Depresyonun Görmezden Gelinen Habercileri

Depresyon biraz sinsice ortaya çıkan bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Bunda çoğu depresyon belirtisinin görmezden gelinmesi ve küçümsenmesinin de etkisi vardır elbette. Ancak fiziksel rahatsızlık belirtilerinde olduğu gibi ruhsal rahatsızlık belirtileri de dikkate alınmalı ve küçümsenmemelidir. Bu yazımızda bahsedeceğimiz belirtiler sizde veya yakınlarınızda mevcut olabilir, dikkate almanızı şiddetle öneririz.

 1. Üzüntü: İnsanların yüzlerinden okunan üzüntü ve mutsuzlukları bazen kelimelerle açıklanamaz. Hatta kişiler kimi zaman sebebini dahi net olarak söyleyemez.
 2. Kaygı: Zihni uyuşturan, düşünmenize engel olan sürekli kaygı hali gece gündüz sizinle olabilir ve her zaman mantıklı bir temeli yoktur.
 3. Zayıf hafıza ve konsantrasyon: Yapmanız gereken işlere odaklanmakta zorluk çekiyor olabilir ve günlük hayatınızı zorlaştıran hafıza problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda aklınızdakileri yazmanın çok faydalı olacağını belirtelim.
 4. Suçluluk duygusu: Hayatınızda kendinizi suçlu bulduğunuz zamanlar olabilir ama bu negatif duygunun bir noktada sizi terk etmesine izin vermelisiniz. Hiçbir yere gitmeyen suçluluk duygusu ters giden bir şeylerin habercisi olabilir.
 5. Uykusuzluk: Uyuyabilmek için her yola başvurabilirsiniz ama gerçekten işe yaramazlar. Uykusuzlukla başa çıkabilmek için uyku düzeninizi olumsuz etkileyecek her türlü davranıştan uzak durmalısınız.
 6. Umutsuzluk: Hayata dair hiçbir umudunuz olmadığını ve her şeyin git gide daha kötü olacağını düşünürsünüz.
 7. Aşırı uçlarda yeme davranışı: Depresyon kendini yeme düzeninde de gösterebilir. Kendinizi çok uzun süre aç bırakabilir ya da aşırı yiyebilirsiniz. İki durum da son derece sağlıksızdır.
 8. Yorgunluk: Kolunuzu bile kaldırmaya halinizin olmadığını hissedersiniz. Bu durumda yapılabilecek en doğru şeyler sağlıklı bir uyku düzeni belirlemek ve iyi beslenmektir.
 9. Karamsarlık: Sanki iyi hissetmenizi sağlayacak hiçbir şey olamayacağını, kimsenin elinden bir şey gelmeyeceğini düşünürsünüz
 10. İntihar düşüncesi: Kendinizi öldürmenin tüm sorunlarınızı ortadan kaldıracağına inanırsınız ancak intihar hiçbir zaman çözüm olmamıştır. Bu düşüncelere sahip olmanızın sebebi ise gizli seyreden depresyonunuz olabilir.
 11. Asabiyet: Çevrenizdeki herkes ve her şey sizi kolaylıkla rahatsız edip sinirlendirebilir. Ancak bu öyle boyutlara gelebilir ki ilişkileriniz olumsuz etkilenmeye başlar.
 12. Soyutlanma: Kendinizi çevrenizden uzaklaştırabilir ve yalnız kalmayı, kimseyle etkileşime girmemeyi istersiniz. Ancak hissettiğiniz olumsuz duygulara yalnızlığın pek de pozitif katkıları olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.