Okul Fobisi

Okul fobisi çocuklarda farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan okula gitmede isteksiz olma durumuna denilmektedir. Okula gitmek istemeyen bu çocuklar anne ve babalarına çeşitli eziyetlerde bulunmaktadırlar.

okul-fobisi

Ağlama, karnım ağlıyor diye sızlanma, midem bulanıyor deme, sık sık tuvalete gitme isteği, uykudan kalkmak istememek,….vb. fiziksel şikayetlerin yanı sıra baş ağrısı ve baş dönmesinin olduğuna dair şikayetlerde belirginlik göstermektedir. Bu şikâyetleri çocuk gerçekten yaşıyor olsa bile okula gitme durumunun ortadan kalkması ile bu problemlerde birdenbire sönme gerçekleşebilmektedir. Çoğu aile okul fobisinin oluşma sebebi olarak herhangi bir neden görmemektedirler; fakat bu korkunun oluşmasının temelinde bazı psikolojik sebepler bulunmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren el bebek gül bebek büyüyen yani bir dediği iki edilmeden dizinizin dibinde büyüttüğünüz çocuğunuz okula başladığı zaman onu ne kadar yanlış yetiştirmiş olduğunuzun farkına varırsınız. Hasta olmasın diye fazla özen gösterdiğiniz sürekli yanında bulunduğunuz sizin gözünüzden sakındığınız çocuğunuz okul çağında sizden ayrılmak istememektedir. Bu şekilde annesine fazla bağlı olarak büyüyen çocuklar annesinden ayrıldığı zaman annesine ya da kendisine bir şey olacağı korkusu yaşamaya başlar ve bu nedenle okula gitmek istememektedir. Annesinden başka kimsenin onunla ilgilenmeyeceğini ve arkadaşı olmayacağını düşünmeye başlar. Bununla beraber kimsenin onunla oyun oynamak istemeyeceğini düşünür ve başarısız olacağını düşünmeye başlar.

                  Okul fobisi aslında halk arasında ayrılık kaygısı anlamına da gelmektedir. Özellikle okulun ilk günü çocuk annesini bırakıp sınıfa girmek istememektedir. Sürekli ağlamakta, annesine yapışmakta, hıçkırmakta hatta kimi zaman saldırgan davranışlarda bile bulunmaktadır. Bu durum uzun zaman böyle devam ederse uzman birinin yardımına başvurmada fayda bulunmaktadır. Çünkü bu durum böyle devam ettiği sürece hem çocuk hem de aile okul ile ilgili sorunları yaşamaya devam etmekte ve çocuğun okula uyum gösterip kuralları öğrenmesi gecikmekte, arkadaşlarından geri kalma gibi durumlar oluşabilmektedir. Okul sorunları aile yaşantısının içine de yansımakta ve ailece bu sorunlarla uğraşmaktan bunalabilirsiniz. Okul fobisi okulla ilgilenmeme ve okula karşı isteksizlik olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu korku öğretmen ve aile işbirliği ile yenilmediği takdirde kronikleşebilir ve sonuç olarak çocuğun öğrenim hayatının bitmesi ile sonuçlanabilmektedir. Bu korkuyu yaşayan çocuklar utangaç, içine kapanık, etrafına karşı korkak davranan ve huzursuz olan bir kişilik yapısına sahiptirler. Başarısız olma kaygısı taşımaktadırlar. Bu korkuyu taşıyan ailelerin çocukları anne babası ayrı, aile dışında herhangi sosyal bir hayatı olmayan sokakta hiç oyun oynamamış çocuklardan oluşmaktadır. Anne- babadan herhangi birinin hasta olması veya ölmüş olması gibi durumlarda bu korkunun oluşmasına sebep olmuş olabilir.

                  Okul fobisi öğretmenin tutum ve davranışlarından da kaynaklanabilmektedir. Aşırı baskıcı, sert tutumlar gösteren, çocukları hırpalayan bir öğretmenin davranışları sonucu olarak da okul fobisi oluşabilmektedir. Korku ile fiziksel problemler yaşayan çocuklar sırf bu nedenden dolayı okuldan uzaklaştırılmamalıdır; bunun aksine çocuk okula getirilerek okul korkusunun yenilmesinde çocuğa destek olunmalıdır. Çocuğunuza okulun korkulacak bir yer olmadığını, eğitimin ona faydalı olacağını anlatarak okula gitme konusundaki kararlılığınızı koruyun. Çok şiddetli bir fiziksel rahatsızlığı olmadığı sürece çocuğunuzu okula götürün. Bu problemi yaşayan çocuklarda hastalık gibi sebepler oluştuğu zaman aile çocuğun durumunu öğretmenine mutlaka bildirmelidir. Eğer okulda ateşlenme ya da daha farklı bir rahatsızlık durumu oluşmuşsa bu durumda da öğretmen aileyi haberdar etmelidir. Çocuğunuzun akranları ile iletişim kurabileceği ortamlar yaratarak okul fobisini yenmesinde ona yardımcı olmuş olursunuz. Aile- öğretmen- uzman işbirliği sayesinde çocuğunuz bu korkudan tamamen sıyrılarak okula uyum sağlamaya başlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.