Çocuklarda Parmak Emme

Parmak emme sorunu çocuklarda hiçbir pisikopatolojik faktöre bağlı olmadan ve yaklaşık 3 – 4 yaşına kadar devam eden bir olgudur. Parmak emme genellikle 1,5 yaşlarından sonra daha artmakta ve 3–4 yaşlarında tamamen ortadan kalkmaktadır. Parmak emme hiçbir şekilde beslenme alışkanlığı ile ilişkili bir sorun değildir.

Parmak Emen Çocuklar
Parmak Emen Çocuklar

Bazı çocuklar parmakları haricinde elbisesini, dudağını, yastığını ve benzer başka eşyaları emme davranışı sergileyebilir. Ancak endişe edecek bir durum değildir. Çocuk büyüdükçe bu davranışlardan vazgeçecektir.

Ancak parmak emme 5 – 6 yaşlarına kadar devam etmiş ve hala devam ediyorsa çocukta psikolojik bir sorun olup olmadığı araştırılmalıdır ve çözüm odaklı yollara başvurulmalıdır.

Ailede geçimsizlik, yeni bir kardeş, anne- baba ölümü, ilgisizlik, hayat şartında sıkıntı çocuğu parmak emme eğilimine itebilir ya da emme eylemi artabilir.

Sıkıntıların giderilmesi ve yeni olaylara alışmak sorunun kaybolmasını sağlayabilir.

PARMAK EMMEDE HANGİ BOYUTTA ÖNLEM ALINMALIDIR?

  • Çocuk 4 yaşını geçmiş ve emme fazla boyutta devam ediyorsa
  • Parmak emme ile beraber başka bozukluklar görülüyorsa
  • Parmak emme alışkanlığı her an devam ediyorsa
  • Çocuğun konuşmasında bir bozukluk varsa

PARMAK EMEN ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALIDIR?

Eğer çocukta parmak emme ile beraber başka sorunlar gelişmemiş ise problem büyütülmemelidir. Zamanla kendiliğinde bu alışkanlığı bırakabilir.

PARMAĞINI EMEN ÇOCUKTA DİŞ PROBLEMİ OLUŞUR MU?

Parmak emme ile çocuğun alt ve üst dişleri geri tarafa kayabilir. Ancak dişler üzerindeki etkisi emme oranına ve süresine bağlı olarak değişir. Ancak çocuğun ilk dişlerinde oluşan değişiklikle sonradan çıkan dişleri etkilemez. İlerleyen yaşlarda parmak emme alışkanlığı devamlılığını sürdürürse ön ve arka dişler eğilebilir ve dişler arasında boşluk oluşabilir. Aynı zamanda dişlerde yer değiştirmede görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.