Uzman Klinik Psikolog, Aile Danışmanı ve Sanat Terapisti Seda Haran, 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Klinik Psikoloji yüksek lisansını 1995 yılında Hacettepe Üniversitesinde tamamlamıştır.

1987 yılında Kız Yetiştirme Yurdunda çalışma hayatına başlayıp 1989 yılında Ankara Üniversitesi Psikiyatri Kliniğinde görevini sürdürdü. Aynı yıl, Türkiye’de ilk defa hizmet vermeye başlayan Psikiyatrik Kriz Uygulama ve Araştırma Merkezinin kurucu üyelerinden biri olarak çalışmalarına devam etti. Bu süreçte psikososyal krizler, krize müdahale ve intihar girişimleri konularında yoğun eğitimler aldı.1994 yılında intihar girişimlerine müdahale etmek amacıyla İbn-i Sina Hastanesi Acil Servis biriminde kurulan Kriz Odası sorumlusu oldu ve 12 yıl aralıksız biçimde intihar girişimleri,travmalar ve kriz olguları ve aileleriyle çalıştı. Bu süreçte Dünya Sağlık Örgütü bağlantılı Çok Merkezli İntihar Girişimleri projesinde görev aldı. Benzer biçimde Sağlık Bakanlığının ”İntiharı Önleme ”Projesinde illerde Acil Servislerde,”intihar olgularına krize müdahale” konusunda psikiyatri uzmanları,acil servis kriz odası çalışanları ve Acil Servis personelinin eğitiminde danışman akademisyen olarak görev yaptı.

2011-2013 yılları arasında TRT Türkiye’nin sesi radyosunda sürekli konuşmacı olarak yer almış olup halen zaman zaman çeşitli radyo programlarına katılmaktadır.

2014-2017 yılları arasında Madalyon Psikiyatri Merkezinde çalışmış olup ,ergen ve erişkinlere kriz ve intihara müdahale,yas ve travma tedavisi, bipolar ve kronik psikoz hastalarıyla rehabilitasyon tedavisi,aile ve evlilik terapileri, bilişsel davranışçı terapiler ile sanat ve yaratıcılık terapisi uygulamaktadır.