Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir_
Vajinismus Nedir?

Vajinismus normalde bir hastalık olarak kabul edilmez. Vajinismus, korku ile gelişen bir tür cinsel işlev bozukluğudur..

Vajinismus, cinsel birliktelik anında her şeyin normal gittiği, çoğu zaman zevk alan kadınlarda cinsel temas başladığı anda istem dışı kasılma ve bu nedenle erkek cinsel organının vajina içine girememesi ya da erkek cinsel organının çok ağrılı ve çok zor şartlarda vajina içine girmesi olarak adlandırılan bir semtomdur.

İstem dışı gerçekleşen kasılmalar neticesinde cinsel beraberlik bazen hiç olmamakta bazen de çok acı verici bir şekilde gerçekleşmektedir.

Cinsel birliktelikte kasılmalar değişik seviyelerde olabilir…

Cinsel birliktelik anında vajinada gerçekleşen istemsiz kasılmalara dahil olarak bacaklar, kalça, sırt ve bel bölgeleri de katılabilir. Kasılmaların derecesi vajinismusun boyutunu gösterebilir. Bazı vajinismus vakalarında kasılmalar kişilerin fark edemeyeceği boyutlarda olabilir.

Vajinismus bir başka tabirle kişinin kendini istemsiz bir şekilde koruması olarak da adlandırılabilir. Psikolojik terim olarak cinsel birliktelik fobisi olarak da adlandırılan bir semptomdur.

Vajinismus cinsel birliktelikte her zaman ağrıya yol açmaz…

Vajinismus tanısı yapılması için ağrı hissi her zaman şart değildir. Bazı kadınlar birliktelik anında erkek cinsel organının uç kısmının vajinaya girmesine müsaade ederken bazıları o aşamaya kadar bile gelemez. Bazı vakalarda ise çoğu kadın kendini kastığını bile fark etmez. Vajinismus tanısı için eşlerin anlatımları oldukça önemlidir. Cinsel birliktelik anında oluşan kasılmalar tamamen kontrolsüz bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle evli bayanların bir kısmı hala bakire olarak yaşamlarını sürdürmektedir.

Vajinismus nasıl anlaşılır?

Vajinismus karşılıklı eşlerden cinsel yaşamları hakkında bilgi alınarak ve basit bir jinekolojik muayene ile kolaylıkla tespit edilebilir. Hastalar genellikle birlikteliğin başlangıcında bir sorun yaşamadıklarını, vajinal ıslanmanın gerçekleştiğini ancak penisin vajinaya gireceği zaman kontrolsüz olarak kendilerini kastıklarını ifade eder. Birliktelik bacakların kapatılması ve eşlerin itilmesi ile sonlanır. Bu sorun ile karşı karşıya kalan kadınlar bu durumu anlamakta güçlük çekmektedir.

İlk gecenin ağrılı geçmesi vajinismus nedeni ile olabilir…

Bazı kadınlarda ilk gecede cinsel birliktelik anında fazla kasılma nedeni ile aşırı ağrıya maruz kalınabilir. Bu ağrılar bilinçaltına yerleşerek ilk geceden sonra bir daha cinsel birliktelik yaşanmayabilir. Bu durum vajinismus semptomundan kaynaklanmaktadır.

One comment on “Vajinismus Nedir?

  1. merhaba ben 5 yıllık evliyim benim problemin şu ana kadar bir kez bile boşalmadım nasıl çözülür bu bir sorunmudur hayat boyunca böyle bir şey olmaz mı ?bunu bir eğitimi vaya destek her hangi bir şey var mı kimseye soramıyoru sorabildiğim insanlar böyle bir şey yok diyor veya olmayabilir diyor kafam karışık lütfen bana bir çözüm önerirseniz sevinirim yada siznle görüşmek çok mu maliyetli kısacası yardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.