Çocuklarının alkol aldığını öğrenmek anne babalarda korkuya, öfkeye veya kafa karışıklığına sebep olabilir. Bu noktada sakin kalmak ve çocuğunuzla yüzleşirken ağırbaşlı olmak oldukça önemidir. Çocuğunuza endişelerinizden ve bu endişelerin kaynağının ona olan sevginizden geldiğini ifade edin. Çocuğunuzun sizin desteğinizi hissetmesi çok önemlidir.

Anne babaların atacağı 5 adımı şöyle sıralayabiliriz:

Kuralları ve sonuçlarını anlatın.

Çocuğunuz alkol aldığı zaman nelerle karşılaşacağını iyi bir şekilde bilmedi. Fakat onun gözünü katı yasaklarla korkutmak yerine alkol alabileceği yaşla ilgili kurallar koyun ve bu kuralın ihlal edildiğinde ne gibi yaptırımlar olabileceği ile ilgili anlaşma yapın. Çocuğunuzun bunları iyice anladığından emin olun.

Çocuğunuzun yaptıklarını gözlemleyin.

Onun nereye gittiğini, kimlerle takıldığını bilin. Bunu yaparken bir ajan gibi davranmak çocuğunuzla aranızdaki iletişimi koparabilir ve yalanlar üzerine kurulu bir ilişkini olabilir. Bu yüzden gittiği yerin nasıl bir yer olduğunu, kimlerle gideceğini sorun ve döndükten sonra da neler yaptığıyla ilgili konuşun.

Ergen Psikologu Ankara

Ergen Psikologu Ankara

Başka aktivitelere teşvik edin.

Eğer çocuğunuz alkolü bir çeşit sosyalleşme fırsatı olarak görüyorsa onu sosyalleştirebilecek zararsız alışkanlıklar edinmesine yardımcı olun. Spor veya müzik kulüpleri bunun için ideal yerler.

Çocuğunuzla neden alkol kullandığı üzerine konuşun.

Alkol kullanmasının altında yatan sebepler varsa bunları açığa kavuşturmak iyi olacaktır. Eğer bir sorunu yüzünden alkolü tercih ettiyse o sorunun çözümünün alkol olmadığını ifade ederek alternatif çözüm yolları bulma konusunda destekçi olun.

Dışarıdan yardım alın.

Eğer tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuzdaki alkol sorununu yenemediyseniz bir uzmanın yardımına başvurmak en iyi seçenek olacaktır.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi bizimle paylaşın ve size yardımcı olalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Hakkında


Fenomen Psikoloji Ankara Çankaya Uzman Psikologlarla hizmet veren bir kurumdur. Çocuk ve ergen psikolojisi, yetişkin psikolojisi, evlilik ve aile sorunları, aile danışmanlığı, cinsel sorunlar, psikolojik ölçme ve değerlendirme konularında uzman ekibiye hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.