Ankara Wisc-r Zeka Testi Merkezi
Ankara Wisc-r Zeka Testi  Uygulama Merkezi
Wisc-r Zeka Testi şu anda ülkemizde uygulanan en kapsamlı ve geçerliliği en yüksek zeka testidir. Çocukların zeka seviyesini ölçmek için kamuda ve özel kurumlarda wisc-r zeka testi kullanılmaktadır. Wisc-r zeka testi ilk olarak Amerika’da geliştirilmiş olup sonraki yıllarda ülkemizdeki çocuklara göre uyarlanarak kullanıma sokulmuştur.

Wisc-r Zeka Testi Nedir?

Wisc-r Zeka testi çocukların zekasını iki ana başlıkta değerlendirir. Bunlar Sözel ve Performan ana başlıklarıdır. Her ana başlığın alt alanları mevcuttur. Bunlar Şu şekilde sıralanabilir:

Sözel Bölüm

 • Genel Bilgi Testi:  Çocuğun doğal çevre, okul çevresi ve kültürel ortamından ne kadar bilgi aldığıyla ilgili ve bilgi düzeyini gösteren bir alt testtir.
 • Benzerlikler Testi: Çocuğun iki şey arasında benzerlik kurarken soyutlama ve genelleme yapıp yapamadığını, ayrıca bunu doğru ifade edip edemediğini gösteren bir alt testtir.
 • Aritmetik Testi: Dikkati bir probleme yönlendirebilme ve öğrenme yeteneğini gösteren, zaman sınırlaması olan bir alt testtir.
 • Sözcük Dağarcığı Testi:  Çocuğun bildiği sözcük sayısını ve ifade becerisini gösteren bir alt testtir.
 • Yargılama Testi: Muhakeme, akıl yürütme, duygusal ve mantıksal olgunluk düzeyini gösteren bir alt testtir.
 • Sayı Dizisi Testi: Çocuğun işitsel uyaranları anımsama gücünü gösteren bir alt testtir.

Performans Bölüm

 • Resim Tamamlama Testi: Dikkati görsel uyaranlara yoğunlaştırabilmeyle ilgili bir alt testtir. Çocuktan resimde eksik olan detayları ayırt etmesi istenir.
 • Resim Düzenleme Testi: Olaylar dizisini algılama, neden- sonuç ilişkisi kurabilme, muhakeme gücüyle ilgili bir alt testtir.
 • Küplerle Desen Testi: Görsel – hareketsel – mekansal koordinasyonla, parçalar arası ilişkide bütüne giderken ön tahmin yeteneğiyle ilgili bir alt testtir.
 • Parça Birleştirme Testi:  Görsel- hareketsel koordinasyonla, parça –bütün ilişkisini kavramayla ilgilidir.
 • Şifre Testi: Çalışma hızı, görsel hareketsel koordinasyon, sıraya koyma, psikomotor hız, görsel uyaranları anımsama ve konsantrasyon yeteneği ile ilgili bir alt testtir.
 • Labirentler Testi: El-göz koordinasyonu, figür- zemin algısıyla ilgili bir alt testtir. *Sayılar ve labirentler alt testleri yardımcı ek testlerdir.

Wisc-r Zeka Testi Kaç Yaşa Uygulanır?

Wisc-r Zeka Testi 6 ila 16 yaş arasına uygulanmaktadır. 6 yaş altında maalesef wisc-r testi uygulanmamatadır. 6 yaş altında merkezimizde çocuklara uygulanan başka testler mevcuttur.

Wisc-r Zeka Testini Kimler Uygulayabilir? 

Çocuğunuza wisc-r zeka testini kimin uyguladığına çok dikkat etmelisiniz. Ülkemizde wisc-r zeka testini, bu testin eğitimini almış psikologlar ve psikolojik danışmanlar uygulayabilir. Psikologların üniversitelerin psikoloji bölümlerinden lisans eğitimi, psikolojik danışmanların ise pdr bölümlerinden lisans eğitimi almış olmaları şarttır. Ehliyetsiz ellerde uygulanan testler size, çocuğunuz hakkında yanlış ve yetersiz bilgiler verecektir. Çocuğunuz geleceği için wisc-r zeka testini uygulayanlarn psikolog olmasına dikkat ediniz.

Wisc-r Zeka Testi Nasıl Uygulanır?

Wisc-r zeka testi uzmanlarımız tarafından çocuğunuzun durumuna göre 60-100 dakika arasında uygulanmaktadır. Birkaç gün içinde test sonuç raporu yazılı olarak istenilen yere teslim edilmek üzere tarafınıza teslim edilmektedir.

Çocuğunuza Neden Wisc-r Testi Uygulatmalısınız?

Wisc-r zeka testi, zekayı çeşitli boyutlardan oluşan bir genel yetenek olarak kabul etmektedir. Wisc-r zeka testinde her alt test farklı bir yeteneği ölçmek amacıyla geliştirilmiştir. Bütün alt testlerde kendini gösteren bir genel zekanın varlığı kabul edildiği için alt testler arasında anlamlı ilişkiler bulunması beklenmektedir. Alt testlerden alınan standart puanlar arasındaki belirgin sapmalar klinik veri niteliği taşır.

Tecrübeli  bir wisc-r zeka testi uygulayıcısı yaşantısal gözlemleriyle birlikte bu sapmaları yorumlayabilir ve muhtemel problemleri tespit edebilir (Özel öğrenme güçlüğü, disleksi vb.). Ayrıca üstün yetenekli çocuklara eğitim veren resmi okul ve kurumlar yalnızca Wisc-r zeka testi sonuçlarına göre öğrenci kabul etmektedirler.

