Çocuk Eğitiminde Yanlışlar

Özellikle ebeveynin ve diğer aile bireylerinin çocuk için sen çok özel bir çocuksun, diğerlerinden farklısın, sürekli olarak bu mesajın verilmesi çocukta “benlik duygusunun açığa çıkmasına neden olmaktadır. Çoğunlukla çocuğuna hayır demeyi bilmeyen ve çocuk tarafından parmakta oynatılan ebeveynlere günümüzde oldukça sık rastlanmaktadır. Ayrıca bu davranışlar ile yetiştirilen çocuklar genel olarak benmerkezci olmaktadır. Özellikle kendini önemser, insani duyarlılığı da zayıf olan bir nesil yetişmektedir.

çocuk-eğitimi

Çocuk eğitiminde özellikle ebeveynler tarafından bilinen yanlışlar:

  • Özgüven her durumda ve koşulda iyidir?

Anne baba yâda diğer aile büyükleri tarafından çocuğa sen çok özel bir çocuksun şeklinde verilen mesajların sürekli olarak dile getirilmesi çok erken yaşlarda aşırı şişkin ve tamamen benci bir çocuk ortaya çıkarmaktadır. Genellikle çocuğun yapmış olduğu bütün davranışlarını detaylı olarak inceleme, çocuğa gerekli açıklamaları yapmamak, hatta hayatta sadece çocuğun merkez noktası olduğunu ortadan kaldırmak, çoğunlukla çocukta özgüvenden bencilliğe giden yolu kesmektedir.

  • Çocuklara hiçbir şekilde kızılmaz ve onlara karşı yüksek sesle konuşulmaz?

Genel olarak pek çok kişi kendi çocuğunu incitmekten, onu kırmaktan, fiziksel ve ruhsal olarak korumak herkesin görevi olmaktadır.Ancak bazı zamanlarda çocuklar net ve sert yönlendirmelere ihtiyaç duymaktadır. Örneğin; toplumun içersinde 3 yaşındaki bir çocuk eğer annesini tekmeliyor ise sakin bir şekilde” bu davranışın hiç güzel değil” demek yerine sert bir ses tonu kullanarak “yapma” denmeli ve soğuk, donuk bir yüz ifadesi şeklinde tepki vermelidir. Eğer anne çocuğun bu şiddet eğilimini normal karşılar ise bu davranışlar her yerde ebeveyne karşı tekrarlanır. Ancak bu davranışın tekrarlanması kötü sonuçlara yol açabilmektedir.

  • Çocuklar asla başka kişilerin yanında uyarılmaz?

Çoğunlukla bu bilgi üzerine başkalarının yanında engellenemeyecek davranışlar sergileyebilir. Özellikle başka bireylerin yanında iken sürekli gürültü yapan çocuğa ebeveyn sert bir üslup ile “hayır” demelidir. Genellikle çocuklar çevreyi rahatsız ettiğinin farkında değillerdir. Çocuğa sınırları öğreten anne ve babadır. Çocuk sınırı ihlal etmesi halinde baba yâda anne mutlaka müdahale ederek çocuğu net yönlendiren kişi olmalıdır. Bu konuya yaklaşım oldukça önemlidir.

  • Başkalarının çocuğuna asla müdahale edilmemelidir?

Genellikle önceden annesinin başa çıkmakta zorlandığı çocuğunu tatlı ve sert ifadeler ile müdahale ederek hizaya girdiren teyzeler vardı. Ancak günümüzde ise bir toplumun içersinde ortalığı birbirine katan çocuklara dışarıdan başkasının çocuğuna müdahale edilmez diye düşünüldüğü için kişiler sessiz kalmaktadır. Sessiz kalma yerine çocuğun anne ve babasını rencide etmeyerek çocuğa yönelerek anneni zor durum içinde bırakıyorsun ve biz senin sesinden rahatsız oluyoruz şeklinde ifade edilebilir. Bunlar genel olarak toplum içersinde dikkat edilmesi gereken küçük şeylerdir. Eğer bu düşünce devam eder ise çocuk bu davranışının yanlış olduğunun farkında olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.