Beden Dili ve Etkili İletişim

Beden dili iletişimimizin önemli bir kısmını oluşturur diyebiliriz. Biz belki farkında olaraktan ya da olmayaraktan beden dilimizle karşımızdaki kişiye bir mesaj iletiriz. Beden dilimizi ne kadar iyi kullanabilirsek iletişimde başarı şansımız artar, günlük hayatta iletişimimizi kolaylaştırır. Bu yazıda etkili beden dili tekniklerini bulabilirsiniz.

Gözler

Gözler kalbin aynasıdır der bir sanatçımız yalan nedir bilmez onlar mavi, siyah yeşil hiç fark etmez. Gözler daha doğrusu göz teması kurulan iletişim için çok önemlidir. Karşı tarafa “ben sana değer veriyorum”, “ben seni dinliyorum” mesajı verir. “Sen değerlisin” mesajı o kadar önemli ve işe yarar ki terapilerden en çok kullanılan şey budur. Kim kendine ilgiyle bakan bir çift göze( yada tek göze ) hayır diyebilir ki . insanların yüzüne bakanlar, bakmayanlardan daha çok hoşa gider. İnsanlarla onları rahatsız etmeyecek ölçüde, ancak mümkün olduğu kadar çok göz ilişkisi kurun.

Araştırmalar göstermiş ki 3 önemli bakış türü var. Bunlar;

1) Mahrem bakış
2) İş bakışı
3) Sosyal bakış

Mahrem bakış: Aşk türünden ilişkiye girmek istediğimiz karşı cinsten kişilere karşı bakabileceğimizi en etkili bakıştır. Bu bakış da kişinin gözleri ile boynunun arasında ki hayali bir üçgenin tam ortasına bakılır.

İş bakışı: iş türündün ilişkiye girmek istediğimiz herkese bu bakışla bakarsak elde etmek istediğimiz işi büyük ihtimalle alırız. Bu bakış da kişinin gözleri ile alnı arasındaki hayali bir üçgenin tam ortasına yani kaşların ortası ve hafif yukarısı olan bölgeye bakılır.

Sosyal bakış: Arkadaşlık kurmak istediğimiz kişilere bu bakış ile bakılması gerekir. Bu bakış da kişinin gözleri ile burnu arasındaki küçük hayali bir üçgen bölgeye bakılır.

Yüz ifadesi

Güleç, canlı bir surat karşısında da kimse mutsuz suratı asık bir şekilde duramaz. Bilinçaltımız karşıdaki kişiyi çoğu defa aynalar ve etkilenir. Siz gülün ki karşınızdaki gülsün. Mümkün olduğunca sıcak ve dostça tebessüm edin ve gülün. Yüzünüz çevrenize olan ilgiyi yansıtsın. Donuk ve ifadesiz bir bakıştan uzak durmak gerekir.

Baş Hareketleri

Karşımızdaki konuşurken mümkün olduğunca onu dinlediğimizi gösteren baş sallama hareketlerini yapmalıyız. Söylenenleri kabul edip etmemek önemli değil, sizinle konuşana “anlaşıldım” duygusu yaşatın. Baş hafif dik durmalıdır ama abartmamak gerekir. Bu seferde karşı tarafa kendine çok güvenen , her şeyi bilen , burnu havada bir tip imajı çizersiniz.

Diğer Önemli Hareketler

  • Çok aşırıya kaçmadan, jestlerinizi kullanın. Ellerinizi cebinizde tutmaktan ve kollarınızı kavuşturmaktan, ellerinizle ağzınızı örtmekten kaçının. Açık ve anlaşılır jestleri tercih etmek lazım.
  • Beden duruşu karşı tarafa ilgi gösterir bir şekilde oturuluyorsa hafif öne doğru durarak ayaktaysak bir yere yaslanmayacak şekilde durmalıdır.
  • Konuşulan kişiyle aradaki mesafe iletişimi çok büyük derecede etkiler. Olabildiğince kişiye yakın durmalıyız ama onu rahatsız edecek şekilde de yanına fazla yaklaşmamalıyız.
  • Daima konuşan kişiye doğru dönük olmak lazım bu karşı tarafa “ben seni dinliyorum.” Mesajı verir. İkiden fazla insanla bir grup oluşturuyorsanız, bu insanların merkezine bakın. İlgiyi herkese paylaştırın.

Kediler gibi insanlarında günde en az 3 kere dokunulmaya temas edilmeye ihtiyaçları vardır. Kediler bu işi sabah , öğlen ve akşam olmak üzere sahiplerine sürtünerek tatmin ederler. İnsanların böyle bir lüksü olmadığı için her fırsatta onları rahatsız etmeyecek bir şekilde temas edin. Özellikle gençlere, sizden aynı cinsten olan bireylere, bir iş yerinde çalışıyorsanız astlarınıza karşı bu davranışı sergileyin.( tüm bu sayılanlar için tavsiye edilen omuza dokunmaktır )

Dış görünüş kişinin kendine verdiği önemi, toplumsal kurallara uygun davranmak , statüyü göstermek gibi ince ipuçları verir. Mümkün olduğunca canlı renkler giyilmeli. 0-20 yaş arası için önerilen renkler ana renkler olan sarı, kırmızı, mavi iken 20-40 yaş arası kontrast renkleri yanı ana renklerin karışımıyla elde edilen turuncu, mor ve yeşili tercih etmeli.40 ve üstü ise kontrast renklerin karışımıyla elde edilen renkleri tercih etmeli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.