Vajinismus Nedenleri Nedir?

Vajinismusun Nedenleri ve Sebepleri
Vajinismusun Nedenleri ve Sebepleri

Vajinismus çoğunlukla yapısal ve psikolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkan ve cinsel birliktelikte kontrolsüz kasılmalara yol açan bir cinsel beraberlik problemidir. Vajinismusa yol açan en önemli psikolojik nedenlerden biri çocukluk döneminde bilinçaltına yerleşmiş cinsel birliktelik öyküleri ve gençlik çağında ilk gece ile alakalı yanlış bilgilerdir.

Vajinismusta yapısal problemler ise doğumsal olarak genital bölgede oluşan yapısal bozukluklardır.

Bazı vakalarda hiçbir neden bulunamamasına rağmen vajinismus ve cinsel beraberlik kurulamaması gözlemlenebilir. Bu vakalarda sorun bilinçaltına yerleşen yanlış düşünce ve korkulardır.

vajinismus nedenleri

Psikolojik problemler

İlk gece ile alakalı etraftan duyulan yanlış bilgiler, namus kavramı, cinselliğin ayıp olduğu gibi bilgiler bilinçsel bilgiler olarak adlandırılmaktadır. Bu tür kavramlar kişinin bilinçaltına yerleşerek cinsel beraberliği sorunlu bir hale getirebilir.

Namus kavramı: küçük yaşlardan itibaren çocuğun beynine işleyen erkeklerden kendini koru gibi söylemler kadınlarda cinselliğe karşı bir korku ve kaygı oluşturmaktadır. Bu nedenle de vajinismus ortaya çıkmaktadır.

İlk gece ile alakalı öyküler: ilk gece ile alakalı çevreden duyulan abartılı hikâyeler vajinismus için yine bir nedendir. Çok kanama olacağı, çok ağrıya maruz kalınacağı gibi söylemler bilinçaltına yerleşerek o gece korkuya ve neticesinde kasılmalara yol açarak cinsel ilişki imkânsız bir hal alır.

Cinsel istismar: çocukluk ya da erişkinlik döneminde yaşanan cinsel sarsıntı cinsel sorunları da beraberinde getirmektedir. En fazla rastlanan cinsel sarsıntı;

  • Tecavüz ve taciz gibi eylemler ile karşı karşıya kalma
  • Aile içinde cinsel ilişkiye maruz kalma
  • Doğum gerçekleşen bir ana şahit olma
  • Anne ve babanın birlikteliğine şahit olma
  • Cinsel içerikli film izleme

Sebebi tam olarak açıklanmayan vajinismus

Bazı vaklarda gözle görülebilen hiçbir neden olmamasına rağmen vajinismus semptomu ortaya çıkabilir. Yukarıda sayılan hiçbir nedene maruz kalmayan kişilerde vajinismus ortaya çıkması oldukça ilginç bir durumdur. Ancak böyle vakalarda vardır.

  • Vajinismusa yol açan yapısal nedenler
  • Vajina enfeksiyonuna yol açan mantar enfeksiyonları ve bakteriler
  • Pelvik inflamutar hastalık
  • Doğumsal olarak ortaya çıkan yapısal bozukluklar

Vajinismus semptomu doğumsal ya da daha sonradan ortaya çıkan bir durum ise bazı cerrahi uygulamalar ve ilaç tedavileri ile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.