Saplantılı Kişilik Testi

Saplantılı Kişilik testi ile saplantılı kişilik özelliklerine sahip olup olmadığınızı öğrenebilir, hangi saplantılı kişilik belirtilerini yaşadığınızı tespit edebilirsiniz. Saplantılı kişilik testinin gerçekçi sonuçlar verebilmesi için, verdiğiniz cevapların durumunuza uygun ve içten olması gereklidir. Bu testin sonuçları hiçbir şekilde bir tıbbi ve tedavi amaçlı bilgi vermez ve bu amaçla kullanılamaz.

 1. Düzenlemelere ve denetlemelere çok fazla zaman harcarım. 2. Konuşurken düşüncelerimi belli bir sırayla açıklamayı severim. 3. Mükemmeliyetçi olduğum söylenir. 4. Ayrıntılar üzerine yoğunlaştığımda, birşeyleri atladığım olmuştur. 5. Dağınıklığa dayanamam. 6. Ekip çalışmalarında, kendimi alınan sonuçtan sorumlu hissederim. 7. Hediyeler beni zor durumda bırakır, kendimi borçlu kalmış hissederim. 8. Cimri olmakla eleştiriliyorum. 9. işe yaramayan şeyleri atmakta zorlanırım. 10. Kendi muhasebemi kendim yaparım.Çekingen Kişilik Testi

Çekingen Kişilik testi ile çekingen kişilik özelliklerine sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Testin doğru sonuç verebilmesi için, sorulara,  mümkün olduğunca doğru ve samimi cevaplar vermenizi öneririz. Bu test bilgi verme amacıyla oluşturulmuştur. Hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmaz ve bu konuda fikir vermez. 

 1. Rahatsızlık duyacağım endişesiyle davetlere gidemediğim olmuştur. 2. Arkadaşlarım beni seçer, ben onları değil. 3. Bir sohbet sırasında, sıkıcı şeyler konuşurum korkusuyla susmayı tercih ederim. 4. Birinin karşısında kendimi gülünç hissedersem, bir daha o kişi ile görüşmemeyi tercih ederim. 5. Topluluk içinde duyduğum rahatsızlık, ortalama bir kişinin duyacağından daha fazladır. 6. Utangaçlığım nedeniyle, özel ve iş yaşamımda birçok fırsatı kaçırdım. 7. Yalnızca aile içinde ya da eski arkadaşlarımın arasında kendimi rahat hissederim. 8. İnsanları hayal kırıklığına uğratmaktan ya da beni sıkıcı bulmalarından korkarım. 9. Yeni tanıştığım biriyle konuşabilmek için çok zordur. 10. Yeni bir kişiyle tanışmadan önce, alkol ya da sakinleştirici aldığım olmuştur.Histriyonik Kişilik Testi

Histriyonik kişilik testi ile histriyonik kişilik özelliklerinizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Testten en doğru ve geçerli sonucu almak için mümkün olduğunca samimi ve gerçekçi cevaplar vermeniz gerekmektedir. Aşağıdaki testi kendinize en uygun şıkkı seçerek cevaplayınız.  Ancak şunu unutmayın, buradaki testler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle tanı ya da tedavi amaçlı değildir ve bu amaçla kullanılmaz.

 1. Başkalarının bakışı benim için uyarıcıdır. 2. Bazen 'senaryo yazmak'la suçlandığım olur. 3. Kolayca heyecanlanırım. 4. Daha ileriye gitmek istemediğim durumlarda bile insanları baştan çıkarmaya bayılırım. 5. Başkalarının size yardım etmesi için, her şeyden önce onları kendinize hayran bırakmanız gerekir. 6. Topluluk içinde herkes benimle ilgilenmezse kendimi kötü hissederim. 7. Soğuk ve erişilmez kişilere aşık olma eğilimindeyim. 8. Bazen aşırı kışkırtıcı ve abartılı giyindiğim konusunda eleştiriler alırım. 9. Çıkış yolu bulamadığım durumlarda, kendimden geçtiğim olur. 10. Kendime sık sık, insanlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığımı sorarım. 11. İnsanların benim hakkımda ne düşündüğü benim için çok önemlidir.Paranoyak Kişilik Testi

Aşağıdaki paranoyak kişilik testinde, paranoid kişilik özellikleri yer almaktadır. Bu sorulara son zamanlarınızı düşünerek, samimi cevaplarlar vermenizi öneririz. Verdiğiniz cevapların samimiyetine bağlı olarak daha gerçekçi cevaplar alabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın, buradaki testler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle tanı ya da tedavi amaçlı değildir ve bu amaçla kullanılmaz.

