Eyvah! Çocuğum Anaokuluna Başlıyor…

Çocuk sosyalleşebilmek adına ilk eğitim ve öğretimi için anaokuluna başlayacaktır. 2,5–3 yaşına ulaşmış çocuklar artık ana sınıfına gidebilecek düzeydedirler. Yeni kazanımlar açısından bu kurumlar önemlidir. Çocuklar yeni arkadaşlıklar kazanarak kalabalık arasında sorumluluk alma, eşya paylaşma, el becerilerini geliştirmek gibi oldukça faydalı kazanımlar elde edeceklerdir.

anaokuluna_baslama

Ana sınıfının ilk günleri her çocuk için zordur!

Çocuğun aileden ayrı kalacağı ilk günler için ailelere öneriler:

  • Hemen ortadan kaybolmamak: çocuk bu durumda çok yıpranır ve ailesini kaybettiğini zanneder.
  • Uzun süre sınıfta kalmayın: çocuk gün boyu eşlik etmenizi isteyecektir. Bu yarın ve diğer güne de eklenecek bir istek olacaktır. Bu durum için zaman belirleyerek yaklaşmak önemlidir. 10 dakika yeterlidir. Bu zaman içerisinde’’ sana bir kitap okuyum ondan sonra işe gitmek zorundayım’’ gibi sözlerle çocuğa telkinde bulunulmalıdır.
  • Kaçıp gitmeyin: çocuğa mutfaktan su alıp geleceğim gibi yalanlar söylemeyin. ‘’Artık işe gitme zamanım geldi ve çıkmam gerekiyor ‘’diye cesurca söylemelisiniz. Çocuk ağlayacaktır belki ama gün boyunca sizin yalan söylediğinizi düşünmesinden çok daha iyi olacaktır.
  • Alışkanlık geliştirmek: her sabah araba ile giderken beş dakikada bir çocuğu öpme kuralı çocuğu motive edebilir. Yâda ayrılırken tokalaşmak gibi çocuğu değerli kılacak bir kural olabilir.
  • Çocuğun uykusunu alması önemlidir: çocuklar uykulu iken daha huysuz olacaktır. Zaten uyku sersemliği var olduğu için tepkileri de daha fazla olacaktır.
  • Akşamları kaliteli zaman geçirmek: çocukla buluşma zamanları kaliteli olmalıdır. Çok yorgun olmak ve isteksiz olmak çocuğa; gün boyu ayrı kalmasından dolayı sevgi eksikliği hissetmesine sebep olacaktır. Önemli olan çok zaman geçirmek değil ‘’seni çok özledim, seni seviyorum ‘’gibi sözler kurularak beraber masayı hazırlamak gibi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.