İlgisiz Büyüyen Çocuklarda Görülen Problemler

Bakım, sevgi, ilgi bütün canlı varlıkların en temel ihtiyacıdır. Normal bir gelişim için bu ihtiyaçların karşılanmaması diye bir şey olamaz. Bu üçlemeden birisi eksik kaldığı zaman diğer ikisi de yarım kalmış olur. Bakım bütün canlılar için hayatta var olabilmenin en önemli ihtiyacıdır. Bu bitkiler, hayvanlar dahil bütün canlılar için geçerlidir. Ama insanlar için sadece bakım yetmez. İnsan neslini hayata hazırlanması gibi bir yükümlülüğü de olduğundan ilgi ve sevgisiz bakım yeterli değildir. Bütün ailelerin çocuklarını sevdiklerinden hemfikir olmaları yetmez. Onları hayata hazırlamak adına yeterli ilgiyi göstermek zorunluluğunda olduklarını da bilmeleri gerekir. Çünkü çocuklar bakım ve sevgi ile büyür, ancak ilgi ile gelişir. İlgi ile bakım farklı şeylerdir. Birbirinin içine geçen bu kavramın ince nüanslarının da farkında olarak davranışlarımızı planlamalıyız. İlgisiz ailelerde büyüyen çocuklarda fiziksel, ruhsal, duygusal problemlerin yanında son derece yoğun sosyal problemler de görülebilir.

İlgisiz Büyüyen Çocuklarda Görülen Fiziksel Gelişme Geriliği

İlgisiz büyüyen çocuklarda görülen problemler diğer akranlarına göre hem fiziksel hem de ruhsal gelişimlerinin daha geride kalmasına neden olur. Bu çocuklar konuşmayı, yürümeyi, kendi başına yemek yemeyi, tuvalet ihtiyaçlarını kendi başlarına karşılama gibi aktiviteleri daha geç öğrenir. Öğrenme ve uygulamada zorluk çekerler. Bunları öğrenmek için ilgili bir rehbere ihtiyaç duyarlar. Çocukken bebekliğinden beri vakit ayıran, konuşan, hikayeler okuyan bir annesi olan çocuk yaşıtlarından daha önce konuşmayı öğrenebilir. Elinde tutup yürütmek için ilgilenilen çocuk yürümeyi de yine yaşıtlarında daha erken öğrenecektir. Bu bütün fiziksel gelişimleri için de böyle olacaktır. Örneğin yemek yeme, tuvalet ihtiyaçlarını giderme gibi…

İlgisiz Büyüyen Çocuklarda Görülen Duygusal Ruhsal Gerilik

İlgisiz büyüyen çocuklarda görülen problemler duygusal ve ruhsal birçok sorunu da beraberinde getirir. Daha bebek iken ağlamak aslında “benimle ilgilen” mesajını da içinde barındırır. Evet, acıkmış ya da altını ıslatmış olabilir ya da bir yerleri ağrıyordur. Ama bunların hiçbirinin olmadığı çocukların ağlaması “benimle ilgilen” çığlığından başka ne olabilir ki… Daha konuşmayı bilmeyen bir bebek bile ilgi ihtiyacı gibi bir mesaj gönderebiliyor. Bu da çocuğun en büyük ihtiyacının beslenmeden sonra ilgi ihtiyacı olduğunun anlamamıza yetecektir. Bu ihtiyaçları yeterince karşılanmayan, “benimle ilgilen” mesajı karşılıksız kalan çocuklarda birçok psikolojik problemi doğuracaktır. Bunlar aşırı ağlamak, oturduğu yerden sallanmak, parmak emmek, altını ıslatmak gibi…

Fiziksel ve ruhsal ilgi gereksinimleri bebeklik, çocukluk, ergenlik dönemi dahil yaklaşık 18 yaşına kadar devam etmektedir. Bu duygusal ilgi açlığı fiziksel bakım ve ihtiyaçlardan daha fazla öneme sahiptir. Çünkü bütün hayatımızı çocukluğumuzdan beri ne yiyip içtiğimizden çok kendimizi sevilme, güvende olma, değerli olduğunu hissetme duygularının doyurulması şekillendirecektir. Onun içindir ki çocuklarımızın fiziksel ihtiyaçlarından çok duygusal ihtiyaçlarını karşılamaya azami özen gösterilmelidir.

İlgisiz Büyüyen Çocuklarda Görülen Sosyal Problemler

İlgisiz büyüyen çocuk kendini değersiz hissedeceğinden kendine güven duygusuna da sahip olamayacaktır. Kendine güveni olmayan bir bireyin sosyal hayatta sağlıklı bir ilişki kurması ve geliştirmesi de zor olacaktır. Ya pasif, çekingen bir kişilik yapısı olacak, kendi başına karar alamayacak, etraftakilerin yönlendirmelerine bırakacak kendini ya da hayatla baş edebilmek için saldırgan bir kişilik geliştirecek kendine. Ya da ilgisizliğin getirdiği değersizlik duygusu ile normal ilişki geliştiremeyecektir. Kendini değersiz, güvensiz, sevgisiz ve tüm yarım kalmışlıkları nedeni ile hayat ile baş etme enerjileri olmayacaktır. Sevginin olduğu yerde ilgi, ilginin olduğu yerde başarı ve başarının olduğu yerde mutluluk olur. Çocuklarınızdan ilginizi esirgemeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.