 1. Benimle ilgili şaka yapılmasını kaldıramıyorum. 2. Şimdiye kadar birçok insanla aram bozuldu, çünkü bana kötü davrandıklarını sanıyordum. 3. Yeni tanıdığım insanlara güvenmeme taraftarıyım. 4. Her zaman düşündüğümüzden çok düşmanımız vardır. 5. Birine bir sır verdiğim zaman, daha sonra bunu bana karşı kullanmasından korkarım. 6. İnsanlar beni, kimseye güvenmediğim için eleştirirler. 7. Hayatta başarılı olmak için her zaman katı ve dediğim dedik olunmalıdır. 8. Beni takdir ettikleri zaman, herhalde benden birşey istiyorlar diye düşünürüm. 9. Sık sık, kötü davranışlarından dolayı cezalandırmak istediğim insanları düşünüyorum. 10. Bu sorular beni rahatsız ediyor.Nasıl Bir Ebeveynsiniz? Anne-Baba Tutumları Testi

Anne-baba olmak tam zamanlı bir mesai. Bazen en doğrusunu yaptığımızı düşünürken zarar veriyoruz. Bazen de neler olduğu ya da çocukların bizim tutumlarımızdan nasıl etkilendiği umrumuzda olmuyor. Nasıl Bir Ebeveynsiniz? Anne-Baba Tutumları Testi ile hangi anne baba tutumuna sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca snuçlarda size öneriler çıkacaktır.

Sorulara samimi cevap vermeniz en doğru cevabı almanızı sağlayacaktır.

 1. Çocuğunuzu küçük yaşından itibaren sevip, öper, onu çok sevdiğinizi söyler misiniz?
 2. Çocuğunuzun küçük yaşından itibaren kendi işlerini kendisi yapması için nasıl bir yol izlersiniz?
 3. Çocuğunuzla beraber onun sevdiği bir oyunu oynama sıklığınız nedir?
 4. Tatile çıkma, eve mobilya alma gibi çeşitli konularda çocuğunuzun fikrini sorar mısınız?
 5. Çocuğunuza ders çalıştırırken hangi yolu izlersiniz?
 6. Aile sofrası hakkında size en uygun ifade hangisidir?
 7. Bir toplantı için telefon görüşmesi yapacaksınız. O sırada çocuğunuz sizinle konuşmak için ısrar ediyor. Hangi tepki size daha uygundur?
 8. Çocuğunuz yaşıtı bir çocuğun, onun yapamadığı bir becerisi var. Çocuğunuza ne dersiniz?
 9. Evde disiplini sağlarken koyduğunuz kurallar konusunda çocuğunuza karşı izlediğiniz yol hangisidir?
 10. Eşiniz ve çocuğunuzla birlikte dışarı çıkmak için hazırlanıyorsunuz ama odası darmadağınık. Eşiniz onunla birlikte çıkmayacağını, evde büyükannesiyle kalması gerektiğini söylüyor. Bu fikri nasıl karşılarsınız?
psikolojik testler,kişilik testleri

Sosyal Fobi Testi

Sosyal fobi testi ile sosyal fobi olup olmadığınızı öğrenebilir, hangi sosyal fobi belirtilerini yaşadığınızı tespit edebilirsiniz. Sosyal fobi testinin gerçekçi sonuçlar verebilmesi için, verdiğiniz cevapların durumunuza uygun ve içten olması gereklidir. Bu testin sonuçları hiçbir şekilde bir tıbbi ve tedavi amaçlı bilgi vermez ve bu amaçla kullanılamaz.

