Diskalkuli (Matematik Bozukluğu)Nedir?

Matematik Bozukluğu (Diskalkuli) Nedir?
Matematik Bozukluğu (Diskalkuli) Nedir?

Matematik bozukluğu bazı araştırmalar neticesinde tespit edilmiş bir öğrenim bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Ancak zeka geriliği ile hiçbir alakası olmayan bir problemdir. Genel olarak çocuklarda % 5 oranında matematik bozukluğuna rastlanmaktadır. Diskalkuli erkek çocuklara oranla kız çocuklarda daha fazla görülen bir bozukluktur. Diskalkuli duygusal değişim ve içe kapanıklık nedeni ile oluşabilen bir sorundur. Ancak kesin bir tedavisi henüz bulunmamaktadır. Çocuğa verilen eğitim sonucunda sorun çözümlenemese de en az seviyelere indirilebilmektedir. Sorunun azaltılmasında ailenin desteği de önemli ölçüde rol oynar.

Matematik bozukluğu genelde çocukların okul çağında ortaya çıkan bir sorundur. Ancak 1. Sınıfa giden bir çocukta fark edilmesi biraz güçtür. İlkokul 2 ve 3. Sınıfta sorun kendini daha çok belli eder. Matematik bozukluğu olan çocuklar teker teker ya da çifter çifter sayamaz. İşlem yapabilme kabiliyeti de oldukça zayıftır. Çocuk okulda matematik ile alakalı bir soruyu yapamamış ise bundan dolayı oldukça utanmış olabilir ve bu durum matematik bozukluğuna neden olabilir. Çocuğun ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlar yaşamaması için ailelerin çok dikkatli olması ve çocuklarını takip etmesi gerekir. eğer böyle bir problemden şüpheleniliyorsa fazla gecikmeden uzman bir kişiden yardım alınmalıdır.

Matematik bozuklukları çok değişik şekillerde ortaya çıkabilir;

Aritmetik işlemleri yapmakta güçlük çekmek: çocuk işlem yapmanın tam olarak ne olduğunun farkına varamaz. Çıkarma işleminde eksilmesi gerektiğini algılayamaz.

Varlıkları gruplara ayıramaz ve kümeleştirmede güçlük çekmek: bu gruptaki çocuklar nesneleri küme haline getiremez. Aynı ve farklı nesneyi ayırt edemez.

Anlamlı bir şekilde saymada güçlük: bu grup çocuklara sayı say denildiği zaman sayının ne olduğunu bilemez. Sayı bu çocuklar için kağıt üzerine çizilen sembol olarak algılanır.

One comment on “Diskalkuli (Matematik Bozukluğu)Nedir?

  1. Merhaba ben doğu akdeniz üniversitesi son sinif okul öncesi öğretmenliği bölümünde okumaktayim. Arastirma projesi dersi kapsaminda diskalkuli konusunu arastirip hazirlamis bulunuyoruz. Arastirmamiz nicel olmak zorundadir. Veri toplayacagimiz kisiler dogu akdeniz üniversitesi son sinif okul öncesi öğretmenliği ve psikolojik danismanlik ve rehber ogretmenlerinden anket olcme araciligiyla toplayacagiz. Odev teslim tarihimiz 19 ocak 2015 tir. Zamanimiz kisitli oldugundan anket sorularini hazirlamakta gucluk cekiyoruz grup arkadaslarimizla calisirken. Diskalkuli ile ilgili hazir bir ölçeğiniz var mi? Varsa bizimle paylasir misiniz? Anket sorulari en az 25 sorudan olusmalidir. Ilginiz icin cok tesekkur ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.