Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nun Belirtileri

 

Anne baba olarak çocuğumuzda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olduğunu nasıl anlarız?

Bazen biz istemesekte çevremizden çocuğumuz hakkında “bu hiperaktif, bu çocukta dikkat eksikliği “ gibi sözler duyarız. Zaten toplum olarak bir şeyler yakıştırma, bir şeylere kulp takma konusunda oldukça başarılıyız. Çevremizden çocuklarımız için duyduğumuz bu tür sözlerin bizi paniğe sevk etmesine müsaade etmemekte yarar var.

Anne ve baba olarak çocuğumuzda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olduğundan şüpheleniyorsak, çocuğumuzun hareket ve davranışlarını bir süre takip ederek, gerçekten çocuğumuzda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olup olmadığını, bir kliniğe müracaat edip etmememiz gerektiğine karar verebiliriz. Nedir bu davranışlar?

Çocuklarımızın genel olarak ayakta yaptıkları ağaca tırmanmak, devamlı hareket halinde olmak, koltuk tepesine çıkmak gibi hareketlerin yanı sıra otururken de yaptıkları elleri ile istem dışı olarak trampet çalmak, dizini oynatmak, durmadan elini kolunu savurmak gibi davranışlarda bulunuyorsa. Ders çalışması gereken çocuğun ders çalışmaya başlayacağı sırada su içmeye gitmesi, sonra tuvalete gitmek istemesi, sonra acıkması gibi davranışlarda bulunuyorsa ve bunu sürekli tekrar ediyorsa, yani yapması gereken işleri yapmamak için sürekli olarak başka bir iş uyduruyorsa. Oyuncaklarını kesinlikle hiç kimse ile paylaşmıyorsa. Arkadaşlık ilişkileri çok zayıfsa veya hiç arkadaşı yoksa siz konuşurken sık sık sözünüzü kesiyorsa ve sizin anlattığınız konu ile alakasız başka bir konudan bahsetmeye ve konuyu dağıtmaya çalışıyorsa ve bunu sürekli ve farkında olmadan yapıyorsa, çocuğunuzu bir kliniğe götürmekte ve uzman çocuk psikologlarına göstererek muayene ettirmekte yarar vardır. Çünkü çocuğunuzda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.