Bulimia Nervosa

Bulimia Nervosa

Bulimia Nervoza’nın temel klinik belirtisi; denetimi yitirmiş olma duygusunun eşlik ettiği yineleyen, büyük miktarda yeme ataklarından sonra, yediklerini kusma ve/veya laksatif kullanımı ile boşaltmadır. Anoreksianın aksine yeme alımında belirgin kısıtlama yoktur ve çoğunlukla normal kiloda veya kilodurlar.

Bulimia anoreksiyadan daha sık görülür. Genç kadınların %4-13’ünde farklı düzeylerde bulimia belirtilerinin olduğu düşünülmektedir. Anoreksiyaya göre daha geç yaşlarda başlar (geç ergenlik-erken erişkinlik dönemi). Anoreksiya hastalarına göre daha dışa dönük ve dürtüsel özellikler gösterebilirler. Alkol ve madde bağımlılığı, kleptomani, emosyonel dengesizlik ve intihar girişimleri eşlik edebilir.

Bulimia yaşayanların hastalık iç görüleri anoreksiyaya göre daha fazladır ve kendiliğinden tedaviye başvuru daha sıktır. Prognoz anoreksiyaya göre daha iyidir. Yine de sıklıkla alevlenmeler ve sönmelerle giden kronik bir hastalıktır. Zamanla anoreksiya nervosaya dönüşüm görülebilir.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi bizimle paylaşın ve size yardımcı olalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar Hakkında


Fenomen Psikoloji Ankara Çankaya Uzman Psikologlarla hizmet veren bir kurumdur. Çocuk ve ergen psikolojisi, yetişkin psikolojisi, evlilik ve aile sorunları, aile danışmanlığı, cinsel sorunlar, psikolojik ölçme ve değerlendirme konularında uzman ekibiye hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu için 0312 446 40 76 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.