Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Boşanma, yetişkinlerin kendi istek ve iradeleri ile karar verip başlattıkları evlilik birliğinden bekledikleri duygusal ve sosyal beklentilerinin karşılanmadığı durumda bu birlikteliğe son verme kararıdır. Bu gayet normal ve anlaşılır bir durumdur ve olması gereken de budur. Ancak çocuk sahibi iseniz ortak payda olan çocuğun bu durumda olumsuz etkilenmemesine azami özen göstermek gerekir. Bu kararın çocuğa açıklanmasından tutun ayrıldıktan sonra da çocuk veya çocukların bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmemesi için nasıl bir ilişki ağı kurulacağının çok iyi planlanması ve çocuğa açık anlaşılır bir dille ve net ifadelerle anlatılması gerekir. Boşanma döneminde çocuğun yaşı çok önemlidir. Boşanma nedenleri çocuğa yaşına uygun olacak şekilde anlatılmalıdır. Çocuktur anlamaz düşüncesi ile geçiştirmeye çalışmamalı, Özellikle de ev içinde çocuğun kavrayabildiği türden kavga tartışma gibi durumlar yaşanmadan aniden karar verilerek gerçekleşen boşanmalarda çocuklar daha fazla etkilenebilirler. Çocukların boşanma dönemindeki yaşları da boşanmadaki etkilenmeleri ile çok alakalıdır. Yaşına uygun yeterli açıklama yapılmaz ise çocuk kendini suçlayabilir hatta terk edilmeye kendisinin sebep olduğunu bile zannedebilir.

Bağlanma Sorunları

Evimiz yuvamızdır, oradaki birlik bütünlük hangi yaşta olursa olsun çocuklar için bir kale gibidir onun sarsılması mutlaka çocuk için kolay olmayacaktır. Eşlerin birbirinden ayrılması ile çocuğun anne veya babasından ayrılması aynı şey değildir. Ebeveynlerden birinden ayrılan çocuk sonraki hayatında yanında kalan ebeveyne aşırı bağımlı bir kişilik geliştirebilir. Bu sevdiklerini kaybetmekten korktuğu için onlara sıkı sıkıya bağlanma arzusu çocuğu başkalarına da bağımlı olma eğilimini de getirebilir. Sevdiği arkadaşına, öğretmenine yakın akrabalarına bağlanmada ölçüyü kaçırabilir. Ya da belki diğer sevdiklerimde bir gün beni terk edebilir diye bağlanmaktan korkup kendini korumak adına sığ ilişkiler içinde olabilir. Onun için de ayrılan kişilerin anne babalar olduğu bunun çocuğun terk edilmesi diye bir şey olmadığı çocuğa inandırılmalıdır. Unutulmaması gereken çocuğun bir tane annesi bir tane babası vardır, eşler sonrasında hayatlarına alacağı yeni eşleri ile hayatlarına devam edebilecek boşanmanın yaralarını bir şekilde sarabilecektir. Boşanma sonrası ebeveynler çocuklarının bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için azami özen göstermelidir. Hiç değilse arada bir aile olarak zaman geçirebilmeleri çocuğun kendisini güvende hissetmesi için önemlidir.

Anne Babasının Ayrılmasından Utanmak

Ergenlik yaşından önceki dönemde olan çocuklar evlilik kavramının ne olduğunu  tam olarak bilmediklerinden anne babasının boşandığının arkadaşları tarafından bilinmesini istemezler hatta ilk zamanlar okula gitmek istemeyebilir bu durumun kendisinin terk edilmesi gibi algılayabilirler. Bu eksiklik duygusunu kendisine yaşattığı için evden ayrılan ebeveyne karşı öfkeli davranışlar gösterebilirler.

Ait Olma Duygusunda Eksiklik

Boşanma sonrasında evden ayrılan ebeveyn ile çocuk arasındaki kurulacak sağlıklı bir ilişki çocuk için çok çok önemlidir. Görüşme günlerinde gittiği evde kendine ait bir odasının ya da alanının olması, kendisine ait bu alanda özgür olması, orada kaldığı süre boyunca annesi veya babası evden ayrılan hangi taraf ise onunla geçireceği sürenin ve paylaşımları kaliteli olması çocuk için çok önemlidir. Her iki tarafta da kendisine ait düzeninin olması çocuğun kendisini bulunduğu yere ait hissetmesi bakımından gereklidir. 

Boşanmayı Kendi Lehine Kullanma

Evden ayrılan ebeveyne karşı adete boşanmanın faturasını ödetmek istercesine istekleri ve taleplerinde aşırılıklar görülebilir, beraber yaşadığı ebeveyne ise kendisine iyi davranmaz ise diğer tarafa gitmekle tehdit edebilir. Ancak her iki ebeveyn tarafından da çocuğun bu aşırılıkları ile ne yapmaya neyi anlatmaya çalıştığının doğru okunması gerekir. Bunu yapmasına sebep olan şeyin hangi sebeple olursa olsun bu tarz hareketin yanlış olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Bütün anne babalar çocuklarını çok sever mutlaka ama özellikle boşanmış anne babalar çocuğa bunu inandırmaları gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.