Etkili İletişim Teknikleri

Etkili bir iletişim yeteneğine sahip olmak ve ne istediğimiz tam olarak anlatabilmek için öncelikle iletişimin ne olduğunu bilmek gerekir. İletişimin birçok değişik tanımı yapılmıştır. Ama kısaca iletişim: iki veya daha fazla kişi arasında geçen sözlü veya sözsüz beden dili kullanılarak gerçekleştirilen, amacın, eylemin veya bir fikrin gerçekleşmesini sağlamak veya etkilemek amacıyla yapılan bilgi alışverişidir.

İletişim kişiler arasında olabildiği gibi, kişi ile grup veya grup ile grup arasında da olabilmektedir. Birçok bilim insanı etkili iletişim kurmanın önemini vurgulamış ve bu alanda birçok çalışma yapmıştır. Ve denemeler sonucu ortaya birtakım etkili iletişim teknikler çıkmıştır. Bu teknikler duruma ve kişiye göre farklılık gösterir ve doğru yerde, doğru kişiye uygulandığında mükemmel sonuçlar verebilir. Bu tekniklerden en çok bilinen ve uygulananları;

Doğru iletişim kurma: kendini ifade etmenin en kolay ve doğru yöntemi doğruları konuşmak ve karşındakine dürüst davranmaktır. En doğru ve etkili iletişim tekniğidir ve asla modası geçmez.

Doğru Dil Kullanma: Bazen ben yerine “BİZ”, sen yerine “SİZ” kelimelerini kullanmak tüm sorunları çözmekte en büyük yardımcı olabilir.

Konum Değiştirme: Aynı yoldan gidenler aynı yere varırlar. Sonucu değiştirmek için bazen uygulamayı ve davranış şekillerini değiştirmek gerekir. Eğer konuştuğumuz halde problemi çözemiyorsak bazen konuyu değiştirmek ve başka konuya yönelmek en iyi yoldur. Çünkü bazen konuştukça durum daha kötüye gidebilir.

 Paralel İletişim: İnsanlar kendilerine benzeyen insanlardan hoşlanırlar. Bazen benzerlikler üzerinden gitmek çok harika sonuçlar doğurabilir.

İnsanları değil problemleri karşımıza alma: İletişime geçerken ve özellikle de sorunları çözerken insanları karşımıza almak çoğu zaman sorunların çözümünü zorlaştırır, hatta çözümsüzlüğe iter. bu durumlarda insanlar yerine sorunlar hedeflenirse sorunların çözümü çok daha kolay olacak ve iletişime geçmek daha keyifli hale gelecektir.

İletişim esnasında başka şeylerle ilgilenmemek: İletişim esnasında başka bir işle ilgilenmek dikkatimizi dağıtır ve odaklanmamız gereken can alıcı noktaları gözden kaçırmamıza sebep olabilir.

Çatışmacı tutumlardan uzaklaşma: İnsanların iletişimini kolaylaştıran gerginlikler değil, esnekliklerdir. Karşımızdakine sarf edeceğimiz küçücük, anlayış dolu birkaç kelime bazen çözülmez zannettiğimiz sorunları anında çözüverir.

Güvenli ve tutarlı duruş sergileme: Tutum ve davranış her şeydir. Karşımızdaki bizim duymak istediklerimizi söylesin istiyorsak karşımızdakinin bizim tutarlı olduğumuzu ve güvenilir olduğumuzu bilmesi önemlidir.

 Öfkeli iken iletişime geçmeme: İletişimin en doğrusu, bilinçli, uyanık ve aklımız başımızda iken yapılan iletişimdir. Öfke genellikle bilinçsizce, saldırgan bir şekilde akıl ve mantıktan yoksun bir şekilde konuşmamıza neden olur.

Yargılamama ve Duygularını ifade etme: Duygularını ifade etmeyi öğrenmeden iletişime geçmeye çalışmak genellikle, sonu kötü biten deneyimler haline gelir. Bu nedenle olumlu veya olumsuz duygularımızı ifade etmeyi öğrenmek iletişime geçmemizi kolaylaştırır.

Bu sayılan genel kabul görmüş iletişime tekniklerinden bazılarıdır. Bu teknikleri uygulamak genellikle insanlarla iletişime geçmeyi oldukça kolaylaştırır. Tabi bu tekniklerin insanlar üzerinde mucizeler yaratacağı anlamına gelmez.

2 comments

  1. Karshimdaki insan sinirliyse, onu sakinleshtirmek ichin iletishime nasil bashlasam daha dogru olur?

    1. Sen bu Türkçe ile kimseyle iletişim kurma bence

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.