Çocuğunuza Bir Kardeşi Olacağını Söylemenin 6 Eğlenceli Yolu

Bir bebeğiniz olacağını belki herkese rahatlıkla söyleyebilirsiniz ama çocuğunuza yani bebeğinizin abisine/ablasına söylerken mutlaka dikkatli olmalısınız. Eğer çocuğunuz da çok büyük değilse bunu ona söylemek için eğlenceli yollar seçmek isterseniz size birkaç önerimiz olacak.

  1. Konuyla ilgili bir hikaye okuyun

Çocuğunuza okumak için abla/abi olmakla ilgili bir kitap alın. Bu sayede kitabı okurken size sorular sorabilir, yeni bir bebeğin aileye dahil olmasının nasıl bir şey olacağını tartışabilirsiniz. Hatta kitabı çocuğunuz durumu anlamaya başlayana kadar birkaç kez bile okuyabilirsiniz.

  1. Bir parti düzenleyin

Küçük bir parti düzenleyerek bir bebeğiniz olacağını duyurabilirsiniz. Partileri her çocuk sever onun böyle mutlu olduğu bir zamanda bu haberi vermek en uygunu olacaktır.

  1. Kendi kardeşlerinizi de olaya dahil edin

Çocuklar teyzelerini, halalarını, amcalarını ve dayılarını severler. Onlarla vakit geçirmeye bayılırlar. Öncelikle bu kişilerin sizin kardeşiniz olduğunu ve bir zamanlar onun gibi küçük olduğunuzu kavramaları önemlidir. Bunu yaparken sizin eski fotoğraflarınızdan faydalanabilirsiniz. Çocuğunuza  sizin ilişkiniz gibi bir ilişkiye sahip olabileceği bir kardeşi olacağını bu şekilde söyleyebilirsiniz.

  1. Çocuğunuzun bebeklik fotoğraflarına bakın

Çocuğunuzun bebekliğinden kalan fotoğrafları, eşyalarına bakarak onunla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bebeklik hakkında konuşurken yeni bir bebeğin evin içinde olmasının nasıl bir şey olacağına dair sohbet edebilir ve güzel haberi verebilirsiniz.

  1. Birlikte eğitici bir film izleyin

Tıpkı ona kitap okuduğunuz gibi birlikte film de izleyebilir ve sorularını cevaplayabilirsiniz. Filmlerde hem hamilelik hem de büyük kardeş olmaya dair  şeyler öğrenen çocuğunuz bundan sonra hayatının nasıl olacağına dair fikir edinmeye ve merak etmeye başlayacaktır.

  1. Günlük tutmaya başlayın

Çocuğunuza bir kardeşi olacağını söyledikten sonra bu süreçte onun da yapabilecekleri olduğunu anlatabilir ve bunlar için birlikte günlük tutabilirsiniz. Çocuğunuz katkı sağlayabileceğini düşündüğünüzü gördüğünde mutlu olacak ve verdiğiniz haberi daha olumlu karşılayacaktır.

Ayrıca hamilelik süresince çocuğunuzun heyecanını korumak için onunla birlikte yeni doğacak bebeğinizin odasını dekore edebilir, ona kıyafetler alabilirsiniz. Doktor ziyaretlerinize onu da götürüp kardeşini ultrasonda görmesini sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.