Evliliğinizi Kurtarmanın 4 Altın Kuralı

Evlilik, aile olmak özellikle Türk toplumu açısından önemli ve değerlidir. Bu önemli değerin sürdürülmesi ise, zorlu ve fedakârlık isteyen bir süreçtir. Adeta dikenli ve meşakkatli bir yolda yürümek gibidir. Bu yolda kazanan sona ilk varan değil birlikte el ele sırt sırta, bütün engelleri aşarak kırmızı çizgiye ulaşan olacaktır. Herkes evliliği bir ömür sürsün, mutluluk, hoşgörü ve huzur içinde devam etsin ister. Fakat uzun soluklu ve mutlu bir evliliğin önünde zaman içerisinde ister istemez yolumuza birçok engel çıkabiliyor. Bunların içinde gerek kadın, gerekse erkek kaynaklı bazı problemler ve tatsızlıklar evlilikte bir duraksama, deprem etkisi yaratıyor. Bu durum ise, iki taraf açısından da yorucu ve yıpratıcı bir sürecin başlangıcı oluyor. Hal böyle iken; çiftler, karşılıklı daha fazla yıpranmamak veya sevgilerinin bitmesi sonucu boşanmayı seçerek yollarını ayıracaklar veyahut birbirlerine karşı sevgi ve ilgileri bitmemiş ve birbirleri için çabalamaktan vazgeçmemişler, evliliklerini kurtarmak için gereken neyse yapmaya karar vermişlerdir.

İşte, siz de evliliğinde irili ufaklı sorunlar yaşayan ama henüz birbirinden vazgeçmeye hazır olmayan çiftlerden iseniz sizin ve evliliğiniz için altın değerinde 4 kuralımız ve tavsiyemiz var.

1) Sorunlarınızı Halının Altına Süpürmeyin

Evliliği sorunlara ve nihai sonucunda boşanmaya götüren en temel sorunlardan biri, iki tarafın da bildiği bariz ortada olan bir sorunun veya sorunların çift arasında görmezden gelinmesi, yok sayılması ve adeta halının altına süpürülmesidir. Bu şekilde konuşulmadan bir kenarda bir kartopu misali büyüyen problemler sizi mutlu bir sona götürmeyecek, iki tarafı da birbirinden uzaklaştıracaktır. Eğer bir nedenden dolayı rahatsız oluyorsanız ve içiniz içinizi yiyorsa, susup içinize atmak ve “Bir gün söylerim nasılsa, acelesi yok şimdi.” diye geçiştirmek yerine bulduğunuz uygun bir zaman ve ortamda eşinizi karşınıza alın ona her şeyi güzelce anlatın. Ondan da aynısını yapmasını isteyin. Böylece eşinizle aranızdaki iletişim ve uyumun oldukça güçlendiğini göreceksiniz. Unutmayın iyi bir ilişki, iyi bir iletişimden geçer.

2) Karşılıklı Özveride Bulunun

Evlilik, karşılıklı fedakârlık ile yürüyen bir müessesedir demiştik. Bu yolda kendinizden ne kadar verir ve karşılıklı özveride bulunursanız, evlilik birliğiniz de o kadar sağlam ve emin adımlarla ilerleyecektir. Burada önemli olan husus, “Ben ne yaptım, O ne yaptı.” şeklinde küçük hesaplara girişmeden ‘Ben’i kapıda bırakıp evinizin içinde artık ‘Siz’ olabilmeyi bilmek ve karşılıklı sorumluluklar almaktır.

3) Birbirinizi Dinleyin

İyi bir iletişim için yalnızca sorunları gün yüzüne çıkarıp masaya yatırmak yeterli olmayacaktır. Sorunlarınıza kalıcı çözümler arıyor ve bir çift olarak tekrar o ilk günlerinizdeki huzura özlem duyuyorsanız, sadece bedenleriniz ile değil duygu ve düşünceleriniz ile de oturmalısınız o masaya. Ve en önemlisi, konuşmak olmak için konuşmaktan, dinliyor görünmek için dinlemekten kaçınmalısınız. Bunlar için, haftada bir gün bile oturup karşılıklı maskelerinizden ve duvarlarınızdan arınıp gerçek bir sohbet etmeli ve birbirinizi gerçekten dinlemelisiniz.

4) Evliliğinize Heyecan Katın ve Ona Küçük Sürprizler Yapın 

Gelgelelim, insanların gözünden en çok kaçan en az önemsedikleri fakat aslında evliliği ayakta tutan evliliğin temel sütunlarından olan heyecana. Evlilik, birlikte uzun bir yol ise siz de çift olarak bu yolu birbiriniz için sıradanlıktan, monotonluktan ve sıkıcılıktan kurtararak ilişkinize ve evliliğinize heyecan katabilirsiniz. Bahsettiğimiz bu heyecansa, kimi zaman iş çıkışı önünden geçtiğiniz bir çiçekçiden O’nu düşünerek aldığınız mis kokulu papatyalar, kimi zaman O’na en sevdiği yemekleri hazırladığınız, mumlar ile süslediğiniz şık ve hoş bir masa, kimi zaman ise, cinsel hayatınıza kattığınız karşılıklı hoşunuza gidecek ve evliliğinize renk katacak bir farklılık ve yenilik olabilir.

Sonuç olarak, her şey karşılıklı istek ve çabadan geçiyor. O halde tam da şimdi, ne istediğinize karar verin ve onun için harekete geçin. İlişkinizdeki sorunlara çözüm üretmek ve evliliğiniz hakkında daha yapıcı tavsiyeler isterseniz Fenomen Psikoloji’ye başvurabilirsiniz. Kolaylıkla randevu alabilir ve en kısa sürede problemlerinizi çözüme kavuşturabilirsiniz. Unutmayın, yalnız değilsiniz; destek var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.