Wisc-r Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi

Eğitimin Amacı:  WISC-R zeka testini uygulama, değerlendirme ve raporlama yeterliliği, yetkinliği ve ehliyeti kazandırmak.

Eğitimin Tanıtımı: Türkiye’de standardizasyonu, geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış en önemli zeka testlerinden birisi olan WISC-R testi 6-16 yaş grubu bireylere uygulanır ve bu yaş grubundaki bireylerin zeka bölümünü yani IQ puanını ortaya çıkarır. Test; 6 sözel, 6 performans olmak üzere 12 alt testten oluşmaktadır. Test sonucunda bireyin sözel, performans ve genel olmak üzere üç zeka bölümü yani üç IQ puanı elde edilir.

Sözel Bölüm

1- Genel Bilgi:  Çocuğun doğal çevre, okul çevresi ve kültürel ortamından ne kadar bilgi aldığıyla ilgili ve bilgi düzeyini gösteren bir alt testtir.

2- Benzerlikler: Çocuğun iki şey arasında benzerlik kurarken soyutlama ve genelleme yapıp yapamadığını, ayrıca bunu doğru ifade edip edemediğini gösteren bir alt testtir.

3- Aritmetik: Dikkati bir probleme yönlendirebilme ve öğrenme yeteneğini gösteren, zaman sınırlaması olan bir alt testtir.

4- Sözcük Dağarcığı:  Çocuğun bildiği sözcük sayısını ve ifade becerisini gösteren bir alt testtir.

5- Yargılama: Muhakeme, akıl yürütme, duygusal ve mantıksal olgunluk düzeyini gösteren bir alt testtir.

6- Sayı Dizisi: Çocuğun işitsel uyaranları anımsama gücünü gösteren bir alt testtir.

Performans Bölümü

1-Resim Tamamlama: Dikkati görsel uyaranlara yoğunlaştırabilmeyle ilgili bir alt testtir. Çocuktan resimde eksik olan detayları ayırt etmesi istenir.

2-Resim Düzenleme: Olaylar dizisini algılama, neden- sonuç ilişkisi kurabilme, muhakeme gücüyle ilgili bir alt testtir.

3-Küplerle Desen: Görsel – hareketsel – mekansal koordinasyonla, parçalar arası ilişkide bütüne giderken ön tahmin yeteneğiyle ilgili bir alt testtir.

4-Parça Birleştirme: Görsel- hareketsel koordinasyonla, parça –bütün ilişkisini kavramayla ilgilidir.

5-Şifre: Çalışma hızı, görsel hareketsel koordinasyon, sıraya koyma, psikomotor hız, görsel uyaranları anımsama ve konsantrasyon yeteneği ile ilgili bir alt testtir.

6-Labirentler: El-göz koordinasyonu, figür- zemin algısıyla ilgili bir alt testtir. *Sayılar ve labirentler alt testleri yardımcı ek testlerdir.

 

Eğitim Programı: Eğitim süresi 3 gün/24 saattir.  Programda ilk önce alt testlerin tanıtımı, anlatılması, nasıl yapıldığı, nasıl raporlandığı bilgileri aktarılacak daha sonra raporlama örnekleri gösterilecektir. Katılımcıların yapacakları uygulamaların raporlarını gönderemelerinin ardından belgeleri verilecektir.

Eğitim Tarihi: 1-2-3 Mart 2014 (Cumartesi-Pazar-Pazartesi)

Eğitim Saati: 10:00-18:00

Eğitim Sonunda Verilecek Belge: Katılımcılara uygulama raporlarını göndermelerinin ardından uygulama sertifikası verilecektir. Uygulama yapmayıp göndermeyenlere ise katılım sertifikası verilecektir.

Eğitim Ücreti: 1100 TL + KDV (Eğitim ücretine Wisc-r Çantası dahildir.)

Eğitime Katılmak İçin: Eğitime kesin kayıt yaptırmak için 24 Şubat 2014 Pazartesi gününe kadar aşağıdaki hesap numarası 100 TL eğitim kapora bedelini yatırmalısınız. 100 TL’yi aşağıdaki hesap numarasına açıklama kısmına Wisc-r yazarak gönderiniz. Kesin kayıt yaptırmadan önce ve parayı yatırdıktan sonra aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize haber veriniz.

Hesap Bilgileri

Beyhan BUDAK Adına

Garanti Bankası Ayrancı Şubesi

IBAN: TR02 0006 2001 2840 0006 6381 83

ADRESİMİZ

Fenomen Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Uğur Mumcu Cad. No:54/1 Çankaya Ankara

İletişim Numaralarımız

0532 160 26 65

0312 446 40 76

6 Yorum | Wisc-r Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi
 1. merhaba,
  bir sonraki wisc-r uygulayıcı eğitiminiz hangi tarihlerde?
  Teşekkürler

  • Şu anda planlanan bir wisc-r eğitimimiz yoktur. Açılacağı takdirde anasayfada eğitimler kısmında ilan edilecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

 2. merhaba,
  waıs r kursu acacak mısınız?

 3. Merhabalar, wisc-r uygulayıcı eğitimleriniz olacak mı? Eğitim tarihlerinizi bizlere mail yoluyla bildirme imkanınız var mı? Teşekkürler.


[yukarı]

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi bizimle paylaşın ve size yardımcı olalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında


Fenomen Psikoloji Ankara Çankaya Uzman Psikologlarla hizmet veren bir kurumdur. Çocuk ve ergen psikolojisi, yetişkin psikolojisi, evlilik ve aile sorunları, aile danışmanlığı, cinsel sorunlar, psikolojik ölçme ve değerlendirme konularında uzman ekibiye hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.