15-16-17 Yaş Gelişimi ve Psikolojisi

15- 16 ve 17 yaşları orta ergenlik olarak adlandırabiliriz. Bu yazımızda 15, 16 ve 17 yaşlarda fiziksel gelişimi, okul başarısını, zihinsel gelişimini, sosyal gelişimini, arkadaşlık ilişkilerini, duygusal değişimini inceleyeceğiz.

Fiziksel Gelişim

Ergenlik çocukluk ve yetişkinlik arasında birçok fiziksel, psikolojik, fizyolojik ve duygusal değişimin gerçekleştiği bir gelişim dönemidir.
Daha küçük yaşlarda da olduğu gibi, bu yaş döneminde de çocuklar arasında birçok gelişim farklılıkları mevcuttur.
Ergenliğin ikinci aşaması olan orta ergenlik döneminde bireysel kimlik duygusu gelişmeye devam eder ancak artık bu bireysel kimlik gelişimi cinsel kimliği de kapsar.
Kızların çoğu mensturasyonun (adet görme) başlamasından iki yıl sonra fiziksel büyümelerini tamamlarlar.
Erkekler büyüme atağının büyük kısmını bu dönemde yaşarlar.
Bu dönemde ergenlerde cinsel dürtüler artış gösterebilir. Bu dürtüyü kontrol etme ve ifade etmeyi öğrenmek bu gelişim döneminin en önemli görevlerinden biridir.

Dünyayı anlama kabiliyeti

Bu dönemde ergen çocuğun soyut düşünme kabiliyeti gelişmektedir. Nedenler ve sonuçları artık çok daha iyi anlarlar.
Ergen çocuk davranışının sonuçlarını anlamaya başlamıştır.
Geleceği tahayyül edebilmeye başlar ve gelecek için planlar yapmaya başlayabilir.

Ergen Psikologu Ankara
Ergen Psikologu Ankara

Sosyal ve duygusal gelişim

Bu dönemin odak noktası kimlik oluşturmaktır. Bu dönemde ergenler “ben kimim” sorusunu yanıtlamaya çalışmaktadırlar.
Aile, toplum ve arkadaşları ile bağlantılı değer ve inançlarını belirginleştirmektedir.
Eleştiri ve tavsiyelere daha açıktır.
Halen hiçbir şeyin kendisine zarar veremeyeceği hissine sahip olabilir. Bu da tehlikeli faaliyetleri denemesine neden olabilir.
Bu dönemde ergenlerin çoğu cinsellik konusunda bazı deneyimler yaşarlar. Denemelerin miktarı çocuktan çocuğa değişebilir.
Bazı ergenler karşı cinsi seks objeleri olarak görebilir ya da başkaları tarafından saygı görmenin bir yolu olarak karşı cins ile flört etmek ve “çıkmak” isteyebilir.

Okulla ilgili konular

Ergen çocuğunuzun entelektüel kabiliyeti ve yaratıcılığı artacaktır.
Akademik başarının geleceği üzerindeki etkilerini görmeye başlayacaktır. Ergen çocuğunuz bu dönemde kendisine geleceğe yönelik bir yol çizebilir.
Ders başarısı konusunda daha fazla kaygı duyacaktır.
Bu dönemde ergenler çalışma yaşamına da girebilir. Çalışmak eğitimi engellemediği sürece sorumluluk, zaman yönetimi ve para kazanmayı öğrenmenin iyi bir yoludur.
Aile ile ilgili konular
Anne-baba ile olan çatışmalar daha da şiddetlenir. Ergenler kendi değerlerini bulmaya çalıştıklarından, sıklıkla anne babalarının değerlerini sorgularlar.
Büyük olasılıkla ergen çocuğun aile ile geçirdiği zaman azalacaktır.
Yeni davranışlar ve gelişim düzeyine uygun yeni kuralların belirlenmesi gereklidir.

Akranlarla ilgili konular

Bu dönem arkadaş ve akranlardan etkilenme açısından kritik bir dönemdir.
Bu dönemde çetelere katılma söz konusu olabilir.
Ergen çocuğunuz çok farklı davranışları deneyebilir
Bu dönemde ergenlerin çoğunun sadece birkaç yakın arkadaşı vardır.
Muhtemelen ergen çocuğunuzun karşı cinsten biri ile ilişkisi olacaktır.

