Kış Depresyonuna En İyi Çözüm

Mevsimsel duygulanım bozukluğu ya da bir başka deyişle kış depresyonu, kişilerin özellikle kış olmak üzere veya yıldan yıla değişerek ilkbahar veya sonbahar aylarında depresif belirtiler gösterdiği bir durumdur.

Bu rahatsızlığın çözümü için en sık uygulanan yöntem ışık terapisidir. Fakat son yapılan araştırmalar gösteriyor ki ışık terapisi kış depresyonu için en iyi çözüm olmayabilir.

Bunun yerine araştırmacılar bilişsel davranışçı terapinin (BDT) daha etkili olduğunu bulmuşlar:

Çalışmayı yürüten Profesör Kelly Rohan’a göre:

“Işık terapisi, tıpkı kan basıncı ilaçları gibi sadece yatıştırıcı etkiye sahiptir. Tedavinin etkili olabilmesi için devamlı olarak almanız gerekiyor. Ancak, yaklaşık 5 ay boyunca günlük yarım saat veya 1 saat olmak üzere ışık terapisini almak çok zahmetli ve ağır olabilir.”

Araştırmanın bulgusuna göre ışık terapisi kısa dönemde etkili olurken, BDT ise uzun dönemli bir etkiye sahip.

Yapılan çalışmada araştırmacılar kış depresyonundan mustarip insanları iki farklı gruba ayırdılar ve 6 hafta boyunca tedavi uyguladılar.

  • İlk gruba her sabah yarım saat boyunca ışık terapisi uygulandı.
  • İkinci gruba ise olumsuz düşüncelerle baş etme ve davranışları değiştirme yönünde BDT uygulandı.

BDT terapisi alan insanlar depresif bir ruh halindeyken sosyal izolasyondan kaçınmayı öğrendiler. Ayrıca kış aylarının ve karanlık havanın getirdiği depresyonla da mücadele etmeyi öğrendiler.

Araştırmanın sonucuna göre, ışık terapisine başlayan insanlar ilk başlarda tedaviden memnun kalsalar da sonlara doğru sadece katılımcıların %30’u tekrar bunu kullanacaklarını söylemişlerdir.

Diğer yandan BDT bu kişilere, kış depresyonuyla baş etmeyi sağlayan becerileri öğretmiştir.

Profesör Rohan:

“Kısa sürede her iki tedavi etkili olsa da, BDT’nin en nihayetinde daha başarılı olduğunu söylemek mümkün. Fakat tedavi almayan insanlara göre bu iki yöntemin de çok başarılı olduğunu vurgulamak gerekiyor.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.