Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus kadınlarda sadece cinsel birlikteliğin olmaması anlamına gelmemektedir. Vajinismus sorunu araştırıldığında beraberinde birçok sorun ortaya çıkmaktadır.
Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?
Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri

  • Cinsel birlikteliğin aşırı derecede ağrılı olması ve acılı olması
  • Beraberlik anında kasılma nedeni ile erkek cinsel organının vajina içinde hareket edememesi
  • Beraberlik anında kadının bacaklarını kapatması ya da eşini geri itmesi nedeni ile ilişkiye engel olmaya çalışması
  • Jinekolojik muayeneden kaçınma
  • Vajinal ultrason çektirememe

Vajinismusun en büyük belirtisi cinsel ilişkiye girememektir…

Genellikle jinekolojik bir problem yaşayan vajinismus vakaları genellikle smear testi gibi girişimlerden kaçınmakta ve bu konu hakkında son derece sıkıntı yaşamaktadırlar.

Vajinusmus vakalarında genelde cinsel istek ve cinsel bölgenin sulanması ile alakalı bir problem yoktur. Vakalar genellikle başlangıçta zevk almaktadır. Vajinismus vakalarında tek problem penisin vajinaya girmesidir. Bu birleşme esnasında her şey tam anlamı ile bozulur ve ilişki istek dışı sonlandırılır. Kadın kasılmalara maruz kalır ve inanılmaz korku duygusu yaşar.

VAJİNİSMUS PROBLEMİ NASIL ANLAŞILIR?

Vajinismus iki türlü tespit edilmektedir. Vajinismus kadının cinsel birliktelikte vermiş olduğu tepkiler ve jinekolojik muayene ile kolaylıkla anlaşılabilen bir sorundur.

Vajinismus vakalarını jinekolog neye göre değerlendirir?

Vajinismusu tespit etmek için jinekolog kişiyi yapısal olarak muayene eder. Kızlık zarı ve genital bölge ile alakalı her hangi bir problem olup olmadığı detaylı bir şekilde incelenir. Aynı zamanda sorun hangi derecede tespit edilir. vajinismus vakalarında sorunun derecesine yönelik tedavi gerçekleştirilir.

Cinsellik ile alakalı tedaviler kişilere özel olarak uygulanmaktadır. Vajinismus tedavisinde de tedavinin süreci, hangi tedavinin uygulanacağı, kişinin sorunu ve semptomun derecesine göre farklılık göstermektedir.

VAJİNİSMUS EŞLERİNDE GÖRÜLEN PROBLEMLER

Vajinismus sorunu ile karşı karşıya kalan eşlerde sertleşmeme ve erken boşalma sorunu gözlenmektedir.

Sertleşme sorunu halk arasında iktidarsızlık olarak da adlandırılmaktadır. Erken boşalma ise kontrolsüz boşalma ya da istem dışı boşalma olarak adlandırılmaktadır. Ancak vajinismus sorunu ile karşı karşıya kalan eşlerde ortaya çıkan sorunlar geçicidir. Eşlerinin vajinismus tedavisi alarak normale dönmelerinde erkeklerin yaşamış olduğu problemler kendiliğinden geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.