 1. Önceden hazırlanmaksızın bir toplantıda kalkıp konuşmak 2. Dikkatleri üzerinde toplamak 3. Başkaları içerdeyken bir odaya girmek 4. Kendisinden daha yetkili biriyle konuşmak 5. Satın aldığı bir malı ödediği parayı geri almak üzere mağazaya iade etmek 6. Çok iyi tanımadığı birisine fikir ayrılığı veya hoşnutsuzluğun ifade edilmesi 7. Çok iyi tanımadığı bir kişiyle yüz yüze konuşmak 8. Çok iyi tanımadığı birisinin gözlerinin içine doğrudan bakmak 9. Kalabalık ve herkese açık yerlerde yemek yemek 10. Çok iyi tanımadığı bir kişiyle telefonla konuşmak 11. Satış elemanının yoğun baskısına karşı koymak 12. Evde misafir ağırlamak 13. Küçük bir grup faaliyetine katılmak 14. Kalabalık yerlerde telefonla konuşmak 15. Genel bir tuvalette ihtiyaç gidermek 16. Bir sınava girmek (Yetenek, bilgi, beceri vb.) 17. Cinsel ya da romantik bir ilişki amacıyla biriyle yakınlaşmaya çalışmak 18. Israrlı bir satıcıyı reddetmekIQ Testi Nedir?

Bireylerin zekâ seviyelerini ölçmek amacı ile standartlaştırılmış birkaç testin uygulanması ve bu testlerin sonuçlarının değerlendirilmesi ile ortaya çıkan değerlere IQ(intelligence quotient ) denir. İlk zekâ testi Alfred Binet tarafından geliştirilmiştir. Zekâ testlerinin ilk çıkış amacı düşük zekâlı çocukların daha iyi bir eğitim almasını sağlamak gayesiyle zekâlarını ölçmek amacı güdüyordu. Ortalama değer olarak 100 sayısı temel alınmakta ve standart sapma değeri olarak da 15 sayısı temel alınmaktadır.

IQ testi uygulanan bireylerin zekâlarını değerlendirmek amacı ile sayılar kullanılır. Zekâ yaşı, uygulaması yapılan testte aynı puanı alan çocukların ortalama yaşına denk gelmektedir. Mesela, 12 yaşındaki bir çocuk testten 45 puan aldıysa ve bu aldığı puan 10 yaşındaki çocukların ortalama puanına denk geliyorsa, bu çocuğun zekâ yaşı 10 demektir. Yine aynı şekilde 12 yaşındaki bir çocuk eğer testten 96 puan aldıysa ve bu aldığı puan 16 yaşındaki çocukların ortalama puanıysa, bu halde bu çocuğun zekâ yaşı 16 demektir.

Çocuklara böyle zekâ yaşı verilmesi, çocukların aynı yaştaki diğer çocuklara göre nasıl olduklarını gösteriyordu. Fakat tip kategorilendirmeler, aynı yaşta olmayan çocukların zekâlarının derecelerini kıyaslamakta sıkıntı oluşturuyordu. Bu nedenle zekâ seviyesini belirlemek üzere, zekâ yaşı yerine, zekâ bölümü yani IQ (intelligence quotient ) değer kullanılmaya başlandı. IQ, zekâ yaşının tespiti için, zekâ yaşının, gerçek yaşa bölümünün yüzle çarpılması ile elde edilir. Yani IQ=(Zekâ yaşı / Gerçek yaşı) x 100 formülü IQ vermektedir.

Verilen formüle göre eğer çocuğun yaşı ile zeka yaşı aynıysa sonuç 100 çıkacaktır. Bu durumda zeka yaşı gerçek yaşından daha büyük olanlar için sonuç 100 ‘ den büyük, zeka yaşı, gerçek yaşından küçük olanlar için içinse 100’ den küçük bir IQ sonucu elde edilecektir.

