Vajinismus Nedenleri Nedir?

Vajinismusun Nedenleri ve Sebepleri
Vajinismusun Nedenleri ve Sebepleri

Vajinismus çoğunlukla yapısal ve psikolojik sebeplerden dolayı ortaya çıkan ve cinsel birliktelikte kontrolsüz kasılmalara yol açan bir cinsel beraberlik problemidir. Vajinismusa yol açan en önemli psikolojik nedenlerden biri çocukluk döneminde bilinçaltına yerleşmiş cinsel birliktelik öyküleri ve gençlik çağında ilk gece ile alakalı yanlış bilgilerdir.

Vajinismusta yapısal problemler ise doğumsal olarak genital bölgede oluşan yapısal bozukluklardır.

Bazı vakalarda hiçbir neden bulunamamasına rağmen vajinismus ve cinsel beraberlik kurulamaması gözlemlenebilir. Bu vakalarda sorun bilinçaltına yerleşen yanlış düşünce ve korkulardır.

vajinismus nedenleri

Psikolojik problemler

İlk gece ile alakalı etraftan duyulan yanlış bilgiler, namus kavramı, cinselliğin ayıp olduğu gibi bilgiler bilinçsel bilgiler olarak adlandırılmaktadır. Bu tür kavramlar kişinin bilinçaltına yerleşerek cinsel beraberliği sorunlu bir hale getirebilir.

Namus kavramı: küçük yaşlardan itibaren çocuğun beynine işleyen erkeklerden kendini koru gibi söylemler kadınlarda cinselliğe karşı bir korku ve kaygı oluşturmaktadır. Bu nedenle de vajinismus ortaya çıkmaktadır.

İlk gece ile alakalı öyküler: ilk gece ile alakalı çevreden duyulan abartılı hikâyeler vajinismus için yine bir nedendir. Çok kanama olacağı, çok ağrıya maruz kalınacağı gibi söylemler bilinçaltına yerleşerek o gece korkuya ve neticesinde kasılmalara yol açarak cinsel ilişki imkânsız bir hal alır.

Cinsel istismar: çocukluk ya da erişkinlik döneminde yaşanan cinsel sarsıntı cinsel sorunları da beraberinde getirmektedir. En fazla rastlanan cinsel sarsıntı;

  • Tecavüz ve taciz gibi eylemler ile karşı karşıya kalma
  • Aile içinde cinsel ilişkiye maruz kalma
  • Doğum gerçekleşen bir ana şahit olma
  • Anne ve babanın birlikteliğine şahit olma
  • Cinsel içerikli film izleme

Sebebi tam olarak açıklanmayan vajinismus

Bazı vaklarda gözle görülebilen hiçbir neden olmamasına rağmen vajinismus semptomu ortaya çıkabilir. Yukarıda sayılan hiçbir nedene maruz kalmayan kişilerde vajinismus ortaya çıkması oldukça ilginç bir durumdur. Ancak böyle vakalarda vardır.

  • Vajinismusa yol açan yapısal nedenler
  • Vajina enfeksiyonuna yol açan mantar enfeksiyonları ve bakteriler
  • Pelvik inflamutar hastalık
  • Doğumsal olarak ortaya çıkan yapısal bozukluklar

Vajinismus semptomu doğumsal ya da daha sonradan ortaya çıkan bir durum ise bazı cerrahi uygulamalar ve ilaç tedavileri ile başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir_
Vajinismus Nedir?

Vajinismus normalde bir hastalık olarak kabul edilmez. Vajinismus, korku ile gelişen bir tür cinsel işlev bozukluğudur..

Vajinismus, cinsel birliktelik anında her şeyin normal gittiği, çoğu zaman zevk alan kadınlarda cinsel temas başladığı anda istem dışı kasılma ve bu nedenle erkek cinsel organının vajina içine girememesi ya da erkek cinsel organının çok ağrılı ve çok zor şartlarda vajina içine girmesi olarak adlandırılan bir semtomdur.

İstem dışı gerçekleşen kasılmalar neticesinde cinsel beraberlik bazen hiç olmamakta bazen de çok acı verici bir şekilde gerçekleşmektedir.

Cinsel birliktelikte kasılmalar değişik seviyelerde olabilir…

Cinsel birliktelik anında vajinada gerçekleşen istemsiz kasılmalara dahil olarak bacaklar, kalça, sırt ve bel bölgeleri de katılabilir. Kasılmaların derecesi vajinismusun boyutunu gösterebilir. Bazı vajinismus vakalarında kasılmalar kişilerin fark edemeyeceği boyutlarda olabilir.

Vajinismus bir başka tabirle kişinin kendini istemsiz bir şekilde koruması olarak da adlandırılabilir. Psikolojik terim olarak cinsel birliktelik fobisi olarak da adlandırılan bir semptomdur.

Vajinismus cinsel birliktelikte her zaman ağrıya yol açmaz…

Vajinismus tanısı yapılması için ağrı hissi her zaman şart değildir. Bazı kadınlar birliktelik anında erkek cinsel organının uç kısmının vajinaya girmesine müsaade ederken bazıları o aşamaya kadar bile gelemez. Bazı vakalarda ise çoğu kadın kendini kastığını bile fark etmez. Vajinismus tanısı için eşlerin anlatımları oldukça önemlidir. Cinsel birliktelik anında oluşan kasılmalar tamamen kontrolsüz bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu nedenle evli bayanların bir kısmı hala bakire olarak yaşamlarını sürdürmektedir.

Vajinismus nasıl anlaşılır?

Vajinismus karşılıklı eşlerden cinsel yaşamları hakkında bilgi alınarak ve basit bir jinekolojik muayene ile kolaylıkla tespit edilebilir. Hastalar genellikle birlikteliğin başlangıcında bir sorun yaşamadıklarını, vajinal ıslanmanın gerçekleştiğini ancak penisin vajinaya gireceği zaman kontrolsüz olarak kendilerini kastıklarını ifade eder. Birliktelik bacakların kapatılması ve eşlerin itilmesi ile sonlanır. Bu sorun ile karşı karşıya kalan kadınlar bu durumu anlamakta güçlük çekmektedir.

İlk gecenin ağrılı geçmesi vajinismus nedeni ile olabilir…

Bazı kadınlarda ilk gecede cinsel birliktelik anında fazla kasılma nedeni ile aşırı ağrıya maruz kalınabilir. Bu ağrılar bilinçaltına yerleşerek ilk geceden sonra bir daha cinsel birliktelik yaşanmayabilir. Bu durum vajinismus semptomundan kaynaklanmaktadır.