve davranışsal ve bilişsel yaklaşımlar ile sonuç alınamamaktadır. Bu nedenle şayet terapist hastanın odipal sorunlarının neler olduğunu düşünüyor ise mutlaka dinamik cinsel yaklaşım tedaviye dahil edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.