IQ’ nün hesaplanmasında temeldeki kavramlar aynı kalmasına rağmen, günümüzde birtakım Standard sapmaların kullanıldığı, istatistikî ve matematiksel hesaplamalarla karmaşık bir hesaplama yöntemi ile daha net bir biçimde bulunmaktadır. Genel olarak insanların ortalama zekâ noktası 100 olarak kabul edilmiştir. Yani kabaca bir sınıflandırma ile 130 IQ un üzerindeki değerler üstün zekâ, 70 IQ altındaki zekâlar ise geri zekâ olarak değerlendirilmektedir. En çok görülen IQ derecesi ortalamaya karşılık gelen 100’ dür. Bugün insanların % 68 lik bölümünün zekâ katsayısı 85 ile 115 arasında bir ortalamaya yakındır.

IQ Seviye Puanları
 • Çok Düşük Zekâ Puanı :55 – 70
 • Düşük Zekâ Puanı :70 – 85
 • Orta Zekâ Puanı :85 – 100
 • Ortanın Üzeri Zekâ Puanı :100 – 115
 • Yüksek Zekâ Puanı :115 – 130
 • Çok Yüksek Zekâ Puanı :130 – 145
 • Süper Zekâ Puanı :145 – 160

Kişilik Testi Nedir Ve Hangi İşe Yarar?

İnsanların kişisel özellik yapılarını ölçmeyi ve değerlendirmeyi hedefleyen kişilik testleri objektif ve probjektif testler olarak ikiye ayrılırlar.

Objektif Kişilik Testleri

MMPI (Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri) 1943 yılında geliştirildi. 566 sorudan, 10 alt testten ve 3 geçerlilik skalasından oluşur. Ortalama 60 ile 90 dakika arasında sürer. 16 yaş üzeri kişilerin psikolojik durumlarını tespit etmeye yarar. Standart bir puan ve yorumlama şekli vardır. Klinik amaçlarla kullanılır. Kâğıt kalem testi olarak da bilinir. Kesinlikle deneyimli uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir.

SA – 45 (Semptom Değerlendirme Ölçeği)

Klinik amaçlarla kullanılır. Kâğıt kalem testidir. 45 soru ve 9 alt testten oluşur. En kısa sürede kişilerin psikolojik durumlarını ölçmek ve ileri klinik ölçmelerin ve yapılacak olan terapinin planlanmasında kullanılır ve oldukça etkili bir değerlendirme aracıdır.

Beck Depresyon Envanteri

1961 yılında geliştirilmiş ve 1972 yılında revizyondan geçirilerek bugünkü halini almıştır. BDE 21 maddeden oluşmuştur. Yapı olarak 1 – 13 arası maddeler depresif duygu durum, 14 – 21 arası olan maddeler ise fiziksel semptomları ölçmekte kullanılır. Kısa ve hızlı bir şekilde kişinin depresif durumunu ölçmek için klinisyenlerce sıklıkla kullanılır.

Durumluk – Sürekli Kaygı Envanteri

40 maddeden ve Kaygı ve sürekli kaygı durumu olmak üzere iki bölümden oluşur. Kişilerin durumsal ve sürekli kaygı semptomlarını ölçmekte kullanılır, klinisyenlerce geçerli ve güvenilir bir ölçme ve değerleme aracı olarak kabul edilmektedir.

16PF Kişilik Envanteri

16 alt kısım ve 5 global faktörden oluşur. 1949 yılında geliştirilmiş ve 4 kez revizyondan geçmiştir. Problem Çözme, Sıcakkanlılık, Kurallara Bağlılık, Canlılık, Baskınlık, Strese Tolerans, Sosyal Girişkenlik, Duyarlılık, Soyuta Odaklılık, İhtiyatlılık, Kendini Sorgulama, Ketumluk, Kendine Yeterlilik, Değişime Açıklık, Mükemmeliyetçilik ve Gerginlik olarak 16 kişilik yapısını ölçmektedir. Bu envanter daha çok iş alınacak olan personel seçimlerinde, yönetim ve takım oluşturma, kariyer yönetimi, bireysel ve çiftlerin danışmanlıklarında kullanılır. Kağıt – kalem ile uygulanabildiği gibi grupça ve on line olarak da uygulanabilmektedir.

