Uyuşturucu Madde Bağımlılığı

Uyuşturucu madde bağımlılığı giderek artan bir şekilde gündemimizde yer etmektedir. Özellikle son zamanlarda bonzai, çakmak gazı gibi maddelerin dahi uyuşturucu olarak kullanılabildiği ve bağımlılık yaptığı zamanlardayız. Bu yazımızda uyuşturucu bağımlılığı nedir sorusunu cevaplayayacağız.

Uyuşturucu madde bağımlılığı bağımlı olunan maddenin elde edilebilmesi için,bireyin bütün değerlerini feda edebileceği çok tehlikeli bir bağımlılık türüdür.Bağımlı olunan maddeden başlangıçta beklenenler haz verici özelliklerdir.Sıkıntılı,problemli zamanları bu “dost” sayılan maddeyle geçirmek bireyleri ilk kullanımda problemlerin bulunduğu bir dünyadan yapay bir cennete taşımaktadır.Yapay cennette buldukları tek düze bir yaşam yerine renkli dünyalar ve sanrılarla yaşamalarıdır.Günlük yaşamdaki kaygılardan cesaretsizlikten, güvensizlikten kendilerini uyuşturarak kurtulmak istemektedirler.Ancak sanrılarla iyi vakit geçirdiklerini düşünmeleri bilincin ve düşüncelerin,merkezi sinir sisteminin zarar görerek düşünce bozuklukları ortaya koymasından başka bir şey değildir.

Kendini günlük yaşamda pasif,güvensiz gören bir bireyin uyuşturucu ile coşkulu, kendine güvenen bir insan haline geldiğini sanması zararlı bir yanılgıdır.Çünkü bu coşkulu davranışların kendisini verimli ve yaratıcı davranışlara götürecek bir hareketlilik olmadığını anladığı zaman geri dönmek için geç kalmış olacaktır.

Hareketlerdeki taşkınlık çoğu kez tutarsız ve saldırgan davranışlara yol açarak toplumsal yaşamdaki yerini sarsarak kendisini güç durumlara düşürür.Algılama ve düşünce bozukluklarına,hareket bozukluklarına yol açan ve duygusal yaşamda ise durgunluk,taşkınlık,ilgisizlik gibi belirtiler ortaya koyan uyuşturucu madde alışkanlıkları bu belirtilerle ruh ve akıl hastalıklarından biri görünümünü de vermektedir.

Başlıca Bağımlılık Oluşturan Maddeler
  1. Sakinleştirici-Yatıştırıcı Maddeler: Korku,kaygı,gerginliği azaltmak için.
  2. Uyarıcılar: Uyku ve iştah kaçıran etkileri geçtikten sonra kişide yorgunluk ve çöküntüye neden olur.
  3. a)Kokain
  4. b)Exctasy
  5. c)Kafein
  6. Halüsinasyon Meydana Getirenler: Sanrı ve hayal gördürücüler,LSD,Meskalin.

One comment on “Uyuşturucu Madde Bağımlılığı

  1. Bir yakınım uyuşturucu madde bağımlısı yaklaşık 2 yıldır kullanıyor iyi bir doktor arıyorum bana yardımcı olur musunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.