Gecikmiş Konuşma

Gecikmiş Konuşma

Bir çocuk eğer başkalarının söylediklerini anlamakta (alıcı dil) veya duygularını, düşüncelerini yeterli düzeyde sözel olarak aktarmakta (ifade edici dil) güçlük yaşıyorsa o zaman bu bir dil bozukluğudur.

Diğer yandan eğer bir çocuk konuşma seslerini doğru veya akıcı bir şekilde üretmekte zorluk yaşıyorsa o zaman bu bir konuşma bozukluğudur.

Dil ve konuşma bozuklukları çocuklarda birbirinden ayrı olarak veya birlikte de görülebilmektedir.

Çocuğunuzun alıcı ve ifade edici dil becerileri normal dil gelişim basamaklarına göre geri ise bu durum gecikmiş dil ve konuşma olarak adlandırılır.

Normal Dil Gelişim Basamakları

Normal Dil Gelişimi Basamakları

Normal Dil Gelişimi Basamakları

 

 

 

Gecikmiş Dil ve Konuşma Tedavisi için kimden yardım alınmalıdır?

Dil ve konuşma bozuklukları çocuk doktorlarının, psikologların ve çocuk gelişimcilerinin uzman oldukları ve uzman olmaları gereken bir konu değildir. Doktorunuz, çocuk psikoloğu veya okul öncesi öğretmeniniz çocuğunuzun fiziksel gelişiminin normal olduğunu, işittiğini ve “baba, anne” gibi kelimeleri çıkartabildiğini, dolayısıyla, bir uzmana görünmeden 3 hatta 4 yaşına kadar beklemenizi tavsiye edebilir. Bu gibi “ bekleyelim görelim” tarzı bir yaklaşım dil ve konuşma bozukluğunun okul dönemine kadar devam etmesine neden olabilmektedir.

Olası bir şüphe durumunda uzman dil ve konuşma terapistine başvurulmalıdır.

Bir Yorum | Gecikmiş Dil ve Konuşma Tedavisi
  1. 3 yaşına2,5 ay kalan torunum herşeyi anlıyor cevapları hareket mimiklerle veriyor anne aba gibi bir iki kelime konuşuyor banyoda yıkarken bir kere benim su döken kardeşime yapmaa dememi tekrarladı ama bunlar dışında konuşmuyor ben Ankarada yaşıyorum torunum Erzurumda anneside dr beklemelerini söylemişler ama ben erken hareket etmekten yanayım ne yapmalıyız tedavi süreci ne kadar sürer şimdiden teşekkürler


[yukarı]

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi bizimle paylaşın ve size yardımcı olalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Hakkında


Fenomen Psikoloji Ankara Çankaya Uzman Psikologlarla hizmet veren bir kurumdur. Çocuk ve ergen psikolojisi, yetişkin psikolojisi, evlilik ve aile sorunları, aile danışmanlığı, cinsel sorunlar, psikolojik ölçme ve değerlendirme konularında uzman ekibiye hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.