Çocuklarda Çalma Davranışı ve Hırsızlık

Çalma Davranışı Hırsızlık
Çalma Davranışı Hırsızlık

Çocuklar henüz minik oldukları dönemlerde ait olma duygusunu anlamayacaklardır. Her oyuncak onlarınmış gibi düşünüp izinsiz alabileceklerdir. Ancak yaş biraz daha büyüdükçe; izinsiz eşya almak artık hırsızlık olarak nitelendirilecek bir durum haline gelecektir. Hele ki bunu zevk için ve adrenalin yükseltmesi maksadı ile yapıyorsa bu durum çok daha tehlikelidir.

Çocuklarda hırsızlığı tetikleyen sebepler:

  • Anne babadan kaynaklanabilecek sebepler: aşırı disiplinli ya da aşırı serbest olmak çocukları bu tarz yanlış hareketlere yöneltebilir. Diğer çocuklarla sürekli kıyaslanan çocuk ve aile içerisinde paradan çok bahsediliyor olması da yine çocuğu maddi isteklere itecektir.
  • Öz güven eksikliği: çocuk kendisini yetersiz hissederse kendisini tamamlamak için çalma ihtiyacı hissedecektir. Okulda çok para harcayan ve istediği her şeye kolay sahip olan arkadaşının; çocuk üzerinde bıraktığı olumsuz etki güven eksikliğine neden olabilir. Kendisini olandan daha başka gösterebilmek ve eksilen gururunu onarmak adına çalma eğilimi gösterebilir.
  • Sevgi ve ilgiden kaynaklanan eksiklikler sonucu: ailede geçimsizliğin hakim olduğu evlerdeki çocuklarda; psikolojik açıdan boşluğa düşerek çalma eğilimi gösterebilmektedirler. Evden alamadığı sevgiyi doyumu çocuk dış dünyada başkalarına ait olanı çalarken alabileceği ihtimalini düşünür. Bu durumda çocuk hırsızlığa eğilim gösterir ve bir süre sonra bu durumdan keyif almaya bile başlayabilir.
  • Arayış içinde olan çocuk: aradığı hiçbir şeyi bulamamış olduğunu düşünen çocuk çalmaya eğilim gösterebilir. Yine bunu altında yatan sebep ilgi ve sevgi eksikliğidir.
  • Rol- model olan aileler: çok acı ama bir gerçek de ailenin bunu yapıyor olması da çocuğa model olmaktadır. Aile ortamında yapılan hırsızlık muhabbetleri bu konulardaki övgüler çocuğu yüreklendirerek çalmanın erdem olduğunu düşünmeye sürükleyerek çalma eğilimine zemin hazırlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.