Probjektif Kişilik Testleri

1921 yılında geliştirilmiştir. Çok sık kullanılmaktadır. Halk arasında mürekkep lekesi veya leke testi olarak bilinmektedir. 10 ayrı karttan oluşur. 4 -5 yaşın üzerindeki herkese uygulanabilir. Bu testin en önemli özelliği uygulama, yorumlama ve puanlamanın özel bir uzmanlık gerektirmesidir. Bireylerin duygu durumları, algılama, temel ihtiyaç, çatışma, genel eğilimleri, kişilik özellikleri gibi bireylerin kişilik yapısı hakkında detaylı bilgi verir. Klinik amaçla kullanılır.

T.A.T (Tematik Algı Testi)

psy

İnsan Çizimleri Testi (Figure Drawing Test)

Bireylere insan, aile, ev vb. çizimlerin yaptırılır. Bu çizimler sayesinde kişinin kendisini nasıl algıladığı ve nerede gördüğü, baskın duygularının neler olduğu ile ilgili önemli bilgiler verir. Bu test genel diğer testlerle birlikte kullanılır. Yorumlanması uzmanlarca yapılır.

Vajinismus Testi (Vajinismus muyum Testi)

Vajinismus birçok kadının yaşantısını olumsuz etkileyen problemlerden bir tanesi. Peki kadınlar yaşadıkları problemlerin vajinismus belirtisi olup olmadığını nasıl anlayabilirler? Aşağıdaki vajinismus testi (vajinismus muyum testi) ile vajinismus olup olmadığınızı konusunda fikir edinebilirsiniz.

Testten bağımsız olarak, sorularda geçen maddelerden iki ya da daha fazlasını uzun süredir yaşıyorsunuz bir uzmanla görüşmenizi öneririz.

 1. Cinsel ilişkilerim zor, sıkıntılı, ağrılı ve keyifsiz geçiyor


 2. Eşiniz ya da erkek arkadaşınız ile cinsel ilişkiye girmekten korkuyorsanız ya da ilişkiye giremiyor


 3. Cinsel ilişki esnasında acıdan ya da korkudan dolayı tam anlamıyla cinsellik yaşayamıyorsanız


 4. Kendi cinsel organınıza dokunamıyor musunuz?


 5. Kendi cinsel organınıza bakmaktan çekiniyor musunuz?


 6. Kadın muayenelerinden korkuyor ve korktuğunuz için muayene olmuyorsanız


 7. Tedavi amaçlı, gerekli olduğu halde vajinal krem, fitil kullanamıyor musunuz?


Burada kullanılar testler tamamen bilgi verme amaçlıdır. Kesinlikle tanı ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Tanı ve tedavi için lütfen hekimlere başvurunuz.

Stres Testi

Stres Testi‘ni çözerek, günlük hayat içinde ne kadar stres yaşadığınızı, stresin hayatınızı ne kadar etkilediğini öğrenebilirsiniz. Stres, modern yaşamda her bireyi az ya da çok etkileyen bir durumdur. Stres testi ile doğru sonuç almak için sorulara kendinize uygun olan doğru cevabı vermeniz çok önemlidir. Stres testi ile elde edilen sonuçlar, bir tanı ya da kesin bilgi vermemektedir. Ancak size içinde bulunduğunuz durum hakkında size genel bilgi verebilir.

 1. Kafam genelde çok karışıktır.
 2. Karar vermekte zorlanırım.
 3. Geleceğimi belirsiz olarak görüyorum.
 4. Hayatımı kontrol edemediğimi düşünüyorum.
 5. Yeteri kadar boş vaktim yok.
 6. Hayat benim için zamana karşı yarış gibidir.
 7. İşlerime konsantre olmakta zorlanıyorum.
 8. Kendime güven duyma ve özgüven konusunda eksikliklerim var.
 9. En küçük olumsuzluklar dahi beni çok kaygılandırır.
 10. Özel hayatım iş hayatımı olumsuz etkiler.
 11. Hayatımda krizler, bunalımlar birbirini izliyor.
 12. Duygularımı içimde saklarım, nadiren duygularımı diğer insanlarla paylaşırım.
 13. Kendimi genellikle yorgun hissederim.
 14. Sık sık, baş ağrısı yaşarım.
 15. Uyumakta zorlanırım.