İlişkiye Heyecan Katacak Öneriler

İnsanlar olarak hepimiz birçok şey ile aynı anda ilişki halinde oluyoruz. İşimiz gereği iş ilişkisi içinde olduğumuz kişiler, komşularımız, ailemiz, arkadaşlarımız, çocuğumuz, eşimiz, sevgilimiz ile ilişkimiz gibi… Her bir  ilişkinin farklı kulvarları olmasına rağmen ortak da bir yönleri vardır. Bu yazıda, sevgilimiz veya eşimizle olan ilişkimizi güzelleştirmek adına neler yapıp neleri yapmamamız gerektiği üzerine yoğunlaşacağız.

Başarılı ve mutlu bir yaşam, ilişkilerimizin sağlıklı ve mutlu olması ile yakından ilgilidir. İlişkilerimiz üzerinde belirleyici etkisi olan duygularımız hem sosyal ilişkilerimizde hem de özel hayatımızdaki etkisi ile mutluluğumuzu ve mutsuzluğumuzu belirlemektedir, Bunlar sadece kendimizi de değil ilişki içinde olduğumuz insanları da doğrudan etkiler. İlişkileri yönetmek duygulara, duyguların yönetimi ise duygusal zekamıza bağlıdır. Sosyal ilişkilerimizde ise bilişsel zekamızdan çok duygusal zekamız aktif rol alır. İlişkilerimizde heyecanı kaybetmemek için duygusal zekamız ile çeşitli önlemler alıp bunları uygulayabiliriz. 

Doğru İletişim Yöntemini Kurmak

Duygusal zekâmız iletişimimizi, iletişimimiz ise partnerimiz ile aramızdaki uyumu ve mutluluğu getirecektir. Partnerimizin iletişim dilini iyi bilmemiz mutlu bir beraberliği getirecektir. Bir ilişkinin sorunsuz gidiyor olması uzun süre sorunsuz gideceği anlamına gelmez. Her şey gibi ilişkiler de zamanla eskir. Bu eskimenin olmaması için ilişkimize heyecan ve yenilik getirmek mutluluğumuzu artıracak ilişkilerimizi uzun ömürlü kılmaktadır.

Yenilenmek, Monotonluktan Kurtulmak 

İyi bir ilişki zamanla gelişmeye, zenginleşmeye ihtiyaç duyar sürdürülebilir olması için. Hep aynılık, kestirilebilirlik bir süre sonra ilişkiyi monotonlaştıracağı için cazibesini kaybeder. Onun için karşımızdaki partnerimiz ile empati geliştirmeli nelerin onu mutlu edebileceği ilişkiye yeni heyecanlar katmak için neler yapılacağı konusunda fikir alışverişinde bulunmalıyız. Bu anlamda, hayatımıza renk ve heyecan katacak ortak aktiviteler yapabiliriz. Bunlar o güne kadar denenmemiş, yapılmamış faaliyetler olabilir. Çift olarak dans kursuna ya da herhangi bir müzik aktivitesine başlanabilir. Veya buna benzer etkinlikler planlanabilir.

“Ruh İkizi”ni Bulmak ya da Bulmamak

İnsanları çekici kılan aslında ortak yönleri, anlaştıkları konulardan ziyade ortak olmayan yönleri ve anlaşamadığı konulardır. Çok iyi anlaşıyoruz, ruh ikizi gibiyiz algısı tamamen yanlıştır. Sizin ruhunuza benzeyen bir ruhla hayatınız siyah beyaz olur. İnsanlar farklı yönleri ve bakış açıları ile çekici gelirler. Ezberletilmiş ve dimağlarımıza çakılmış doğru bildiğimiz yanlışlar üzerine ilişkilerimiz kurmaktan kurtulmalıyız. Bizden farklı birisi hayatımıza heyecan katabilir. Bizden farklı düşünen insanlar bizi etkiler. Genel gerçekler bunlar olmasına rağmen ilişkilerin bitmesinin en büyük sebebi fikir ayrılığı bahanesinin geçerliliği yoktur. Yalın ve geçerli doğrularımızı gözden geçirmemiz lazım ilişkilerimizde. İlişkilerde önemli olan hayat dair bakış açımızın farklılığı değil bu farklılıklarımız ile zenginleşme fırsatını kaçırmamız gerçeğidir. İkili ilişkilerde insanlar birbirine değer kattıkları sürece heyecanları ve sevgileri devamlı olacaktır. Günlük farklı görüşler ilişkileri törpülemesi tamamen bakış açımızla alakalıdır.

Farklılıklarımız Zenginliktir

Önemli olan çiftlerin hayata bakış açılarının farklı olması değil, farklılıkların insanları zenginleştirdiğinin farkında olunmamasıdır. Bu beraberinde hoşgörüyü de getirir ve ilişkilerin içine heyecan akıtır. Her zaman insanlar birbirinden bir şeyler alabileceği kişilerden heyecan bulur. Heyecan da farklı görüşlere sahip insanların ikili ilişkilerinde ortaya çıkar. 

Medeniyetler birbirini etkileyen farklı görüşe sahip insanların kurdukları medeni ilişkiler sayesinde doğmuş ve büyümüşlerdir. Medeniyette durum böyle ise sağlıklı insan ilişkilerinde de böyledir. İkili ilişkilerde çiftler gerçekten farklı oldukları yanlarının ilişkilerine değer katacağını unutmamalı ve biri diğerine benzemeye gayret etmemelidir. “Farklı fikirlerin çarpışmasında hakikat tecelli eder” sözü çiftlerin başucu rehberi olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.