Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu daha çok okul çağına gelmiş çocuklarda görülmektedir. Çocuk davranışlarını kontrol etmekte güçlük yaşar. Bir türlü yerinde duramaz, yaptığı hareketleri düşünmeden yapar, sürekli dalgın ve unutkandır. Bu tarz hareketler çoğu çocukta belli aralıklar ile görülebilir. Bu nedenle çocuğun hareketleri kontrol edilmeli ve alanında uzman bir kişi tarafından teşhis konulmalıdır. Okul çağındaki çocuklarda 30 kişilik bir sınıfta yaklaşık 2 tane Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu olan çocuğa rastlamak mümkündür. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu çocuğun yetiştirme tarzı, ailenin davranışı ile alakalı bir bozukluk değildir. Ancak genetik faktörler Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu için neden olabilir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Çocuğun oturması gerekir ancak oturamaz
  • Bir türlü hareket etmeden duramaz
  • Sessiz bir şekilde oyun oynamayı beceremez
  • Sürekli hareket halinde ve koşuşturmaca içindedir
  • Çocuğa yöneltilen soru henüz tamamlanmadan cevap verilebilir
  • Sıra beklemekte güçlük çeker
  • Sürekli bir uğraş peşindedir
  • Başkalarının konuşmasına sürekli müdahalede bulunur ve konuşmayı keser
  • Çok konuşur

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞUNDA TANI

Hastalığın tanısı aileden alınan detaylı bilgi ile başlar. Çoğu aile okul öncesi dönemde çocukta görülen farklılığı hissedebilir. Ancak tanı genel olarak okula başladıktan sonra konulur. Çoğu çocuğun hareketleri bazı ailelerde sorun olarak görülmese de okul ve benzer yerlerde yani kuralların uyulması gereken yerlerde ve kalabalık mekânlarda hareketler daha zorlayıcı olabilmektedir. Okul döneminde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu öğretmenler tarafından daha çabuk ve kolay fark edilebilir.

Tanıda çocuğun davranışlarının sürekli takip edilmesi de önemli bir ayrıntıdır. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu olan bazı çocuklarda belirtiler tam anlamıyla fark edilse de bazı çocuklarda fark edilmesi imkânsızdır. Doktor muayenesinde çocuk evde ve okulda sergilemiş olduğu davranışlardan kaçınabilir. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğunu kanıtlayan henüz hiçbir laboratuar testi mevcut değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.