Çocuk ve Ergenlerde Madde Kullanımı

Madde Kullanımı
Madde Kullanımı

Özellikle son yıllarda pek çok Avrupa ülkesinde genel olarak çocuk ve ergenler arasında alkol ve yasadışı madde alımı daha da artmaktadır. Ancak ülkemizde madde alımı diğer ülkeler ile kıyaslandığında daha düşük oranda olmaktadır. Çoğunlukla toplumumuzdaki genç nüfusu göz önünde tutarak ne kadar büyük rakamlarda olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle gençler arasında yapılan çalışmalarda yarısından fazla birey sigara deneyimini yaşamıştır. Mesela ilkokula giden bir çocuğun tütün kullanımı oranı %16 civarında olmaktadır. Yaşamı içersinde ise çocuk yâda ergenlerde alkol alımı ise %35–45,esrar alımı %4,uçucu madde kullanımı ise %4ektazi alımı %2 -2,5 oranlarında saptanmıştır.

Genellikle çocuk ve gençlerin madde kullanımına başlamasının en önemli sebebi meraktan ileri gelmektedir. Ergenlik dönemi gençlik biyolojisine geçiş esnasında sosyal alanlarda değişimler söz konusu olmaktadır. Ayrıca gençler bu dönemlerinde alkol yâda madde kullanımı ile karşılaşabilmektedirler. Bu gençlerde daha çok arkadaş gruplarına katılmayı istemeleri, yaşadığı stresten uzaklaşmak için madde kullanımına olan eğilimi tetiklemektedir. Hangi sebepten dolayı olursa olsun madde alımları diğer suç unsurlarına neden olmaktadır. Öncelikle çocuk ve gençlerde madde kullanım az bile olsa vücut alıştıkça daha fazla madde alımı artmaktadır.

Çocuklarda ve ergenlerde bağımlılık yapan maddeler kısaca şunlardır;

Esrar, kokain, eroin, uçucu maddeler, alkol, ağrı kesiciler, uyarıcılar, kafein, barbituratlı uyku ilaçları, yatıştırıcı ilaçlar, kodeinli öksürük ilaçları, afyonlu ilaçlar çoğunlukla çocuklarda ve ergenlerde madde kullanımı bu maddeler ile başlamaktadır. Madde kullanımı ve bağımlılığı fiziksel zihinsel bozukluklarına neden olmaktadır. Özellikle madde alan çocuklarda ve ergenlerde daha fazla suç potansiyeli artmaktadır. Genel olarak pek çok ergen ve çocuklar hangi maddeyi kullandığını bilmeyerek yan etkisinin olup olmadığını bilmeden kullanmaktadırlar.

Madde Kullanımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.