Ergen çocuğunuz ile iletişiminiz

Her gün çocuğunuzu sözünü kesmeden, gerçekten dinlemek suretiyle iletişim kurmaya çalışın.
Ergen çocuğunuzun farklı görüşlerini kabullenmeye çalışın. Bunun bireysel kimliğini geliştirmesinin bir parçası olduğunu unutmayın.
Ergen çocuğunuzla etkileşim ve tartışmalarınızda sakin olmaya çalışın. Vaaz vermeye kalkışırsanız, iletişim çabucak kesilecektir.
Doktor, öğretmen, rehber öğretmen gibi ergen çocuğunuzun konuşabileceği başka bir yetişkinin de var olmasını sağlayın. Herşeyi sizinle konuşmak istemeyebilir.
Ergen çocuğunuzla doktora gittiğinizde, doktor ile baş başa görüşmesine izin verin.
Ergen çocuğunuzun arkadaşları ve faaliyetlerine ilgi gösterin.
Ergen çocuğunuza hoş şeyler söylemek için çaba gösterin. Sürekli olumsuzluklara odaklanmayın. Ergen çocuğunuzun da sizin kabul ve takdir etmenize ihtiyacı vardır.

97 comments

 1. Meraba ;
  Ben 15 yşındayım.Bu zamana kadar hiç sevgili olmadı. Fakat yaz tatilinde bir çocukla tanıştım. bu çocuk kürt.(lütfen önyargılı olmayın) Okumuyor sigara içki kumar her şey var.
  Annmle babam konuşmama izin vermiyorlar. Ama ben ondan hoşlanıyorum. Hatta il defa bir erkeğin kolunu omzuma atmasına ses çıkarmadım.Samimi bir insan.Çok şey yaşamış. Zaten Diyarbakırda oturuyor.Aşiretler belalılar. Böyle erkekler kadına değer vermezler bunu da biliyorum o veriyor ama yani en azından öyle düşünüyorum. Ama zaten bu yaşta evlencek de değilim. Önümde çok uzun yıllar var.Ama ben onunla konuşmak istiyorum izin vermiyorlar. Dün de kavga ettik ağladım. Napmam gerekyor bilmiyorum.

 2. Ben 15 yaşındayım çok sivilcem var lekelerim de var ve çok büyük aynaya bakmak istemiyorum saçlarım kupkuru çok çirkin kabarık kilom fazla basenlerim var ve kendimi zerre beğenmiyorum düzeltmeye çalışıyorum olmuyor düzelmiyor artık kafaya takmaktan deliricekmiş gibi hissediyorum başkalarına bakıyorum ciltleri çok güzel saçları çok güzel ben çok çirkinim nasıl kurtuluruz bundan bıktım artık

 3. Ah çocuklar, ah! beni kocalttınız yaşım elli sinmeyen belli, yanımda yöremde sinen ebe. Ben psikolog değilim, dört çocuk babasıyım ve 17 yaşında bir oğlum var. sizin gibi içine kapanık, öz güveni yok, sinirli, yüzüne gülenden nefret ediyor, çalışıyor ama bin türlü sıkıntılarla, her gün nasihatler ediyorum, sensin diyorum, kendi kararlarını ver, kendi yapmak istediklerini yap, kendi yemek istediklerini ye, giymek istediklerini giy diyorum ama nafile hiç bir lafım fayda sağlamıyor. Bazen karışmayayım, hatırını sormayayım, selam dahi vermeyeyim diyorum içime dert oluyor sorduğuma selam verdiğime pişman oluyorum, öz annesi olmadığından eş desteğide alamıyorum ancak yine de yavrumun bu sıkıntılarından kurtulması için gece gündüz mücadele ediyorum. biliyorum yaş kemale erdiğinde bu problemler kendiliğinden yok olacaktır, ancak tehlikeli yollara girmesinden korkuyorum. Bu bir babalık duygusudur ve evlat mevzusunda kati kararlar veremiyorum. siz siz olun, benim gibi yapmayın çocuklarınızı her yaşta uzaktan gözlemleyin ve gelişim sürecinde gözlemlerinizi biraz artırın, birde yanlış ve tehlikeli hareketleri, takıntıları olması halinde sakince uyarıp yine uzaktan takip edin. biraz suyu akışına bırakmak lazım, gün gelir akan su yolunu dosdoğru bulur ve ulaşacağı yeri bulur. Saygılarımla! Sakın Çocuklarınıza Şiddet Uygulamayın, 0-20 yaş çocuklar birer emanettir.