Wisc-r zeka testi ile çocuğunuzun zihinsel gelişimini bilimsel sonuçlarla takip edebilmenin yanında, çocuğunuzun zihinsel gelişimi hakkında fikir sahibi olarak olası sorunlar konusunda erken önlem alma şansına sahip olacaksınız.

Ankara’da Wisc-r Zeka Testi İçin Nasıl Randevu Alabilirsiniz?

Randevu ve bilgi almak için bize aşağıdaki telefon numaralarından ulaşabilirsiniz.

Fenomen Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

0312 446 40 76- 0532 160 26 65

23 thoughts on “Ankara Wisc-r ve Wisc-4 Zeka Testi Uygulama Merkezi

 1. Merhabalar,kızım 72.ayını bu ay tamamladı.Bu dönem ilkokula başlayacak.Wısc-R zeka testi ücretini öğrenmek istiyorum.herhangi bir devlet kurumunda çalışan memur çocukları için indirim uygulamanız var mı?

  1. Merhabalar, Wisc-r Zeka Testi uygulamalarımız için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşarak daha detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 2. 6 yaşında kızım var anaokuluna gidiyor. Çevremdeki herkes hatta anaokulundaki öğretmeni bile kızımın üstün zekalı olabileceğini söylüyor. Kızım davranışlarıyla olsun düşünceleri ile olsun bizi ve çevremizi şaşırtmıştır. Biz bu konuda neler yapabiliriz, çocuğumuzun üstün zekalı olup olmadığını nasıl anlarız? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhabalar Ayşegül Hanım, bu tür durumlarda, merkezimizde çocuklara yönelik Wisc-r zeka testi uygulanmaktadır. Üstün zekanın tespiti konusunda şu anda ülkemizdeki en geçerli zeka testi Wisc-r zeka testidir. Bu test merkezimizde uzman psikologlar tarafından uygulanıp, anne babaya rapo şeklinde geri bildirim yapılmaktadır. İlginiz için teşekkür ederiz.

 3. Mrb benim 7yaşında oğlum var ikinci Sınıfa gidiyor okula başladığı gündem beri hala alışamadı özellikle ders yapmaktan çok sıkıyor matematiği çok güzel ama sözleşe çok çabuk bırakıyor Sınavlarda ÇOĞU soruları okumadan yapıyor sürekli huzursuzluk var ÇOĞU zaman okula gitmiyormuşsunuz beni çok üzüyor Çevremdekiler herkes zeka testi yaptır bu çocuk üstün zekalı diyorlar bu konuda çok zor durumdayım Bi yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Bu durumda öncelikle dikkat testi önerebiliriz. Bu testin sonucuna göre uzmanlarımız sizleri gerekli gördüğü şekilde yönlendirmektedir. İyi günler dileriz.

 4. Benim kızımla ilgili de farklı oldugunu, ustun zekalı olabilecegini soyleyenler mevcut. ben de zeka testi yaptırmak istiyorum. Ayrıca benzer durum benim için de geçerliydi ama cocukken test yapılamadı. Yetişkinler için de zeka testi yapabiliyor musunuz acaba? ona göre randevu almak istiyorum da. teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Zeka testleri için bilgi ve randevu almak için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 5. merhaba
  6 yaşında yeğenim var yurt dışında yaşıyor . .gelişim geriliği var diyorlar türkiyede de değerlendirimesini istiyoruz ne gibi testler yaptırabiliriz. türkiyede yapılan testler yurtışında geçerli midir

  1. Merhaba,
   Gelişim tarama testlerimiz için bilgi ve randevu almak için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 6. Merhaba
  Benim oglum 6,5 yaşında. 2-3 yaşında okumayı İngilizce Türkçe ve Arapça yazmayı ve sayıları 100 den daha ötesine kadar sayabilmeyi tamamen kendi isteğiyle çözmüştü. Yurt dışındayız ve bu yıl 2. Sınıfa atlatıldı fakat ders notları felaket geldi. Sayı sayma ve okuması dahi 4 lük sistemde 2 geldi ve daha birçok değerlendirmede bu şekilde. İlk defa yurtdışında olmaktan nefret ettim. Yılbaşında Türkiye’de olacağız ve ben oğlumun sizin sınavınıza girmesini istiyorum arayamıyorum ancak mail ile randevu verebilirseniz çok mutlu olacağım.
  Saygılarımla

  1. Merhaba,
   Tekrar bilgi ve randevu almak için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

  1. Merhaba,
   0-6 yaş arası çocuklar için merkezimizde gelişim tarama testleri uygulanmaktadır. Bilgi ve randevu almak için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 7. Meraba benim 8.sınıfa giden bir kızım var matematiği çok seviyor 10 dakikada 100 aldığını biliyorum ve çok şaşırtıcı şeyler söylüyor Ben zeka testi yaptırmak istiyorum nasıl oluyor acaba yardım edebilirmisiniz?

  1. Merhaba,
   Zeka testi için bilgi ve randevu almak için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  1. Merhaba,
   Zeka testi ile ilgili bilgi ve randevu almak için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  1. Merhabalar,
   6 yaş öncesi zeka gelişimi hızlı bir şekilde devam ettiği için bu yaş aralığında zeka testi önermiyoruz. Gelişim tarama testlerini önerebiliriz. Ayrıca zeka testi uygulamasını da her şartta yapamıyoruz. Daha detaylı bilgi için 0312 446 40 76 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. İyi günler.

 8. Merhaba,
  0-6 yaş için merkezimizde gelişim tarama testleri uygulanmaktadır. Randevu ve bilgi için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın