stanford-binet-zeka-testi

STANFORD BiNET ZEKA TESTİ NEDİR?

Bireylerin zihinsel performanslarını belirlemek amacıyla uygulanan bireysel zekâ testidir. Uygulama sonucunda bireye ait zekâ yaşı ve zekâ bölümü elde edilmektedir. Süreye dayalı bir test değildir.

TESTİN TARİHÇESİ:

İlk “zekâ testi” Alfred Binet ve çalışma arkadaşı Theodore Simon tarafından zihinsel gerilik ya da öğrenme güçlüğü olan çocukları tespit etmek için geliştirilmiştir. İlk Binet-Simon ölçeği 1905’te yayınlanmıştır. Binet, zekâ yaşı kavramını geliştirdi. Buna göre 4 yaşındaki çocukların ortalaması düzeyinde sonuç elde eden bir çocuğun zeka yaşı 4; 12 yaş grubunun ortalaması düzeyinde sonuç elde eden bir çocuğun zeka yaşı ise 12’dir. Sonraki 10 yıl içinde birçok Binet uyarlaması gerçekleştirilmiştir. Bunlar arasında en bilineni Stanford Üniversitesi’nde L. M. Terman tarafından geliştirilip 1926’da yayınlanan testtir. Terman ünlü zekâ bölümü (ZB) terimini ortaya koymuştur. ZB zekâya sayısal bir değer vermek üzere kullanılmaktadır ve ortalama bir insanın zekâsı 100 kabul edilmektedir. Stanford-Binet zekâ ölçeği 1916’dan bu yana çeşitli nedenlerle dört kez gözden geçirilmiştir.

Testin 1937 yılında gözden geçirilen versiyonu Refia Şemin tarafından ele alınmış ve 1965 yılında İstanbul çocukları üzerinde çalışarak Türkçe’ye çevrilmiştir. Şu anda Türkiye’de bu test uygulanmaktadır.

TESTİN UYGULANIŞI:

Stanford Binet bir grup testi değildir; uzman kişiler tarafından bireysel olarak uygulanır. Küçük çocuklara uygulandığından yaklaşık 30 dakika, daha büyüklere uygulandığında bir veya bir buçuk saat sürer. Testin puanlanmasından sonra uygulayıcı zekâ yaşını ve zekâ bölümünü bulur.

UYGULANACAK YAŞ GRUBU:

2 yaştan yetişkin yaşa kadar uygulanmaktadır. Stanford-Binet testi çeşitli yaşlardan kişilere uygulanabilmekle beraber çocuklar için daha uygundur.

UYGULANACAK KİŞİ SAYISI:

Bireysel test olduğu için bir oturumda bir kişiye uygulanır. Uygulayıcı tarafından bireye, yönergeye uygun olarak sorular yöneltilir ve bireyden bu soruları yanıtlaması istenir.

Stanford Binet Zeka Testini Sadece Bu testin Eğitimini Almış Psikolog ve Psikolojik Danışmanlar Uygulayabilir. Stanford Binet Testi Fenomen Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde Uzman Psikologlar Tarafından Uygulanmaktadır.

2 comments

  1. 30 aralık 2009 doğumlu kızım var.
    Hareket ve konuşmalarından üstün zekalı olabilir diye değerlendiriyoruz.
    Ayrıca okulda uyum sorunu yaşıyor, gerek arkadaşlarıyla gerekse ders ve ödevler konusunda…
    hangi test yaptırmalıyız ve ücreti ne kadar yardımcı olur musunuz lütfen?

  2. merhaba 51 aylık kızım için zeka testi yaptırmak istiyorum. ücret hakkında bilgi verirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.