Parmak emme sorunu çocuklarda hiçbir pisikopatolojik faktöre bağlı olmadan ve yaklaşık 3 – 4 yaşına kadar devam eden bir olgudur. Parmak emme genellikle 1,5 yaşlarından sonra daha artmakta ve 3–4 yaşlarında tamamen ortadan kalkmaktadır. Parmak emme hiçbir şekilde beslenme alışkanlığı ile ilişkili bir sorun değildir.

Parmak Emen Çocuklar

Parmak Emen Çocuklar

Bazı çocuklar parmakları haricinde elbisesini, dudağını, yastığını ve benzer başka eşyaları emme davranışı sergileyebilir. Ancak endişe edecek bir durum değildir. Çocuk büyüdükçe bu davranışlardan vazgeçecektir.

Ancak parmak emme 5 – 6 yaşlarına kadar devam etmiş ve hala devam ediyorsa çocukta psikolojik bir sorun olup olmadığı araştırılmalıdır ve çözüm odaklı yollara başvurulmalıdır.

Ailede geçimsizlik, yeni bir kardeş, anne- baba ölümü, ilgisizlik, hayat şartında sıkıntı çocuğu parmak emme eğilimine itebilir ya da emme eylemi artabilir.

Sıkıntıların giderilmesi ve yeni olaylara alışmak sorunun kaybolmasını sağlayabilir.

PARMAK EMMEDE HANGİ BOYUTTA ÖNLEM ALINMALIDIR?

  • Çocuk 4 yaşını geçmiş ve emme fazla boyutta devam ediyorsa
  • Parmak emme ile beraber başka bozukluklar görülüyorsa
  • Parmak emme alışkanlığı her an devam ediyorsa
  • Çocuğun konuşmasında bir bozukluk varsa

PARMAK EMEN ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALIDIR?

Eğer çocukta parmak emme ile beraber başka sorunlar gelişmemiş ise problem büyütülmemelidir. Zamanla kendiliğinde bu alışkanlığı bırakabilir.

PARMAĞINI EMEN ÇOCUKTA DİŞ PROBLEMİ OLUŞUR MU?

Parmak emme ile çocuğun alt ve üst dişleri geri tarafa kayabilir. Ancak dişler üzerindeki etkisi emme oranına ve süresine bağlı olarak değişir. Ancak çocuğun ilk dişlerinde oluşan değişiklikle sonradan çıkan dişleri etkilemez. İlerleyen yaşlarda parmak emme alışkanlığı devamlılığını sürdürürse ön ve arka dişler eğilebilir ve dişler arasında boşluk oluşabilir. Aynı zamanda dişlerde yer değiştirmede görülebilir.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi bizimle paylaşın ve size yardımcı olalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında


Fenomen Psikoloji Ankara Çankaya Uzman Psikologlarla hizmet veren bir kurumdur. Çocuk ve ergen psikolojisi, yetişkin psikolojisi, evlilik ve aile sorunları, aile danışmanlığı, cinsel sorunlar, psikolojik ölçme ve değerlendirme konularında uzman ekibiye hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.