Böcek Fobisi

bocek-korkusuFobiler en yaygın psikolojik rahatsızlıklar arasında iken böcek fobileri de fobiler arasında en çok görülen korkulardan biridir. Kişiler böcek korkularından dolayı kendilerini evlerine bile hapsedebilmektedirler.
Böcek fobileri yaşamın herhangi bir döneminde herhangi bir böcek türüyle yaşanan bir travmadan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Örneğin, arı sokmasına alerjisi olan birini arı sokmuşsa ve kişi bundan çok etkilenmişse, bu kişi tüm böceklere karşı korku geliştirebilir. Böcek fobisinin ebeveynlerden öğrenilmesi çok rastlanılan bir durumdur. Kişi küçükken anne babasının böceklere yaklaşımı, çocuğun da aynı tarzda yaklaşımına sebep olabilmektedir.
Böcek fobisine sebebiyet veren bu nedenler dışında ailesinde bu tür bir korku olmayan ancak geçmişinde travma yaşamış kişilerde de bu fobinin ortaya çıkması mümkündür. Yaşanmış travmatik olay ya da olayların böcekler dışında herhangi bir durumla da ilgili olabildiği ve kaygı fazlalığının bu fobide kendini ifade ettiği durumlarla da karşılaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.