 4. Yakinda 16 yashinda olucam kendimden chok shuphe ediyorum cunku ne yaparsam yapiyim onu sorguluyorum yane basit bi laf birsine soyledigimde bile. kendimi chok salak onemsiz hisediyorum
  15 yashima bastigimdan beri chok unutkanlashtim 2dk once soylenen bsh bile unutuyorum ve bu halimden chok tedirginim sanki birsine bu icimdeki derdi soylesem bana daha bashka gozlen bakicakmish gibi hisediyorum oyuzden kimseye acilamiyorummm..

 5. Ben 16 yaşındayım ve annemi hep azarliyorum en son sinirliyken bana güldü ben bağırdım anneme sonra uzaniyorum sarılmak için geldi gittim git git die bağırdım hala gülüyordu ln g*t lemi dinliyon ln git dedim ve baya kırıldı konuşmuyoruz şuan ben napiyim napicagimi bilmiyorum hep azarliyorum çocuk gibi ama elimde deil

  1. Doktora git. Akıllı insanlar doktora gider tedavini yaptır. Sende rahat edersin çevrendekilerde….. Ben doktora gidşyorum keşke daha önce gitseydim diyorum. Çok sakin oldum

 6. Ben 17 yasindayim. Hayattan sadece huzur bekliyorum. Ne yapsam beceriyorum. Hep bir gerginlik hissediyorum. Evde ya görünmezim ya da çıkıntı. Ailem kendi başıma aldığım en ufak kararı bile değiştirmeye çalışıyor. Ailem beni takdir etmiyor ve en basit hareketlerimi bile acımasızca eleştiriyor. Çevremdeki kimse bana saygı gostermiyor. Okulda 1 2 kişi ile yakın arkadaşım. Neredeyse hepsi yapmacık ve umursamaz geliyor. Beni dinleyecek insan yok. Nasıl bu ruh halinden kurtulabilirim?

 7. merhaba arkadaslar ben 15 yasındayım ama ıcımı sureklı umıtsızlık kaplıyo sankı mutlu oldugumda arkamdan bıse butun yasam enerjımı emıyo oa an mutlu olduysam yarım saat sonra o kadr mutsuz ve umıtsız oluyorum kı bazen ben bıle kendımı tamıyorum cok cıddı oluyorum ruh halım hıc bırbırını tutmuo nasl anlatacagımı gercekten bılmıyorum bazen o kdr cok uyuyorum kı ama hala yorgun ve halsız hısssedıyorum bazen yasamak ıcın anlam yokmus gıbı gelıyo blmıyorum sureklı durdurak bılmeyen bır bas agrım var ne yaptıysam hangı doktara gıttıysem gecmıyo yanı bılmıyorm

 8. Merhabalar benim erkekkardeşim 16 yaşında ve bu aralar surekli huzursuz oldugunu söylüyor dün akşam da tanıdıgı birinin intihar ettigini ogrendi ama yaklaşık 2 haftadır huzursuz oldugunu söylüyor ve bugün durduk yere eve gidip namaz kılmak istiyorum dedi farkındayım maneviyata yönlendirmeliyim ki yapıcam da ama başka neler yapabilirim onun için

 9. Merhaba ben 17 yaşındayım sinir stres depresyon vb. Bir çok şey gibi şeyler yaşıyorum hem çalışıyorum hem okuyurum (açık öğretim) çalışma saatim 13 saat ve hangisine yetişeceğimi şaşırıyorum ne yapacağımı bilemiyorum ama okumak dünyada tek istedim bir şey elimden geldiği kadar ders çalışıyorum ama bana hiç faydası yok yorgunluktan hiç bişey yapamıyorum okuma açısından öz güvenim %100 ama ne yapacağımı bilemiyorum çalışma mecburiyetindeyim aileme destek vermek zorundayım bana lütfen yardımcı olun

 10. Merhaba ben rümeysa. 15 yaşındayım. Hatta 16 diyelim. Okulda arkadaşlarımın yanınada daha minyon kalıyorum yüzüm küçük ve çocuksu. Yaşıtlarımla takılmayı pek sevmiyorum. Genelde benden 3-4 yaş büyük insanlarla takılıyorum. Ortamlarda sevilen bir kız oluyorum ama kendime karşı hiç özgüvenim yok. Çekingenlik yok ama nasıl desem. Çok güzel insanlar var. Kendimi hiçbir zaman güzel bulmadım ki değilim de. Bana bir yardımcı olsanız ? Nasıl özgüven kazanabilirm ki ben şimdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.