Ergen Çocuğunuz İle Vakit Geçirebileceğiniz 4 Eğlenceli Aktivite

İnsanlık ve insan türü, karmaşık bir varlık olduğu için çok eski çağlardan beri araştırılmaktadır. Bu yüzden, insan türünü araştıran birçok uzman, sürece kolaylık ve belirli bir sınır sağlayabilmek adına insan hayatını belirli dönemlere ayırmıştır. Yapılan sınıflandırmaların en basit sıralaması ise; bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılıktır. Bu dönemlerin içerisinde en önemlisi, gerek insan vücudu gerekse sonraki tüm hayatını etkileyecek aşamaların ve ilerlemelerin çoğunu geçirdiği dönem olan ergenliktir. Birey, ergenlikte fiziksel ve zihinsel olarak birçok farklılık ve sorunla karşılaşır. Bunları kalıcı bir zarar olmaksızın atlatmakta ise oldukça zorlanır. Bu aşama ergen bireyin kendisi için  olduğu kadar, ailesi ve çevresi için de yorucu ve zorlu geçmektedir. Ergen çocuğu olan aileler daha fazla dikkatli ve seçici olmalıdır. Aile bireyleri ergen çocukları ile eş zamanlı ve uzlaşmacı bir tutum sergilemelidir. Ayrıca, kararlı ve tutarlı davranışlar sergilemelidir. Çünkü ergen çocuklar için ne söylediğiniz değil, ne yaptığınız önemlidir. Bu dönemde kişiliği yavaş yavaş şekillenmeye ve oturmaya başlayan ergen, hata yapmaya diğer dönemlerden çok daha müsaittir. 

Ergenlerin en belirgin özellikleri, ergen siniri ve asiliğidir. Dönemin değişim ve farklılıklarını kaldırmakta zorlanan ergenler, aile ve çevresine karşı oldukça öfkeli ve kırıcı davranışlar sergileyebilir. Aile ve çevresine düşen görev ise, bu davranışların bu dönemin doğal sonuçları olduğunu fark edip bu yönde davranmalarıdır. Bilhassa, anne ve babaya birçok görevin düştüğü bu süreçte, ergen çocuklar alttan alınmalı ve mümkün olduğunca yalnız bırakılmamalıdır. Onunla vakit geçirmeli ve anlaşıldığını ergene hissettirmelidirler. Ergen bireyin düşüncesi ise, genellikle karamsar ve asi bir ruh hali itibari ile “Beni yalnız bırakın, hiçbiriniz beni anlamıyorsunuz, hiçbir şey yapmak istemiyorum, yalnız kalmak istiyorum…” yönünde olacaktır. Bu noktada ebeveynler ergenin istediğini yapmak yerine yapıcı bir şekilde yanında olduklarını ve onu anlayıp sevdiklerini daima hissettirmelidir. Beraber vakit geçirmek için ergen ile birlikte planlar yapmalıdırlar. Ergen ile yapılacak aktiviteler ise tabii ki, onun yaşına ve dönemine uygun ailesi ile güvenli ve kaliteli bağ kurabildiği, keyifli vakit geçirerek onu mutlu bir birey olarak hayata kazandıracak yönde olmalıdır. Eğer, ergenlik döneminde çocuğunuz veya çocuklarınız varsa, sizler için çocuğunuz ile eğlenceli vakit geçirebileceğiniz ve sağlıklı bir iletişim kurabileceğiniz 4 eğlenceli aktivite önerimize kulak vermenizde fayda var;

 

1) Birlikte Doğa Gezileri ve Piknikler Düzenleyin

 

Dönem itibari ile içine kapanık ve karamsar bir ruh hali içerisinde bulunan genç, sürekli tek başına odasında vakit geçirmek isteyecektir. Siz ise, ailecek yapabileceğiniz bir doğa gezisi ve piknik aktiviteleri ile onu düşüncelerinden ve karamsarlıktan uzaklaştırabilirsiniz.

 

2) Sevdiği Grubun veya Sanatçının Konserine Götürün

 

Ergen çocuğunuz ile yapacağınız sohbetler ve etkinlikler sonrası onun hobileri ve sevdiği şeyler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu doğrultuda onun için küçük bir sürpriz yapıp en sevdiği grup veya sanatçıya bilet alıp hep beraber eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Keyifli vakit geçirmenin yanı sıra onu tanıdığınızı fark etmesi hoşuna gidecek ve kendisini değerli hissedecektir.

 

3) Aile Oyun Geceleri Düzenleyin

 

Hepinizin sevebileceği ve özellikle de ergenin ilgi alanına giren kâğıt veya internet oyunlarından oluşan bir gece tertip edebilir, çeşitli yarışmalar düzenleyebilirsiniz.  Sağlıklı iletişimin yoğun olduğu keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

 

4) Birlikte Yapboz ve Maket Gibi Etkinlik Günleri Düzenleyin

 

Ergen bireyin düşünceleri ve problemleri ile baş başa kalıp kendisini karamsarlığa boğmasına izin vermemelisiniz. Hem eğlendiren hem de öğretici olan yapboz ve maket tarzı el kol koordinasyonu ve küçük kasları aynı zamanda da yaratıcılığı geliştiren bu etkinlikler size ve ergen çocuğunuza iyi gelecektir.

İnsan hayatının en önemli ve hassas evresi olan ergenlik ve ergen bireyler ile ilgili daha kapsamlı ve ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, Fenomen Psikoloji’den randevu alarak bu konu ve daha birçok soru ve sorununuz hakkında bilgi sahibi olabilir, aklınızdaki soru işaretlerinden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

One comment on “Ergen Çocuğunuz İle Vakit Geçirebileceğiniz 4 Eğlenceli Aktivite

  1. Merhaba 13ve 15 yaşlarinda ergen erkek çocuklarım var ve sürekli internet oyunlarinda vakit geçiriyorlar en fenası konuştuğu kişilerle küfürlü cinsel içerikli kufurler yaptığıni yakaladım ve ne yapacağımı bilmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.