Hiperseksüalite Nedir?


Hiperseksüalite, kişinin cinsel etkileşim için ortalamaya göre daha yüksek bir cinsel arzu duyması ya da cinsel davranışlarda bulunmasıdır. Örneğin, hiperseksüalitesi olan bir insan günde onlarca kez mastürbasyon yapabilir ya da bir günde birden fazla cinsel ilişkiye girme ihtiyacı hissedebilir.

Hiperseksüellik aslında öznel bir sınıflandırmadır çünkü normal bir cinsel arzunun ya da cinsel davranışın tanımını yapmak oldukça zordur. Kültürel normlar hiperseksüaliteyi belirleyebilir ve toplumdan topluma göre cinsel normallik değişkenlik gösterebilir.

Hiperseksüalitesi olan kişiler cinsel ilişki ihtiyacını o kadar yüksek bir düzeyde hissederler ki bu durum gündelik yaşamlarını kesintiye uğratır. Örneğin, bu kişiler riskli cinsel davranışlarda bulunur ya da seks işçilerine gereğinden fazla miktarlarda para harcayabilir.

Hiperseksüalitenin Nedenleri

Kimyasal dengesizlikler hiperseksüaliteye sebep olabilir. Bu dengesizliklerden ötürü kimi insanlar uyuşturucu ya da alkole yönelebilirken kimileri de sekse yönelebilir. Bu durumun arkasındaki kesin neden konusunda uzmanlar kararsızdırlar ve açıklamalar genetik boyuttan çevresel boyuta kadar farklılık göstermektedir. Bazıları için seks kaygılardan, değersizlikten ve depresyondan arınma yöntemidir. Bipolar bozukluğu olan kişilerin mani dönemlerinde hiperseksüel davranışlar gözlemlenebilir.

Hiperseksüalitenin Tedavisi

Eğer hiperseksüalite bipolar ya da sınır durum bozukluğu gibi diğer rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa bu rahatsızlıkların tedavisi ile semptomlar iyileştirilecektir. Psikoterapi kişilere yakın ilişkiler kurmak veya çiftlerin ilişkilerinde bu sorunu aşmak için yardımcı olabilir. Yurt dışında Adsız Sekskolikler gibi gruplarda 12 adımlı programlar da uygulanmaktadır.

One comment on “Hiperseksüalite Nedir?

  1. Ben hergün masturmasyon yapıyorum ve ne kadar yap rahatlamıyor hattatımı maf etti 7,24 aklım sex var ve hayatım boyunca bunla yaşadım artıl Çan’ıma tak et bu hastalık tan. Kurtulmak istiyorum bana yardımcı olutmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.